Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

GIF wycofuje z obrotu Mitomycin Accord. Lek jest stosowany u chorych na raka

Mitomycin Accord jest stosowany w leczeniu pacjentów onkologicznych. Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał go z rynku z powodu wady jakościowej.

1. Wadliwa seria leku Mitomycin Accord

GIF podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego Mitomycin Accord (Mitomycinum) 20 mg w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/infuzji do pęcherza moczowego.

Wycofany preparat ma numer serii PY04718 i datę ważności do czerwca 2021 roku. Jego producentem jest Accord Healthcare Polska Sp. zo.o. z siedzibą w Warszawie.

Preparat wykorzystywany jest w chemioterapii
Preparat wykorzystywany jest w chemioterapii (iStock)

Powodem wycofania produktu leczniczego z obrotu jest reklamacja dotycząca jakości produktu, a konkretnie braku możliwości rozpuszczenia proszku. Jak czytamy w decyzji wydanej przez GIF, istnieje podejrzenie wady jakościowej i zagrożenia dla użytkowników. Działanie ma charakter prewencyjny.

"Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od podmiotu odpowiedzialnego o otrzymaniu reklamacji jakościowej ww. serii związanej z brakiem możliwości rozpuszczenia proszku. Na podstawie przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego i szacowanego ryzyka podmiot odpowiedzialny poinformował o wycofaniu z obrotu przedmiotowej serii produktu leczniczego" - czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej na https://twojezdrowie.rmf24.pl/porady/ostrzezenia-i-komunikaty/news-gif-wycofuje-lek-uzywany-w-chemioterapii,nId,4324286#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Zakwestionowany produkt jest wykorzystywany u pacjentów chorujących na raka żołądka i ze stwierdzonymi przerzutami, podobnie w sytuacji przerzutów raka piersi. Korzystają z niego też chorujący na raka trzustki czy raka płuca. Ten antybiotyk cytostatyczny jest wykorzystywany też przy nawrotach u pacjentów po resekcji przezcewkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy