Główne korzyści wynikające z zastosowania na szeroką skalę uniwersalnych szczepionek przeciw grypie

Zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w "PLOS Computational Biology", uniwersalne szczepionki, które chronią przed wieloma szczepami wirusa grypy naraz, mogą zaoferować kluczowe korzyści na poziomie populacji w stosunku do tradycyjnych szczepionek sezonowych.

Grypę powodują wirusy, które stale ewoluują. Aby za nimi nadążyć, naukowcy muszą regularnie aktualizować szczepionki tak, aby ludzie mogli być chronieni przed wszelkimi szczepami sezonowymi, które stanowią największe zagrożenie. Jednak naukowcy pracują nad stworzeniem uniwersalnych szczepionek, które mogą chronić przed wieloma szczepami grypy bez konieczności aktualizacji.

Badania nad uniwersalnymi szczepionkami przeciw grypie głównie koncentrują się na ich potencjalnych skutkach dla poszczególnych pacjentów. Aby lepiej zrozumieć ich skutki na poziomie populacji, Rahul Subramanian z Uniwersytetu Chicago i jego współpracownicy matematycznie modelowali interakcjami między szczepieniem, transmisją grypy i ewolucją wirusa grypy.

Modele wykazały, że wdrożenie szczepionek uniwersalnych przy dużej populacji mogłoby skuteczniej niż konwencjonalne szczepionki zmniejszyć transmisję grypy. Może to również spowolnić rozwój nowych szczepów wirusa grypy oraz wzmocnić odporność populacji, chroniąc przed pojawieniem się szczególnie niebezpiecznych szczepów pandemicznych.

"Nowe szczepionki na grypę mogą po raz pierwszy, zachować skuteczność wobec ewolucji wirusa" – mówi Subramanian. "Dzięki temu będą mogły one zmienić sposób radzenia sobie z grypą w przyszłości".

Jednakże konwencjonalne szczepionki, które są dobrze dopasowane do krążących szczepów grypy, są bardzo skuteczne i mogą w dalszym ciągu odgrywać ważną rolę. Subramanian mówi, że optymalnym podejściem może być strategiczne używanie uniwersalnych szczepionek obok konwencjonalnych szczepionek w celu ochrony zagrożonej grupy przy jednoczesnej kontroli transmisji w całej populacji.

Grypa to infekcja wirusowa o bardzo silnych objawach i przebiegu. Choroba i jej objawy nasilają się o różnych porach dnia i nocy. Jedna osoba może czuć się lepiej rano, a inna wieczorem.

Główne objawy to właśnie wysoka temperatura ok. 39 st. C oraz silny ból głowy, zazwyczaj w okolicy czoła i oczu, a dodatkowo silne bóle mięśni i stawów. Kaszel może się pojawić, ale nie jest to typowy objaw grypy. Gdy się jednak pojawi, jest suchy i męczący. Katar również nie jest objawem charakterystycznym dla grypy, a gdy występuje, jest raczej skąpy.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie dochodzi się do zdrowia dość szybko. Jednak nie...

Takie objawy mogą się utrzymywać przez 4-5 dni. Najlepszym rozwiązaniem jest leżeć w łóżku, dużo pić i przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli mamy kaszel pomoże na pewno syrop rozrzedzający wydzielinę.

Po 5 dniach gorączka powinna spaść, a ból głowy ustąpić. Jednak to, że czujemy się lepiej, nie oznacza, że możemy wstać i wrócić do codziennych zajęć. Lekarze alarmują, że niedoleczona grypa prowadzi do powikłań, dlatego bardzo ważne jest, aby zostać w domu 7, a nawet 9 dni.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...