Trwa ładowanie...

Główne korzyści wynikające z zastosowania na szeroką skalę uniwersalnych szczepionek przeciw grypie

Avatar placeholder
19.12.2016 15:16
Główne korzyści wynikające z zastosowania na szeroką skalę uniwersalnych szczepionek przeciw grypie
Główne korzyści wynikające z zastosowania na szeroką skalę uniwersalnych szczepionek przeciw grypie

Zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w "PLOS Computational Biology", uniwersalne szczepionki, które chronią przed wieloma szczepami wirusa grypy naraz, mogą zaoferować kluczowe korzyści na poziomie populacji w stosunku do tradycyjnych szczepionek sezonowych.

Grypę powodują wirusy, które stale ewoluują. Aby za nimi nadążyć, naukowcy muszą regularnie aktualizować szczepionki tak, aby ludzie mogli być chronieni przed wszelkimi szczepami sezonowymi, które stanowią największe zagrożenie. Jednak naukowcy pracują nad stworzeniem uniwersalnych szczepionek, które mogą chronić przed wieloma szczepami grypy bez konieczności aktualizacji.

Badania nad uniwersalnymi szczepionkami przeciw grypie głównie koncentrują się na ich potencjalnych skutkach dla poszczególnych pacjentów. Aby lepiej zrozumieć ich skutki na poziomie populacji, Rahul Subramanian z Uniwersytetu Chicago i jego współpracownicy matematycznie modelowali interakcjami między szczepieniem, transmisją grypy i ewolucją wirusa grypy.

Opracowane szczepionki uniwersalne mogą się okazać skuteczniejsze niż te stosowane tradycyjnie
Opracowane szczepionki uniwersalne mogą się okazać skuteczniejsze niż te stosowane tradycyjnie (Shutterstock)
Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Modele wykazały, że wdrożenie szczepionek uniwersalnych przy dużej populacji mogłoby skuteczniej niż konwencjonalne szczepionki zmniejszyć transmisję grypy. Może to również spowolnić rozwój nowych szczepów wirusa grypy oraz wzmocnić odporność populacji, chroniąc przed pojawieniem się szczególnie niebezpiecznych szczepów pandemicznych.

"Nowe szczepionki na grypę mogą po raz pierwszy, zachować skuteczność wobec ewolucji wirusa" – mówi Subramanian. "Dzięki temu będą mogły one zmienić sposób radzenia sobie z grypą w przyszłości".

Jednakże konwencjonalne szczepionki, które są dobrze dopasowane do krążących szczepów grypy, są bardzo skuteczne i mogą w dalszym ciągu odgrywać ważną rolę. Subramanian mówi, że optymalnym podejściem może być strategiczne używanie uniwersalnych szczepionek obok konwencjonalnych szczepionek w celu ochrony zagrożonej grupy przy jednoczesnej kontroli transmisji w całej populacji.

ZOBACZ TAKŻE:

Grypa to infekcja wirusowa o bardzo silnych objawach i przebiegu. Choroba i jej objawy nasilają się o różnych porach dnia i nocy. Jedna osoba może czuć się lepiej rano, a inna wieczorem.

Główne objawy to właśnie wysoka temperatura ok. 39 st. C oraz silny ból głowy, zazwyczaj w okolicy czoła i oczu, a dodatkowo silne bóle mięśni i stawów. Kaszel może się pojawić, ale nie jest to typowy objaw grypy. Gdy się jednak pojawi, jest suchy i męczący. Katar również nie jest objawem charakterystycznym dla grypy, a gdy występuje, jest raczej skąpy.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie

zobacz galerię

Takie objawy mogą się utrzymywać przez 4-5 dni. Najlepszym rozwiązaniem jest leżeć w łóżku, dużo pić i przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli mamy kaszel pomoże na pewno syrop rozrzedzający wydzielinę.

Po 5 dniach gorączka powinna spaść, a ból głowy ustąpić. Jednak to, że czujemy się lepiej, nie oznacza, że możemy wstać i wrócić do codziennych zajęć. Lekarze alarmują, że niedoleczona grypa prowadzi do powikłań, dlatego bardzo ważne jest, aby zostać w domu 7, a nawet 9 dni.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze