Trwa ładowanie...

Groźniejszy od koronawirusa – udar mózgu nie śpi!

Każdego roku udar mózgu zabija około 30 000 osób w naszym kraju. Wg statystyk jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną śmierci i pierwszą przyczyną trwałej niepełnosprawności Polaków po 40. roku życia. Czy potrafisz rozpoznać objawy udaru mózgu i wiesz co robić, gdy je zauważysz?

Udar mózgu wg statystyk jest trzecią przyczyną śmiercim oraz pierwszą przyczyną trwałej niepełnosprawności Polaków po 40. roku życia
Udar mózgu wg statystyk jest trzecią przyczyną śmiercim oraz pierwszą przyczyną trwałej niepełnosprawności Polaków po 40. roku życia

Materiał powstał przy współpracy z Kampanią STOP UDAROM

1. Światowy Dzień Udaru Mózgu

Światowy Dzień Udaru Mózgu jest obchodzony każdego roku w dniu 29. października. Ustanowiony został przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization) w celu budowania świadomości choroby. Tego dnia na całym świecie specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych obszarów medycyny nagłaśniają problem udaru mózgu podczas specjalnych akcji, happeningów, zjazdów i konferencji.

2. ALERT UDAROWY. Pozwól się uratować

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu, co oznacza, że każdego dnia choroba dotyka ponad 220 osób. Może wystąpić u każdego – w każdym wieku, w każdym miejscu, w każdym czasie, także w dobie pandemii. Dlatego z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu organizatorzy edukacyjnej kampanii społecznej STOP UDAROM dzielą się z Polakami wiadomością pod hasłem “ALERT UDAROWY. Pozwól (się) uratować”, Chcą w ten sposób zwrócić uwagę Polaków na to, że znajomość objawów udaru mózgu, niezwłoczne wezwanie pogotowia ratunkowego i wiedza jakie informacje należy przekazać dyspozytorowi dzwoniąc pod numer 999 lub 112, może uratować życie nasze lub innej osoby, u której wystąpi udar mózgu.

W akcję edukacyjną po raz kolejny zaangażował się aktor Jacek Rozenek, który w ubiegłym roku doznał udaru mózgu. W tym roku do grona partnerów dołączyło także Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych. “Udar mózgu przychodzi niespodziewanie. Nie da się na niego przygotować i w żadnym przypadku nie wolno bagatelizować sygnałów, które mogą o nim informować” – opowiada Jacek Rozenek, aktor, który doznał udaru mózgu.”.

Zobacz film: "ALERT UDAROWY 2020 - Stop Udarom"

3. Objawy udaru mózgu – rozpoznasz? Reaguj natychmiast!

Nie trzeba być specjalistą, aby rozpoznać objawy udaru. Jeżeli zauważymy u drugiej osoby utrudnioną mowę, opadającą rękę przy próbie podniesienia jej do góry oraz wyraźną asymetrię ust, mamy do czynienia z udarem mózgu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wystarczy prosty test, - należy poprosić, aby osoba zagrożona podniosła ręce lub uśmiechnęła się. W przypadku udaru mózgu nie będzie ona w stanie podnieść rąk, zaś przy uśmiechaniu widoczne będzie, że część ust pozostaje nieruchoma na skutek porażenia.

Warto także zwrócić się do tej osoby z jakimkolwiek, prostym pytaniem. Osoba, u której wystąpił udar mózgu będzie mówić niewyraźnie, a nawet może nie być w stanie wymówić z siebie prostego słowa. W takiej sytuacji należy podjąć natychmiastowe działania i skontaktować się z pogotowiem ratunkowym dzwonią pod numer 112 lub 999.

4. Przekaż wiadomość, która może uratować życie

“Zachęcamy Polaków, by zapamiętali podstawowe objawy udaru mózgu, dzięki prostemu rozwinięciu akronimu słowa UDAR: U – utrudniona mowa, D – dłoń/ręka opadająca, A – asymetria ust, R – reaguj natychmiast! Dzwoń na 112 lub 999!” – mówi Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia Udarowcy. “Zapraszamy wszystkich do przekazywania bliskim „ALERTU UDAROWEGO”, by ostrzeżenie o groźnej chorobie jaką jest udar mózgu trafiło i zostało zapamiętane przez jak najwięcej osób. Liczy się szybka reakcja. Jeśli chory trafi w odpowiednim momencie do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby” – wyjaśnia dr n. med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński, Prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu – “Łagodzenie skutków udaru bywa trudne i długotrwałe, wymaga od chorego dużo cierpliwości i samozaparcia. W powrocie do zdrowia wielkie znaczenie ma rehabilitacja, jednak żeby w ogóle ją rozpocząć, niezbędna jest pomoc medyczna. Im szybciej ona przyjdzie, od chwili rozpoznania objawów, tym większe są szanse na ograniczenie niepełnosprawności chorego w przyszłości.”

Zapamiętaj i przekaż tę grafikę dalej.

Przekaż ALERT UDAROWY. Liczy się szybka reakcja!
Przekaż ALERT UDAROWY. Liczy się szybka reakcja!

Materiał powstał przy współpracy z Kampanią STOP UDAROM

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza