Trwa ładowanie...

Szczepienia na COVID-19 w Polsce. Ogromne kolejki seniorów przed przychodnią do zapisów. "Szkoda zdrowia i czasu"

Część seniorów próbowała osobiście zapisać się na szczepienia w przychodni
Część seniorów próbowała osobiście zapisać się na szczepienia w przychodni (East News)

Przed niektórymi punktami szczepień od rana tworzą się kolejki osób starszych, które chcą się zaszczepić. Lekarze ostrzegają i apelują - To irracjonalne. W ten sposób mogą narazić się na inne choroby.

spis treści

1. Pierwszy dzień zapisów. Seniorzy próbują się zapisać na szczepienia osobiście

Rejestracja na szczepienia przeciwko koronawirusowi dla osób powyżej 80. roku życia ruszyła po północy 15 stycznia.

Pierwszy dzień zapisów na szczepienia w wielu miejscach Polski przebiega pod znakiem chaosu. Częściowo za sprawą samych pacjentów, którzy tworzą niepotrzebne kolejki przed przychodniami. Tymczasem od początku nie było mowy o zapisach osobistych.

Zobacz film: "Kiedy zakończymy szczepienia? Prof. Matyja odpowiada"

Przychodnia w Zgorzelcu przy ul. Lubańskiej nie przyjmuje na razie zgłoszeń na szczepienie osób 80 plus. Pacjenci są zdezorientowani. Dostali informację, że mają się zgłosić dopiero w poniedziałek 18 stycznia. Dlaczego? Nikt im nie wyjaśnił.

Przed przychodniami m.in. w Łodzi od świtu ustawiały się długie kolejki seniorów, którzy chcieli się zapisać na szczepienia. Lekarze apelują o zdrowy rozsądek i stosowanie się do zaleceń, w których są informacje o tym, jak można się zarejestrować na szczepienia.

- Stanie w kolejce na mrozie nie ma najmniejszego sensu. To jest zupełnie bezsensowne. Wystarczy zadzwonić. Szkoda zdrowia i czasu. Dla wszystkich seniorów wystarczy szczepionek - apeluje dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

15. stycznia ruszyły zapisy na szczepienia. W pierwszej kolejności dla dla osób powyżej 80. lat
15. stycznia ruszyły zapisy na szczepienia. W pierwszej kolejności dla dla osób powyżej 80. lat (East News)

2. "Ci biedni ludzie mogą się zaziębić, dostać zapalenia płuc"

Dr Tomasz Karauda, lekarz z oddziału chorób płuc ze Szpitala Uniwersyteckiego w Łodzi, przypomina, że w zapisaniu na szczepienia może pomóc najbliższa rodzina i ostrzega seniorów przed zagrożeniem.

- Pamiętajmy, że cały czas obowiązują obostrzenia dotyczące zakazu gromadzenia się, do tego jest bardzo zimno. To jest bardzo zły pomysł. Ci biedni ludzie mogą się zaziębić, dostać zapalenia płuc. A kolejny problem to to, że jest bardzo ślisko. To są starsze osoby, część tych ludzi może się poślizgnąć i połamać, doznać złamania np. szyjki kości udowej. U starszych osób to jest bardzo trudne do leczenia - ostrzega doktor.

Dr Karauda apeluje o ludzką życzliwość. Dla osób starszych rejestracja przez internet, a nawet telefon może wydawać się skomplikowana, dlatego zarówno bliscy, jak i lekarze rodzinni powinni im teraz pomóc.

- Można skorzystać z internetu i zapisać bliską osobę przez Internetowe Konto Pacjenta, można zadzwonić na infolinię, to są trzy cyfry do wykręcenia: 989 - tłumaczy lekarz.

- Trzeba im pomóc. Ja ich rozumiem, bo to są starsi ludzie, oni mogą nie wiedzieć, co zrobić. Trzeba wyjść im naprzeciw. A jeżeli już taka kolejka się ustawiła, to niech lekarz rodzinny założy kurtkę, wyjdzie do nich i im wytłumaczy, jak się zapisać, żeby ci biedni ludzie nie stali w kolejkach, albo niech rejestratorka z POZ zbierze dane od tych osób, które stoją przed przychodnią i sama ich zapisze na to szczepienie - proponuje lekarz.

W jaki sposób można się zarejestrować na szczepienie? Przez ogólnopolską infolinię 989, przez Internetowe Konto Pacjenta oraz dzwoniąc bezpośrednio do punktu szczepień.

Zobacz także: Jak zapisać się na szczepienie na COVID-19? Instrukcja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze