Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Glistnik jaskółcze ziele – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Glistnik jaskółcze ziele to pospolity chwast o właściwościach leczniczych. Wykorzystywany był od wieków jako lek przeciwgorączkowy.
Glistnik jaskółcze ziele to pospolity chwast o właściwościach leczniczych. Wykorzystywany był od wieków jako lek przeciwgorączkowy. (adobestock)

Glistnik jaskółcze ziele zawiera w sobie szereg substancji odpowiedzialnych za poprawę zdrowia. W starych zielarskich księgach można znaleźć inne nazwy określające glistnik: „liście Pana Boga”, „ziele Marii”, „złoty korzeń” czy „krwawe ziele”. Świadczy to o tym, że niegdyś wierzono w moc leczniczą jaskółczego ziela i z powodzeniem je stosowano. Zastosowanie glistnika w bólach menstruacyjnych skutecznie zwalcza bóle brzucha. Glistnik jaskółcze ziele w postaci ziół wspomaga leczenie trzustki, jak również jest skutecznym środkiem na poprawienie złego nastroju.

spis treści

1. Co to jest glistnik jaskółcze ziele i jakie ma właściwości

Glistnik jaskółcze ziele to pospolity chwast o właściwościach leczniczych. Wykorzystywany był od wieków jako lek przeciwgorączkowy. Rośnie w całej Polsce i wykazuje szereg właściwości leczniczych wykorzystywanych w naturalnej medycynie od zarania dziejów. Wszechobecne znana jest przeciwbólowa właściwość glistnika – najczęściej przy występowanie bólów menstruacyjnych.

Ponadto, glistnik jaskółcze ziele skutecznie obniża ciśnienie krwi tym samym spowalniając przyspieszoną akcję bicia serca. Na podstawie licznych badań dowiedziono, że nalewka z glistnika jaskółczego, wykazuje działanie przeciwnowotworowe (glistnik jaskółcze ziele jest głównym składnikiem preparatu pozwalającego leczyć kilka rodzajów nowotworów, w tym białaczki). Oprócz tego, ziele wykazuje właściwości moczopędne, pomaga przy nadmiernym zbieraniu się wody w organizmie.

Zobacz film: "Zdrowotne właściwości popularnych chwastów [Specjalista radzi]"

W skład Glistnika jaskółcze ziele wchodzą przede wszystkim alkaloidy, dlatego jego stosowanie wykazuje właściwości przeciwskurczowe, a także łagodzące dolegliwości jelit. Dzięki alkaloidom przydrożny chwast również przyspiesza regenerację skóry na skutek np. podrażnień.

Zawarte w Glistniku jaskółcze ziele karotenoidy (karoten i kryptoksantyna), olejki eteryczne, flawonoidy oraz związki mineralne mają działanie antyalergiczne. Kwasy znajdujące się w Glistniku jaskółcze ziele wykazują działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Dodatkowo, ziele zawiera saponiny, glikogen, cholinę, witaminę C, a także inne cenne enzymy.

Fakty o zdrowiu - Preparaty ziołowe mogą być szkodliwe dla zdrowia (WIDEO)
Fakty o zdrowiu - Preparaty ziołowe mogą być szkodliwe dla zdrowia (WIDEO)

Leki ziołowe stosowane w nadmiarze mogą powodować skutki uboczne. Tymczasem, coraz więcej osób uważa,

zobacz galerię

2. Jak działa glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele odnajduje zastosowanie przy wielu rodzajach chorób i schorzeń. Co ważne, ziele wykazuje nieznaczne właściwości uspokajające w chorobie nerwicy. Poleca się stosowanie odwaru z glistnik w celu ukojenia nerwów i zapewnienia dobrego snu.

Glistnik jaskółcze ziele jest polecany przy bólach miesiączkowych. Bóle menstruacyjne można załagodzić przy pomocy ziołowego wywaru. W tym celu wystarczy pół łyżki suszonego ziela zalać letnią wodą i zgotować w małym garnuszku (nie aluminiowym!). Aby poprawić smak mikstury, można dodać do niej miętę lub rumianek. Następnie należy odcedzić i ostudzić wywar i pić trzy razy dziennie po jednej łyżce. Jaskółcze ziele działa rozkurczająco na mięśnie gładkie, które regulują pracę układu pokarmowego, dróg żółciowych oraz rodnych. Wykazując działanie rozkurczowe, bakteriobójcze i żółciopędne, zalecany jest do stosowania przy chorobach trzustki, zapaleniu wątroby, niestrawności, a także kamieniach żółciowych.

Towarzyszące tej chorobie bóle, wymioty i nudności zostają skutecznie zwalczane przez ową roślinę. Dzięki alkaloidom rozluźniają się mięśnie gładkie, dlatego też Glistnik jaskółcze ziele jest stosowany przy występowaniu dolegliwości wątroby oraz pozwala skutecznie zmniejszyć bóle głowy.

Co ważne, należy pamiętać, aby kurację odbyć pod nadzorem lekarza, gdyż przedawkowanie ziela glistnika jaskółczego może przynieść niewymierne skutki zdrowotne. Glistnik jaskółcze ziele doskonale sprawdza się również w leczeniu łuszczycy i grzybicy.

2.1. Glistnik w leczeniu kurzajek

Działanie glistnika jaskółcze ziele nie ogranicza się jedynie do łagodzenia bóli żołądka. Roślinę wykorzystuje się najczęściej jako sprawdzony sposób na kurzajki. Do usuwania kurzajek służy sok mleczny, który uzyskamy po złamaniu glistnika jaskółcze ziele. Roślina jest skuteczna nie tylko w przypadku kurzajek, ale również w przypadku innych przypadłości dermatologicznych, takich jak: brodawki, modzele, pęcherze, pryszcze, trądzik, także różowaty, gzybicę i egzemę.

Z przeprowadzonych badań wynika także, że wyciągi alkoholowe z glistnika jaskółcze ziele wykazują działanie przeciwnowotworowe. Jednak poza właściwościami leczniczymi roślina ma także działanie toksyczne. W związku z tym nie każdy może sobie pozwolić, aby z niej korzystać.

2.2. Glistnik jaskółcze ziele jako lekarstwo na chore oczy

W przeszłości glistnik jaskółcze ziele wykorzystywano do leczenia katarakty (dziś niewielu to praktykuje, ale rzeczywiście ziele to stopniowo cofa zaćmę). Ziele jest również pomocne przy innych schorzeniach oczu: np. zmętnieniu rogówki, krwawieniu do siatkówki czy odklejaniu się siatkówki.

Jak zastosować jaskółcze ziele przy chorobach oczu?

Wystarczy umyć liść rośliny i delikatnie rozetrzeć oś liścia zwilżonym kciukiem i palcem wskazującym. Zamykamy oczy i delikatnie smarujemy powieki sokiem, który znajduje się na palcu, kierując się od zewnętrznej strony do kącika oka.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne

Ważne, aby podczas podjęcia decyzji o leczeniu za pomocą Glistnika jaskółcze ziele pozostawać pod stałą obserwacją lekarza. Glistnik jaskółcze ziele jest rośliną silnie trującą i pod żadnym pozorem nie można dopuścić do jej przedawkowania.

Nie powinno się stosować tego ziela przy jednoczesnym używaniu innych leków, a także przy chorobie jaskry i chorobie wrzodowej. Zabrania się stosowania Glistnika jaskółcze ziele kobietom w ciąży. Odnotowano przypadki wystąpienia takich działań niepożądanych jak: zapalenie wątroby, biegunka, nudności, skurcze przewodu pokarmowego, senność, ospałość, zaburzenia świadomości i nietrzymanie moczu.

Wyniki badań nad działaniem glistnika jaskółcze ziele ujawniły, że dla samej wątroby nie jest ono zawsze korzystne. Glistnik jaskółcze ziele z jednej strony chroni wątrobę. Wykazuje właściwości hepatoprotekcyjne (ochraniające miąższ wątroby) oraz antyhepatotoksyczne (zapobiegające uszkodzeniu wątroby). Z drugiej jednak glistnik jaskółcze ziele może wpływać na powiększenie wątroby, podwyższoną aktywność enzymów, zapalenie wątroby i zwiększa poziom bilirubiny osoczowej. Warto wiedzieć, że ziele pozyskane w sierpniu i we wrześniu jest mało wartościowe i bardzo często żółknie podczas suszenia.

Warto zatem zdawać sobie sprawę z korzyści i negatywnego wpływu glistnika jaskółcze ziele na zdrowie. Roślina może być wskazana przy łagodzeniu dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym, schorzeniami pęcherzyka i dróg żółciowych oraz przy niestrawności. Należy jednak zaniechać przyjmowania preparatów z glistnikiem jaskółcze ziele, jeżeli cierpimy na choroby wątroby, jaskrę, wrzody, a także w czasie ciąży. Co więcej, każde przyjmowanie glistnika jaskółcze ziele należy skonsultować z lekarzem. Wszystko ze względu na wysoką toksyczność tej rośliny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze