Trwa ładowanie...

GIS ponownie wycofuje jajka ze sprzedaży

GIS wycofuje z obrotu kolejną partię jaj. W trzech stadach kur niosek wykryto obecność bakterii Salmonella enteritidis.

Zobacz film: "Jak pozbyć się biegunki?"

Chodzi o jajka oznakowane numerami identyfikacyjnymi:  3PL302213213PL30221304 oraz 3PL30221320.

Jajka pochodzą z Fermy Drobiu Woźniak Sp. z o.o. z Rawicza i w sklepach znaleźć można je pod nazwą „Ale jaja kl. M” oraz „Ale jaja kl. L”. Są dostępne między innymi w sieci sklepów "Biedronka".

W wydanym 3 listopada br. komunikacie Główny Lekarz Weterynarii prosi o ostrożność. Gdyby po spożyciu jaj z wymienionych wcześniej partii pojawiły się niepokojące objawy zatrucia, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Warto również pamiętać, że obróbka termiczna jaj (gotowanie, pieczenie), gwarantuje zabicie bakterii Salmonella.

1. Salmonella – objawy zatrucia

Zatrucie pokarmowe wywołane przez bakterie z grupy Salmonella enterica charakteryzuje się ostrym przebiegiem.

Pacjent nagle zaczyna skarżyć się na ból brzucha (o charakterze kurczowym) i ból głowy. Pojawiają się objawy takie jak: biegunka (może być krwista), nudności, wymioty, podwyższona temperatura. Utrzymują się one średnio przez 3-4 dni.

Choroba najczęściej daje o sobie znać 24 godziny po spożyciu skażonego produktu.

2. Salmonella – leczenie

W przypadku zatrucia pokarmowego istotne znaczenie ma prawidłowe nawodnienie organizmu oraz leczenie żywieniowe (lekka dieta, w której obecne są ziemniaki, kasze, makarony, ryż). Stosuje się ponadto leki przeciwbiegunkowe.

W niektórych sytuacjach konieczna jest hospitalizacja. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, osób przewlekle chorych oraz osób starszych. W ich przypadku bowiem szybciej dochodzi do odwodnienia, może ponadto pojawić się problem uniemożliwiający doustne podawanie płynów, np. uporczywe wymioty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.