Trwa ładowanie...

GIF wstrzymuje lek potrzebny pacjentom chorym na raka

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał obrót i stosowanie na terenie całego kraju produktu leczniczego Melfalax 50, ampułki 50 mg. Lek jest stosowany podczas leczenia raka.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

1. Decyzja o wstrzymaniu leku Melfalax

Aby uzyskać pozwolenie na wytwarzanie badanego produktu leczniczego, należy poddać go rekonstytucji. To proces polegający na rozpuszczaniu lub roztwarzaniu (rozpuszczaniu chemicznym) produktu, aby podać go uczestnikowi badania, albo rozcieńczaniu, mieszaniu z inną substancją, która stosowana jest jako nośnik w celu podania go.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

5 lutego Główny Inspektor Farmaceutyczny przyjął zgłoszenie podejrzenia braku spełniania wymagań jakościowych produktu leczniczego Melfalax 50, ampułki 50 mg. Chodzi o problem z rozpuszczalnością podczas rekonstytucji, a także o wytrącanie się żółtego osadu.

2. Preparat stosowany w chemioterapii

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zgodnie z decyzją nr 1/WS/2016  wstrzymał w obrocie i stosowaniu produkt leczniczy Melfalax 50, ampułki 50 mg o numerze serii: MPL 1502A4G i dacie ważności: 09. 2018 r.

Decyzja obowiązuje do czasu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa podczas stosowania leku. Preparat jest wykorzystywany przy chemioterapii – najczęściej w leczeniu czerniaka, raka jajnika, a także szpiczaka mnogiego. Produkt został dopuszczony do obrotu na rynek polski na podstawie zgody Ministerstwa Zdrowia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

GIF wstrzymuje lek potrzebny pacjentom chorym na raka
GIF wstrzymuje lek potrzebny pacjentom chorym na raka (Zdjęcie ampułek / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza