Gotu kola - właściwości, zastosowanie, dawkowanie, cena
Gotu kola to roślina wykorzystywana w medycynie od wieków. Służy jako środek na blizny, oparzenia skóry lub choroby psychiczne. Jakie są pozostałe właściwości gotu kola i jego dawkowanie? Jakie są możliwe skutki uboczne stosowania gotu kola?
1. Co to jest gotu kola?
Gotu kola, czyli wąkrota azjatycka to roślina lecznicza z Dalekiego Wschodu. Jest zielem rosnącym w pobliżu zbiorników wodnych. Jej lecznicze właściwości zostały odkryte dzięki ajurwedzie, czyli tradycyjnej indyjskiej medycynie.
Gotu kola zawiera wiele cennych dla naszego organizmu substancji. W jej składzie znajduje się m.in. magnez, witaminy A, K, C, E, flawonoidy, związki poliacetylenowe, liczne kwasy i saponiny.
2. Właściwości gotu koli
Właściwości zdrowotne gotu koli to m.in.:
- wspieranie i przywracanie równowagi układu nerwowego;
- poprawa pamięci i koncentracji;
- łagodzenie skutków stresu;
- łagodzenie podrażnień;
- pielęgnacja skóry;
- poprawa krążenia;
- ujędrnianie skóry;
- działanie przeciwzmarszczkowe;
- wspomaganie leczenia blizn;
- zmniejszenie cellulitu;
- regeneracja oparzeń.
3. Zioło gotu kola
Zioło gotu kola może być stosowane wewnętrznie (napary, wyciągi, proszki) lub zewnętrznie (przemywanie, okłady). W przypadku stosowania wewnętrznego świetnie wpływa ono na pracę mózgu. Jest chętnie wykorzystywane przez pracowników umysłowych lub studentów.
Po wypiciu naparu z gotu koli organizm wycisza się, a umysł lepiej przyswaja wiedzę. Przy stosowaniu zewnętrznym zioło może być wykorzystywane jako okłady na poparzenia lub zranioną i podrażnioną skórę.
Można nim również przemywać twarz w przypadku trądziku. Gotu kola może być składnikiem kremów leczniczych na hemoroidy i żylaki lub kosmetycznych kremów preciwzmarszczkowych i pielęgnacyjnych.
4. Przedawkowanie zioła
Gotu kola może mieć również działanie uboczne. Wskutek przedawkowania gotu koli mogą wystąpić:
- wysypki;
- senność;
- nudności;
- zawroty głowy;
- krwawienia;
- zaburzenia ruchu.
Nie zaleca się stosowania gotu koli przez osoby z niedociśnieniem oraz kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
5. Dawkowanie gotu kola
Dawkowanie zioła gotu kola zależy od rodzaju schorzenia. W przypadku oparzeń dawki sięgają 200 mg, a w przypadku alzheimera nawet 600 mg ziela. Dziennie dawka goku koli nie powinna przekraczać 4 g.
6. Ile kosztuje ziele gotu kola
Ziele gotu kola dostępne jest w sprzedaży w kilku formach. Za 100 g ziela ciętego zapłacimy około 26 zł. Nieco więcej może wynieść zakup zmielonych ziół gotu kola, które zazwyczaj są kilka złotych droższe. Najtaniej wyniesie nas zakup gotu koli w formie kapsułek. Za opakowanie zawierające 60 kapsułek zapłacimy około 12 zł.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.