Trwa ładowanie...

GIF wycofuje serie dwóch leków

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju serie dwóch leków. Mowa o syropie Rubital Forte oraz antybiotyku Cipronex. Obu decyzjom nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

1. Wycofane serie

Z aptek zniknie jedna seria syropu Rubital Forte 1,73 g/5 ml. Chodzi o tę o numerze 010317 i dacie ważności 03.2020. Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji, powodem jest "zidentyfikowanie w części opakowań ulotki przeznaczonej dla produktu leczniczego Peroxygel 3,0".

GIF wycofuje też Cipronex, roztwór do infuzji, 2mg/ml o opakowaniu pojemności 200 ml. Z rynku znikną serie: W2020916 o dacie ważności 30.09.2018, W2011016 o dacie ważności 31.10.2018 oraz W2021016 o dacie ważności 31.10.2018.

Zobacz film: "Marihuana. Leczniczy narkotyk"

Przeczytaj także:

"Przyczyną podjęcia decyzji o wycofaniu powyższych serii jest otrzymanie wyniku poza specyfikacją w zakresie parametru 'zanieczyszczenia nierozpuszczalne', uzyskanego w trakcie monitoringu prób archiwalnych" – czytamy w oświadczeniu GIF.

2. Syrop i antybiotyk

Cipronex jest lekiem o działaniu bakteriobójczym, który zawiera substancję czynną o nazwie cyprofloksacyna. Stosuje się go w procesie leczenia zakażenia dróg moczowo-płciowych, oddechowych, zakażeń skóry, tkanek miękkich, a także kości i stawów. Leczy się nim także ciężkie zakażenia ogólnoustrojowe.

Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków
Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków [7 zdjęć]

Narodowy Program Ochrony Antybiotyków to kampania prowadzona pod różnymi nazwami w wielu krajach. Jej

zobacz galerię

Z kolei Rubital Forte to preparat przepisywany głównie dzieciom. Stosuje się w przypadku zapalenia gardła, krtani i przełyku. Także w przebiegu stanów zapalnych dróg oddechowych. Łagodzi objawy kaszlu z zalegającą wydzieliną, chrypki i nieżytu oskrzeli.

W jego skład wchodzi m.in. macerat z korzenia prawoślazu oraz syrop z malin.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza