Glejak wielopostaciowy – charakterystyka, objawy, leczenie
Glejak wielopostaciowy to rodzaj nowotworu mózgu. Glejaki mogą rozrastać się z różnych komórek, a im bardziej są oddalone od sąsiadujących tkanek, tym łatwiej jest je usunąć. Z jakich komórek tworzy się glejak wielopostaciowy? Jakie są objawy glejaka wielopostaciowego? Jak wygląda leczenie tego rodzaju glejaka?
1. Charakterystyka glejaka wielopostaciowego
Glejaki to grupa, która obejmuje różne nowotwory rdzenia i mózgu. Ich różnice zależą od komórek, z których się rozwinęły. Glejak wielopostaciowy, włosowatokomórkowy, włókienkowy i gwiaździak anaplastyczny rozrastają się z komórek szeregu astrocytarnego. Rdzeniak, który rozrasta się z komórek zarodkowych, występuje najczęściej u dzieci i zlokalizowany jest w móżdżku. Zdarza się jednak, że rdzeniak występuje również u osób dorosłych. Wyściółczak to inny rodzaj glejaka, który powstaje z komórek wyściełających, a skąpodrzewiak z komórek skąpowypustkowych.
2. Objawy glejaka wielopostaciowego
Najczęstszymi objawami glejaka wielopostaciowego są bóle głowy, wymioty, nudności, zaburzenia pamięci, osłabienie, obrzęk mózgu, a także napady padaczkowe. Przy tego rodzaju chorobie pojawić się może niedowład, zaburzenia widzenia, zaburzenia słuchu, czucia, mowy, a także zaburzenia równowagi i uszkodzenia nerwów czaszkowych.
Niestety glejak wielopostaciowy pojawia się najczęściej ze wszystkich rodzajów glejaków. Równocześnie jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych przypadków nowotworów mózgu.
Glejak wielopostaciowy rozwija się w półkulach mózgu – najczęściej w płacie skroniowym i płacie czołowym. Najczęstszymi objawami glejaka wielopostaciowego to zaburzenia funkcji psychicznych, zmiana osobowości i napady padaczkowe. Objawami glejaka wielopostaciowego u osób starszych jest charakterystyczna złośliwość.
3. Leczenie glejaka
Glejaki wilopostaciowe, które nie są znacznie rozlane i są oddzielone od sąsiadujących tkanek, łatwiej jest usunąć chirurgicznie. W leczeniu glejaków wielopostaciowych stosuje się również radioterapię, chemioterapię, immunoterapię, terapię genową czy wirusoterapię.
Glejak wielopostaciowy nie daje jednak dobrych rokowań. Najczęściej chorzy, u których zdiagnozuje się glejaka wielopostaciowego, umierają w ciągu trzech miesięcy. Przy zastosowaniu operacji chirurgicznej oraz radioterapii w leczeniu glejaka wielopostaciowego, czas przeżycia wydłuża się do około roku. Zaledwie u kilku procent chorych czas ten jest znacznie dłuższy.
Rdzeniaki, gwiaździaki i wyściółczaki, które mogą rozwinąć się u dzieci, leczy się chirurgicznie, a także stosuje się uzupełniająco radioterapię i chemioterapię. Tu statystyki również nie są zbyt obiecujące. Po około 5 latach przeżywa około 60% dzieci chorych na glejaka wielopostaciowego.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.