Przejdź na WP

Gotu kola - właściwości, zastosowanie, dawkowanie, cena

Gotu kola to roślina wykorzystywana w medycynie od wieków. Służy jako środek na blizny, oparzenia skóry lub choroby psychiczne. Jakie są pozostałe właściwości gotu kola i jego dawkowanie? Jakie są możliwe skutki uboczne stosowania gotu kola?

Zobacz film: "Rośliny doniczkowe, które poprawią stan zdrowia"

spis treści

1. Gotu kola – czym jest?

Gotu kola, czyli wąkrota azjatycka to roślina lecznicza z Dalekiego Wschodu. Jest zielem rosnącym w pobliżu zbiorników wodnych. Jej lecznicze właściwości zostały odkryte dzięki ajurwedzie, czyli tradycyjnej indyjskiej medycynie.

Gotu kola zawiera wiele cennych dla naszego organizmu substancji. W jej składzie znajduje się m.in. magnez, witaminy A, K, C, E, flawonoidy, związki poliacetylenowe, liczne kwasy i saponiny.

Czy znasz rośliny, których owoce spożywasz? Sprawdź się!
Czy znasz rośliny, których owoce spożywasz? Sprawdź się! [10 zdjęć]

Komosa ryżowa uprawiana jest od tysięcy lat na obszarach Ameryki Południowej, a jej nasiona stanowią...

zobacz galerię

2. Gotu kola – właściwości

Właściwości zdrowotne gotu koli to m.in.:

3. Gotu kola – zastosowanie

Zioło gotu kola może być stosowane wewnętrznie (napary, wyciągi, proszki) lub zewnętrznie (przemywanie, okłady). W przypadku stosowania wewnętrznego świetnie wpływa ono na pracę mózgu. Jest chętnie wykorzystywane przez pracowników umysłowych lub studentów.

Po wypiciu naparu z gotu koli organizm wycisza się, a umysł lepiej przyswaja wiedzę. Przy stosowaniu zewnętrznym zioło może być wykorzystywane jako okłady na poparzenia lub zranioną i podrażnioną skórę.

Można nim również przemywać twarz w przypadku trądziku. Gotu kola może być składnikiem kremów leczniczych na hemoroidy i żylaki lub kosmetycznych kremów preciwzmarszczkowych i pielęgnacyjnych.

4. Gotu kola – skutki uboczne

Gotu kola może mieć również działanie uboczne. Wskutek przedawkowania gotu koli mogą wystąpić:

Z gotu kola można przygotować napar
Z gotu kola można przygotować napar (123RF)

Nie zaleca się stosowania gotu koli przez osoby z niedociśnieniem oraz kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Gotu kola – dawkowanie

Dawkowanie zioła gotu kola zależy od rodzaju schorzenia. W przypadku oparzeń dawki sięgają 200 mg, a w przypadku alzheimera nawet 600 mg ziela. Dziennie dawka goku koli nie powinna przekraczać 4 g.

6. Gotu kola – cena

Ziele gotu kola dostępne jest w sprzedaży w kilku formach. Za 100 g ziela ciętego zapłacimy około 26 zł. Nieco więcej może wynieść zakup zmielonych ziół gotu kola, które zazwyczaj są kilka złotych droższe. Najtaniej wyniesie nas zakup gotu koli w formie kapsułek. Za opakowanie zawierające 60 kapsułek zapłacimy około 12 zł.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy