Trwa ładowanie...

GIF wycofuje Lisinoratio 5 - lek na nadciśnienie tętnicze. Możliwe zanieczyszczenie inną substancją czynną

Seria leku Lisinoratio 5, stosowanego dotychczas w terapii nadciśnienia tętniczego, została wycofany z obrotu. O decyzji poinformował 16 października Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Jaka jest przyczyna?

1. Możliwe zanieczyszczenie ibuprofenem

GIF postanowił wycofać lek Lisinoratio 5 w formie tabletek z obrotu na terenie całego kraju. Decyzja ma charakter natychmiastowej wykonalności. Główny Insepktorat Farmaceutyczny poinformował, że powodem jest możliwe zanieczyszczenie serii leku ibuprofenem, co okazało się bezpośrednią przyczyną wycofania leku.

Dane serii leku, która zostaje wycofana:

Lisinoratio 5 (Lisinoprilum), 5 mg, tabletki

Zobacz film: "Czy szczepienia na grypę osłabiają odporność?"

Numer serii: W13273A

Termin ważności: 05.2024

Podmiot odpowiedzialny: Ratiopharm GmbH, Niemcy

Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

2. Lek na nadciśnienie tętnicze

Substancją czynną leku jest lizynopryl – lek zaliczany do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny. Stosowanie Lisinoratio 5 wskazane jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego i naczyniowo-nerkowego, ale także w następujących przypadkach:

  • niewydolność serca,

  • w terapii pacjentów ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 oraz rozpoczynającą się nefropatią cukrzycową,

  • w terapii pacjentów niedługo po zawale serca.

Zobacz także: Krople na uspokojenie wycofane z obrotu. GIF: przyczyną wada jakościowa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza