Przejdź na WP

GIF wycofuje serię antybiotyku i plastrów

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje na terenie całego kraju serię plastrów leczniczych Kapsiplast oraz serię antybiotyku Linezolid. Obu decyzjom nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego antybiotyki nie działają?"

1. Seria Kapsiplast znika z rynku

Kapsiplast to plastry dostępne bez recepty. Stosuje się je w leczeniu nerwobólów oraz bólów mięśniowych. Plastry działają rozgrzewająco, wywołując przekrwienia skóry. Ich substancjami czynnymi są kapsaicynoidy oraz atropina.

Przeczytaj także:

To właśnie mniejsza niż przewiduje ulotka ilość atropiny w plastrach była przyczyną wycofania serii leku. Stwierdzono to podczas rutynowych badań. Z rynku zniknęły więc opakowania oznaczone numerem 2016-08-AB z datą ważności 2018-07.

GIF wycofuje serię antybiotyku i plastrów
GIF wycofuje serię antybiotyku i plastrów (123RF)

2. Antybiotyk na zapalenie płuc wycofany

GIF podjął również decyzję o wycofaniu z rynku serii preparatu Linezolid Polpharma. To antybiotyk ziałający przeciwko bakteriom gram-dodatnim. Opakowania tabletek powlekanych o zawartości 600 mg substancji czynnej, numerze serii 10516 i dacie ważności 31.05.2019, mają być wycofane z hurtowni i aptek.

5 silnych antybiotyków bez recepty
5 silnych antybiotyków bez recepty [6 zdjęć]

Czy wiesz, że częste zażywanie antybiotyków niszczy twój układ pokarmowy i obniża odporność na wirusy...

zobacz galerię

"Decyzja o wycofaniu ww. serii została podjęta w związku z informacją zawartą w ulotce dla pacjenta w punkcie dotyczącym warunków przechowywania, tj. 'brak specjalnych zaleceń dotyczących warunków przechowywania leku'" – czytamy w decyzji GIF.

Linezolid jest antybiotykiem stosowanym najczęściej w przebiegu szpitalnego lub pozaszpitalnego zapalenia płuc. Można nim także leczyć powikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy