Trwa ładowanie...

Gronkowiec złocisty – objawy i leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 21:19
Gronkowiec złocisty – objawy i leczenie
Gronkowiec złocisty – objawy i leczenie

Gronkowiec złocisty to bakteria, która może wniknąć do organizmu nawet przy lekkim spadku odporności. Jak zatem leczyć zakażenie gronkowcem złocistym? Jakie są pierwsze objawy pojawienia się gronkowca w organizmie?

spis treści

1. Objawy zakażenia gronkowcem złocistym

Niestety gronkowiec złocisty bardzo szybko rozsiewa się w organizmie. Bakterie gronkowca złocistego osadzają się zwykle w układzie pokarmowym: w gardle tudzież nosie, a u kobiet nawet w okolicach miejsc intymnych. Leczenie zakażenia gronkowcem złocistym jest zależne od miejsca osadzenia bakterii.

W zasadzie zarówno leczenie, jak i objawy zakażenia gronkowcem uzależnione są od miejsca, gdzie osadziła się bakteria. Do podstawowych objawów związanych z gronkowcem złocistym zalicza się: zakażenia skóry, do którego prowadzi gronkowiec skórny, tkanek podskórnych i miękkich, a także układów.

Zobacz film: "Zaraźliwe choroby"

Zwykle gronkowce skórne objawiają się zmianami na skórze w formie czyraka, liszaja bądź ropnia. Bardziej konkretne objawy gronkowca skórnego to również zapalenie sutka u kobiet karmiących piersią. Charakterystyczne dla objawów zakażenia gronkowcem skórnym jest czerwona barwa zmian na skórze, rany i ból w miejscu zmiany.

Nawet potocznie zwany jęczmień, który powstaje na powiece, jest powodowany obecnością bakterii gronkowca w organizmie. Może to być w gronkowcu złocistym objaw, który powinien być pierwszym sygnałem do podjęcia leczenia zakażenia gronkowcem.

Najpoważniejsze w zakażeniu gronkowcem objawy dotyczą zmian w obrębie układów. Objawy zakażenia gronkowcem różnią się w zależności od umiejsowienia. Nieleczona infekcja gronkowcem złocistym skutkuje zapaleniem płuc, ale także zapaleniem: dróg moczowych, tchawicy, mięśnia sercowego czy wsierdzia.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach

zobacz galerię

Możliwe jest także powikłanie gronkowca złocistego związane z zapaleniem mózgu, które jest połączone z ropniami.

Zdarza się, iż skutkiem zaniechania lub złego leczenia gronkowca złocistego jest sepsa. Wówczas w czasie gronkowca złocistego objawy obejmują również dodatkowo przyśpieszenie pracy serca i zmienną temperaturę ciała.

2. Jak leczyć zakażenie gronkowcem?

W czasie zakażenia gronkowcem złocistym leczenie jest bardzo trudne, ponieważ jest on bardzo odporny na antybiotykoterapię. Co więcej nie ma szczepionki na gronkowca złocistego.

Mimo to osoby, które zaobserwowały u siebie charakterystyczne objawy zakażenia gronkowcem powinny zgłosić się do lekarza. Jeśli diagnoza będzie jednoznaczna, wówczas specjalista winien zalecić antybiotykoterapię w kierunku leczenia gronkowca złocistego.

Kolejna zła wiadomość jest taka, iż zwykle leczenie zakażenia gronkowcem nie przebiega pomyślnie. Gronkowiec złocisty wytwarza bowiem toksynę, przez co staje się odporny na jakiekolwiek leczenie.

Co więcej gronkowiec złocisty nie wydziela jednej substancji toksycznej, ale wiele. To dlatego tak ciężko wybrać odpowiednie leczenie dla danego przypadku zakażenia gronkowcem. Gronkowiec złocisty nie reaguje nawet na bardzo wysokie temperatury – bakterie pozostają w zepsutym jedzeniu nawet po obróbce termicznej.

ZOBACZ TAKŻE:

Substancji toksycznych wytwarzanych przez gronkowca nie da się wyczuć ani za pomocą węchu, ani za pomocą smaku. Ich spożycie skutkuje zatruciem pokarmowym. W tej postaci gronkowiec złocisty jest łatwiejszy do wyleczenia.

3.  Kiedy dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia gronkowcem złocistym dochodzi bardzo szybko – wystarczy, że jednostka będzie miała styczność z zainfekowanym przedmiotem. Inną drogą zakażenia gronkowcem złocistym jest kontakt z kimś, kto jest jego nosicielem lub przez drogę kropelkową.

Co ciekawe, szacuje się, iż około połowa ludzi jest nosicielami gronkowca złocistego, który nie wymaga leczenia, ponieważ nie u wszystkich się ujawnia – są oni jedynie nosicielami i mogę doprowadzić do zakażenia gronkowcem złocistym. 

Zobacz także:

Aby stwierdzić, czy doszło do zakażenia gronkowcem złocistym należy wykonać szereg badań, w tym krwi i moczu.

Gronkowce złociste są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci. Gronkowce u niemowląt powodują często liszaje, zapalenia spojówek i zatrucia pokarmowe. Starsze dzieci zakażone gronkowcem cierpią z powodu stanów zapalnych narządów, zapalenia mieszków włosowych i zespołu oparzeniowego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze