Trwa ładowanie...

Glistnik jaskółcze ziele – wpływ na układ pokarmowy i skórę, działanie toksyczne

Glistnik jaskółcze ziele to pospolity chwast o właściwościach leczniczych. Wykorzystywany był od wieków jako lek przeciwgorączkowy. Jakie właściwości ma glistnik jaskółcze ziele? W jakich dolegliwościach pomaga glistnik jaskółcze ziele?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Cp to jest glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg moczowych, dróg żółciowych, a także narządów rodnych. Co więcej, roślina rozkurcza także oskrzela. Dlatego też glistnik jaskółcze ziele ma korzystne działanie przy bólach brzucha. Sporządzona z glistnika nalewka pomaga przy dolegliwościach związanych z kolką jelitową, kolką wątrobową, a także w obrębie dróg żółciowych. Przetwory z glistnika jaskółcze ziele mogą łagodzić bóle miesiączkowe. Można zatem powiedzieć, że działanie glistnika jaskółcze ziele jest zarówno rozkurczowe, jak i przeciwbólowe. Ale to nie wszystko. Glistnik jaskółcze ziele usprawnia perystaltykę jelit i ma działanie moczopędne oraz żółciopędne.

Glistnik jaskółcze ziele działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego
Glistnik jaskółcze ziele działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego

2. Sprawdzony sposób na kurzajki

Działanie glistnika jaskółcze ziele nie ogranicza się jedynie do łagodzenia bóli żołądka. Roślinę wykorzystuje się najczęściej jako sprawdzony sposób na kurzajki. Do usuwania kurzajek służy sok mleczny, który uzyskamy po złamaniu glistnika jaskółcze ziele.

Glistnik jaskółcze ziele przyrządzony w formie naparu z liści reguluje czynności przewodu pokarmowego, ale również obniża ciśnienie krwi i spowalnia pracę serca. Z początkowych badań wynika także, że wyciągi alkoholowe z glistnika jaskółcze ziele wykazują działanie przeciwnowotworowe. Jednak poza właściwościami leczniczymi roślina ma także działanie toksyczne. W związku z tym nie każdy może sobie pozwolić, aby z niej korzystać.

Glistnik jaskółcze ziele – właściwości zdrowotne
Glistnik jaskółcze ziele – właściwości zdrowotne [6 zdjęć]

Chociaż nazwa glistnik jaskółcze ziele może wydawać się obca, jest to roślina pospolita na całym obszarze...

zobacz galerię

3. Toksyczne działanie glistnika jaskółcze ziele

Wyniki badań nad działaniem glistnika jaskółcze ziele ujawniły, że dla samej wątroby nie jest ono zawsze korzystne. Glistnik jaskółcze ziele z jednej strony chroni wątrobę. Wykazuje właściwości hepatoprotekcyjne (ochraniające miąższ wątroby) oraz antyhepatotoksyczne (zapobiegające uszkodzeniu wątroby). Z drugiej jednak glistnik jaskółcze ziele może wpływać na powiększenie wątroby, podwyższoną aktywność enzymów, zapalenie wątroby i zwiększa poziom bilirubiny osoczowej. Warto wiedzieć, że ziele pozyskane w sierpniu i we wrześniu jest mało wartościowe i bardzo często żółknie podczas suszenia.

To też warto wiedzieć

Warto zatem zdawać sobie sprawę z korzyści i negatywnego wpływu glistnika jaskółcze ziele na zdrowie. Roślina może być wskazana przy łagodzeniu dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym, schorzeniami pęcherzyka i dróg żółciowych oraz przy niestrawności. Należy jednak zaniechać przyjmowania preparatów z glistnikiem jaskółcze ziele, jeżeli cierpimy na choroby wątroby, jaskrę, wrzody, a także w czasie ciąży. Co więcej, każde przyjmowanie glistnika jaskółcze ziele należy skonsultować z lekarzem. Wszystko ze względu na wysoką toksyczność tej rośliny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.