Trwa ładowanie...

Greta Thunberg mówi otwarcie "mam Aspergera"

Greta Thunberg zdobyła popularność podczas protestu w obronie klimatu przed szwedzkim parlamentem.
Greta Thunberg zdobyła popularność podczas protestu w obronie klimatu przed szwedzkim parlamentem. (Instagram)

"Bycie innym daje supermoc”. Greta Thunberg – szwedzka aktywistka klimatyczna mówi otwarcie o zespole Aspergera. Dziewczynka wierzy, że swoim wyznaniem pomoże innym dzieciom, które zmagają się z chorobą. Apeluje, by potraktowały Aspergera, jako wyróżnienie.

1. Dziewczynka bała się ataków ze względu na to, że ma Aspergera

Greta Thunberg po raz pierwszy otwarcie opowiedziała o swoich zmaganiach z chorobą. Dziewczynka była wielokrotnie atakowana w mediach społecznościowych i krytykowana za swój wygląd. W końcu zdecydowała się odpowiedzieć osobom, które pisały złośliwie o jej "odmienności”.

”Mam Aspergera. To oznacza, że czasami jestem trochę inna, odbiegam od przyjętych norm. Jednak, biorąc pod uwagę okoliczności, dla mnie bycie innym oznacza supermoc” – napisała dziewczynka na Twitterze i Instagramie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

When haters go after your looks and differences, it means they have nowhere left to go. And then you know you’re winning! I have Asperger’s syndrome and that means I’m sometimes a bit different from the norm. And - given the right circumstances - being different is a superpower. I'm not public about my diagnosis to "hide" behind it, but because I know many ignorant people still see it as an "illness", or something negative. And believe me, my diagnosis has limited me before. Before I started school striking I had no energy, no friends and I didn’t speak to anyone. I just sat alone at home, with an eating disorder. All of that is gone now, since I have found a meaning, in a world that sometimes seems meaningless to so many people. #aspiepower #neurodiverse #npf

Post udostępniony przez Greta Thunberg (@gretathunberg)

Dziewczynka wyjaśniła, dlaczego do tej pory nie mówiła publicznie o swojej chorobie. Nie wstydzi się tego. Bała się jednak krytycznych reakcji osób, które nie znają choroby. Obawiała się, że zostanie zaszufladkowana jako ta z Aspergerem.

Zobacz film: "Zespół Aspergera"

- Wiem, że wielu ludzi uważa zespół Aspergera za coś złego, za jakieś upośledzenie. I wierzcie mi, dla mnie ta choroba też była wcześniej dużym ograniczeniem – podkreśla szesnastolatka. Dziewczynka przyznaje, że momentem przełomowym był dla niej udział w strajku szkolnym.

2. Sukces nastoletniej ekolożki

Dziewczynka zdobyła światową popularność za sprawą protestu, który prowadziła w ubiegłym roku przed szwedzkim parlamentem, zwracając uwagę na problem zmian klimatycznych. Jej historię opisywały światowe media. A w ślad za nią do strajku włączali się inni młodzi ludzie, m.in. w Australii.

Dziś profil Grety Thunberg na Instagramie ma 3 mln followersów, a naTwitterze obserwuje ją 1,3 mln użytkowników.

Również jej wyznanie na temat choroby spotkało się z ogromnym odzewem. Na jej profilach społecznościowych pojawiło się setki głosów poparcia.

- Nie pozwól, aby ktokolwiek powstrzymał cię w twojej misji – pisze na Insagramie norweska księżniczka Martha Louise.

"Dajesz temu ruchowi nadzieję, dodajesz im skrzydeł” - skomentował fotograf Paul Nicklen.

3. Zespół Aspergera

Zespół Aspergera to skomplikowane zaburzenie układu nerwowego. Jest łagodniejszą forma autyzmu dziecięcego. Szacuje się, że w Polsce żyje około 30 tys. osób z autyzmem i zespołem Aspergera. 20 tys. to dzieci.

Dziecko z autyzmem
Dziecko z autyzmem

Dziecko z autyzmem obsesyjnie ustawia puszki.

zobacz galerię

The National Autistic Society podkreśla, że osoby z zespołem Aspergera "widzą, słyszą i czują świat inaczej niż pozostali ludzie”. Bardzo często są to osoby o ponadprzeciętnej inteligencji. Jedną z przyczyn autyzmu może być zaawansowany wiek rodziców.

4. Greta Thunberg na światowym szcycie klimatycznym

Szesnastolatka przybyła do Nowego Jorku na manifestację ekologiczną. To ma być jeden z sygnałów, które ekolodzy wysyłają światowym liderom biorącym udział w szczycie klimatycznym 23 września.

- Jeśli wystarczająca liczba ludzi wspólnie zabierze głos, by walczyć o słuszną sprawę, wszystko może się zdarzyć - deklaruje młoda ekolożka.

Greta Thunberg przypłynęła do Nowego Jorku na pokładzie ekologicznego jachtu po 15 dniach spędzonych na morzu. To również część jej manifestu. Przypłynęła, by nie zatruwać środowiska podróżą samolotem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze