Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Szafarowski

Gra wstępna - czas trwania, cel, elementy, komunikacja i klimat w łóżku

Avatar placeholder
16.05.2023 15:50
Gra wstępna - czas trwania, cel, elementy, komunikacja i klimat w łóżku
Gra wstępna - czas trwania, cel, elementy, komunikacja i klimat w łóżku (adobestock)

Gra wstępna to pieszczoty ciała, a w szczególności miejsc erogennych, dzięki którym najłatwiej wzbudzić podniecenie. Dla wielu kobiet jest ona podstawą udanego stosunku. Panom zwykle do satysfakcji potrzeba kilku, kilkunastu minut, podczas gdy paniom – pół godziny, a czasami więcej. Jednak według ostatnich badań, czerpanie przyjemności z gry wstępnej deklaruje również prawie połowa mężczyzn. Jak powinna wyglądać idealna gra wstępna?

spis treści

1. Czym jest gra wstępna?

Gra wstępna jest pojęciem niezwykle szerokim. Rozpoczyna się ona zwykle przed stosunkiem płciowym. Obejmuje czynności, które służą zwiększeniu podniecenia seksualnego oraz doznań u partnerów. To wszelkie działania, które mają przygotować ciało i zmysły do namiętnego stosunku.

Co to jest gra wstępna? To zarówno intymne zachowania i pieszczoty miejsc erogennych, pocałunki, zabawa z gadżetami erotycznymi, jak i działania wpływające na psychikę partnera, np. pikantne słówka i namiętne komplementy.

Zobacz film: "Agata Passent: "Polki szukają seksu przez internet. Darmowe śniadanie, trochę kryptoprostytucja!""

Coraz częściej uważa się jednak, że dobra gra wstępna nie ogranicza się tylko do działań przed stosunkiem, a trwa także w ciągu dnia (np. poprzez wysyłanie gorących SMS-ów, czy erotycznych zdjęć).

1.1. Ile trwa gra wstępna? Czy gra wstępna musi być długa?

Czas gry wstępnej zależy zwykle od potrzeb i preferencji partnerów. Długa gra wstępna jest domeną osób w średnim wieku. To właśnie partnerzy w tym wieku poświęcają najwięcej czasu na pieszczoty. Z kolei krótsza gra wstępna odbywa się u nastolatków (związane jest to zapewne z niecierpliwością, czasami strachem) oraz u ludzi starszych (może to wynikać ze znużenia).

Ponad połowa Polaków deklaruje, że poświęca na zabawę przed seksem do 20 minut, ale tylko ok. 3 proc. twierdzi, że ich gra wstępna trwa ponad godzinę.

2. Jaki jest cel gry wstępnej?

Głównym celem pieszczot, którymi kochanek obsypuje swoją kochankę, jest wywołanie silnego podniecenia u kobiety. Wtedy dochodzi u niej do lepszego ukrwienia narządów płciowych takich jak łechtaczka, pochwa, co ułatwia wytwarzanie śluzu.

Śluz sprawia, że stosunek, głównie w jego początkowej fazie, jest dla kobiety mniej bolesny. Dochodzi także do zwężenia ujścia pochwy (nawet do 1/3 szerokości), co zwiększa doznania mężczyzny w czasie penetracji.

Warto zadbać o to, żeby gra wstępna nie stała się rutynowym przygotowaniem partnerki do stosunku. Wiele par czerpie ogromną radość z gry wstępnej, czasami nawet rezygnują z pełnego stosunku, aby w pełni skupić się na czynnościach, które silnie urozmaicają ich życie seksualne. Niektórzy nazywają takie zachowania „białym seksem”.

Osoby, które kochają się szybko, często robią to w celu wyładowania stresu, napięcia dnia codziennego. Niestety w czasie takiego seksu często nie zwraca się uwagi na potrzeby drugiej osoby. Wówczas seks staje się narzędziem samym w sobie i nie prowadzi do zacieśnienia bliskości między kochankami.

Są jednak chwile, gdy podniecenie kochanków jest tak duże, że rozpoczynanie gry wstępnej nie ma najmniejszego sensu. W przypadku napływu ogromu podniecenia przejście do pełnego stosunku ma swoje uzasadnienie.

3. Elementy gry wstępnej, pomysły na grę wstępną

Zwykle każdy z kochanków ma odrębne potrzeby, co do gry wstępnej. Najczęściej kobiety lubią długie i delikatne pieszczoty, z kolei większość mężczyzn jest wzrokowcami. Dlatego też warto obserwować partnera i zauważać rzeczy, które sprawiają mu przyjemność.

Jak zacząć grę wstępną? Dobrym pomysłem są pikantne rozmowy czy wiadomości wysyłane do kochanka już w ciągu dnia. W czasie gry wstępnej należy zapomnieć o problemach dnia codziennego, wyłączyć telefon, przeznaczyć ten czas tylko dla siebie. Wyostrzenie takich zmysłów jak dotyk (pieszczenie drugiej osoby), słuch (np. ciche szepty), wzrok, smak pozwala zapomnieć o rzeczywistości.

Do gry wstępnej warto się przyłożyć. Jeśli jest inaczej, partner szybko zauważy, że ruchy drugiej osoby są wymuszone. W czasie gry wstępnej można sobie podpowiadać. Oczywiście w delikatny sposób, tak aby nie popsuć nastroju. Z drugiej strony ważne są pozytywne słowa, takie jak: „dobrze kochanie, tylko trochę szybciej, głębiej”. Takie określenia nie obrażą partnera, a zwiększą doznania i satysfakcję z seksu.

Istotną sprawą jest także otwarta rozmowa o seksie, uzmysłowienie partnerowi, które elementy gry wstępnej sprawiają obojgu największą przyjemność. Warto pamiętać o tym, że gdy chcemy wprowadzić do gry wstępnej nowości, a partner nie ma na to ochoty lub odwagi, wówczas nie wolno go zmuszać. Najlepiej stopniowo wprowadzać go w kontakt ze swoim ciałem.

Pomysłami na grę wstępną mogą być:

3.1. Gra wstępna dla mężczyzny

Jak powinna wyglądać gra wstępna dla niego? U panów ogromne podniecenie wzbudza patrzenie na swoją roznegliżowaną partnerkę, ubraną tylko w seksowną bieliznę. Jaka bielizna pobudza mężczyzn? Może to być zarówno skąpa bielizna w odważnych kolorach (czerwień), jak i subtelne koronki, czy finezyjne szlafroki. Wielu panów lubi oglądać swoje partnerki w szpilkach lub w lateksowych kostiumach. Temperaturę w sypialni podnosi także ciało partnerki w ruchu np. w czasie erotycznego tańca z elementami striptizu.

Niestety wciąż wiele osób wstydzi się własnego ciała, niektórzy będąc nawet w bardzo bliskim związku, obawiają się intymności i ukazania swojego ciała w pełni. Istotą udanej gry wstępnej jest także zezwolenie partnerowi na dostęp do stref, które wydają się nam nieatrakcyjne. Jednak często okazuje się, że dotyk i pieszczota wcześniej tak wstydliwych miejsc, silnie wzmaga podniecenie.

3.2. Gra wstępna dla kobiety

Dla kobiet gra wstępna jest bardzo ważna, zwykle wpływa ona na czerpanie pełnej satysfakcji ze stosunku (osiąganie orgazmu). Odpowiednie przygotowanie pozwala kobietom przeżywać większe oraz silniejsze wrażenia. Panie przeżywają jednak seks nie tylko na poziomie fizycznym, ale także psychicznym. Wiele kobiet, żeby mieć ochotę na miłość, musi czuć się atrakcyjnie. Dlatego czasem warto zadbać także o komplementy.

Zatem, jak wygląda gra wstępna dla niej? Wyobraźnię kobiety warto pobudzać czułymi, figlarnymi słówkami szeptanymi do ucha oraz dokładnymi opisami fantazji seksualnych. Kobiety uwielbiają także pieszczenie takich miejsc jak kark, szyja, usta, piersi czy barki. Wiele kobiet czerpie ogromną rozkosz podczas dotyku łechtaczki. Należy delikatnie poinformować partnera o takich miejscach, gdyż sam seks pochwowy może nie dawać kobiecie pełnej satysfakcji i powodować u niej poczucie niespełnienia.

3.3. Erotyczne gadżety, czyli jak urozmaicić grę wstępną

Do gry wstępnej można wprowadzić także zabawki erotyczne. Oczywiście w tym wypadku wiele zależy od otwartości partnerów na tego typu gadżety. Akcesoria erotyczne pozwalają urozmaicić życie seksualne, jednak nie będą one dobre dla wszystkich partnerów.

Gadżety tego typu są propozycją dla osób otwartych na nowe doznania. Na początku można wybierać akcesoria delikatne, mało inwazyjne.

Popularne gadżety erotyczne wykorzystywane w czasie gry wstępnej, to m.in.:

  • rękawice z delikatnymi kolcami do subtelnego, erotycznego masażu,
  • olejki do masażu,
  • nakładki na sutki,
  • kajdanki, paski do wiązania, opaski na oczy,
  • farbki do malowania ciała,
  • jadalna bielizna,
  • planszowe gry do gry wstępnej,
  • gadżety do zabawy w wannie.

4. Komunikacja w łóżku

Gra wstępna kończy się wtedy, gdy oboje kochankowie są bardzo podnieceni, bliscy osiągnięcia orgazmu. Mężczyźni, którzy najczęściej są gotowi na seks wcześniej, nie powinni w żaden sposób pospieszać swoich partnerek. Tylko one wiedzą, kiedy są gotowe. Warto pamiętać o tym, że apetyt wzrasta w miarę jedzenia. Dzięki czekaniu połączonemu z podniecającymi pieszczotami rozbudzają się zmysły i następuje wybuch ogromnego uczucia w czasie orgazmu.

Kolejną istotną rzeczą jest komunikacja w łóżku. W słowniku polskim jest bardzo mało słów nazywających intymne miejsca naszego ciała. Dlatego warto wprowadzić swój własny język. Takie określenia jak: „mały”, „myszka” wydają się zabawne, ale wypowiedziane w czasie gry wstępnej szybko nakierowują partnera.

Gdy już wiemy, że chcemy przeżyć wspaniałą grę wstępną, należy pamiętać, aby pieszczoty przed seksem stopniować i zaczynać od miejsc mniej erogennych. Np. pocieranie o płatki uszne, dotyk szyi, piersi na początku, a na końcu dochodzenie do miejsc bardzo silnie erogennych, jak łechtaczka u kobiety czy żołądź prącia u mężczyzny.

Takie zachowanie w sypialni sprawia, iż pozytywne emocje związane z oczekiwaniem narastają coraz bardziej, osiągając swój szczyt w postaci przeżywanego orgazmu.

5. Lepszy klimat w łóżku

Podobno nie ma nic gorszego niż nuda i rutyna w sypialni. Aby chwile wzajemnego zbliżenia były jak najprzyjemniejsze, warto wybrać odpowiednią porę i pamiętać o stworzeniu odpowiedniego klimatu. Romantyczna kolacja, świece, dobry film, odrobina alkoholu pomagają zapomnieć o troskach dnia codziennego. Przynoszą odprężenie, wyciszenie, pozwalają skoncentrować się na sobie nawzajem.

Dość często w ramach urozmaicenia gry wstępnej używane są owoce układane na ciele partnera oraz tzw. zabawki erotyczne. Panowie jednak powinni pamiętać o tym, że potrzeby kobiet są zmienne. Podczas jednego zbliżenia kobietom ogromną satysfakcję przynoszą np. pieszczoty piersi, gdy podczas kolejnego tylko ból, niechęć czy nawet obojętność do współżycia. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi cyklicznie w ciele kobiety. Piersi tuż przed miesiączką rzeczywiście stają się bolesne.

Brak reakcji ze strony partnera na pieszczoty może też niestety wynikać ze znudzenia i utraty pożądania. Znane już na pamięć kolejne ruchy partnera przestają przynosić satysfakcję i podniecenie. Dlatego tak ważne jest, aby każde zbliżenie przeżywać tak samo gorąco i namiętnie, jakby miało być ostatnim w życiu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze