Trwa ładowanie...

GIS ostrzega przed bąblowicą. "Zanim zjesz owoce, dokładnie umyj!"

Główny Inspektorat Sanitarny każdego lata ostrzega przed bąblowicą. Najwięcej przypadków tej trudno wykrywalnej choroby notuje się bowiem właśnie latem. Głównie ze względu na spożywanie niemytych owoców i częstszy kontakt ze zwierzętami. Tymczasem przed chorobą można się łatwo uchronić.

Zobacz film: "Bąblowica może zagrażać życiu"

1. Czym jest bąblowica?

Bąblowica to choroba pasożytnicza pochodzenia odzwierzęcego. Do zachorowania dochodzi, kiedy do organizmu człowieka dostaną się larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis.

Jest to choroba bardzo trudna do zdiagnozowania, ponieważ przez bardzo długi okres nie daje żadnych objawów. W wyniku chorob, na narządach wewnętrznych pojawiają się cysty, które mogą przebywać na nich nawet kilka lat po zjedzeniu pasożyta. Kiedy cysty powiększą się, pojawia się ucisk na otaczające tkanki i narządy. Choroba jest o tyle groźna, że jeśli cysty pojawią się w płucach, mogą doprowadzić do śmierci.

2. Jak uniknąć bąblowicy?

Główny Inspektorat Sanitarny radzi, by szczególnie w te wakacje pamiętać o podstawowej higienie własnego ciała i spożywanych posiłków. Do zakażenia bąblowicą dochodzi najczęściej poprzez bliski kontakt ze zwierzętami, przeniesienie jaj tasiemca do ust za pomocą brudnych rąk, a także spożycie skażonej jajami żywności lub wody.

GIS podkreśla, że w zakażeniu może również pośredniczyć nasz własny pies. Głaskanie, czy pielęgnowanie pupila może być więc niebezpieczne, o ile nie pamiętamy o dokładnym umyciu rąk po takich czynnościach. W okresie letnim wyjątkowo groźne są również niemyte owoce i warzywa. Dlatego pamiętajmy, by myć je zawsze pod bieżącą wodą.

(GIS)
(GIS)

Jak przeciwdziałać i zapobiegać zachorowaniu na bąblowicę?

  • trzeba zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie,
  • pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami,
  • myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne,
  • chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta,
  • prowadzić regularne zabiegi odrobaczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.

3. Bąblowica - objawy

Przypadki zachorowań na bąblowicę notuje się na całym świecie, szczególnie w miejscach, gdzie ludzie mają kontakt ze zwierzętami hodowlanymi. Na przykład w Stanach Zjednoczonych bąblowica najczęściej wykrywana jest m.in. na Alasce. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą pokarmową, jednak zabawa z zakażonym zwierzęciem lub samo trzymanie go na rękach może również oznaczać zarażenie się chorobą.

Bąblowica może nie objawiać się nawet przez 10, 20 lat, ponieważ torbiele rosną stale, lecz powoli. Choroba często jest diagnozowana przypadkowo. Kiedy symptomy się pojawiają, nie wskazują jednoznacznie na tę chorobę. Najczęściej występują:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.