Trwa ładowanie...

GIORiN ostrzega rolników przed nasionami z Chin. Mogą stanowić zagrożenie

O niebezpiecznych nasionach z Chin początkowo ostrzegały amerykańskie służby. Przesyłki z Chin znalazły się pod ich baczną obserwacją, kiedy okazało się, że otrzymało je kilkuset rolników w 27 stanach. Teraz, głos w sprawie zabierają również polskie służby.

Zobacz film: "Suplement diety zniszczył wątrobę mężczyzny"

1. Nasiona z Chin

Amerykański Departament Rolnictwa wydał specjalny komunikat, w którym radzi, by pod żadnym pozorem nie siać nasion, które wielu rolników otrzymało listownie. W razie otrzymania takiej paczki, rolnik powinien poinformować o tym odpowiednie służby. Chiński rząd twierdzi, że paczki są sfałszowane. Nadawca oznaczył je bowiem, jako biżuterię. Chińczycy wezwali również do zwrotu nasion, by władze mogły poddać je odpowiednim badaniom.

Nie wiadomo, kto stoi za wysyłką dużej ilości nasion na taką skalę. Być może jakiś chiński producent chce takim sposobem po prostu się zareklamować.

Nasiona mogą być potencjalnie niebezpieczne (Washington State Department of Agriculture)
Nasiona mogą być potencjalnie niebezpieczne (Washington State Department of Agriculture)

2. Polskie służby odradzają sianie nasion

Ostrożność zachowują również polskie służby. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydał specjalny komunikat, w którym ostrzega przed wysiewaniem takich nasion. Może to być wyjątkowo szkodliwe dla naszej przyrody. "Takie organizmy stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze, i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując starty gospodarcze i środowiskowe" – zaznaczono w komunikacie GIORiN.

W Polsce ochroną roślin zajmuje się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Swoją działalnością kontynuuje wieloletnią tradycję ochrony roślin w Polsce, zapoczątkowaną już w 1889 r. Wpisuje się również w ponad 130 letnią tradycję polskiego nasiennictwa. Inspekcja powstała z połączenia w 2002 r. dwóch służb kontrolnych: Inspekcji Ochrony Roślin i Inspekcji Nasiennej i wykonuje zadania określone przepisami ustawy o ochronie roślin, ustawy o środkach ochrony roślin, ustawy o nasiennictwie oraz aktów wykonawczych do ww. ustaw.

Zadania realizowane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa mają na celu zmniejszenie zagrożenia ze strony organizmów szkodliwych, eliminację negatywnych skutków wynikających z wymiany handlowej i stosowania środków ochrony roślin oraz nadzór nad produkcją materiału siewnego w pełni spełniającego wymagania zdrowotnościowe i jakościowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.