Trwa ładowanie...

Grupa krwi może wpływać na przebieg COVID-19? Nowe badania

Grupa krwi może wpływać na przebieg COVID-19? Nowe badania
Grupa krwi może wpływać na przebieg COVID-19? Nowe badania (East News)

Naukowcy wciąż badają, jaki wpływ na przebieg COVID-19 ma grupa krwi. Kilka dni temu na łamach "PLOS Genetics" ukazały się kolejne badania, w których szczególną uwagę poświęcono obecnym we krwi białkom. Skoncentrowano się na dwóch grupch krwi – A i 0. Która z nich zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, a która jest bardziej odporna na zarażenie SARS-CoV-2?

spis treści

1. Czynniki zwiększające ryzyko ciężkiego COVID-19

Badania naukowców nad wpływem grupy krwi na przebieg COVID-19 trwają niemal od początku pandemii. Dlaczego ta kwestia jest tak istotna? Chodzi o odnalezienie jak największej liczby czynników, które ułatwią wskazanie pacjentów, dla których COVID-19 może być szczególnie niebezpieczny. Do tej pory udało się wskazać kilka takich czynników. Są to:

  • wiek – zaawansowany podnosi ryzyko powikłań,
  • choroby współistniejące,
  • geny, które oddziałują na odpowiedź układu odpornościowego.
Zobacz film: "Obowiązek szczepień medyków rodzi wiele problemów natury prawnej. Dr Cholewińska-Szymańska: Jesteśmy w sytuacji patowej"

- Wszystkie opracowania mówiące o czynnikach obciążających chorego na COVID-19 wskazują przede wszystkim na cukrzycę, choroby układu krążenia, choroby immunologiczne i choroby układu oddechowego. I te niemalże miliony, które chorowały na COVID-19, były obciążone tymi chorobami – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Anna Boroń-Kaczmarska specjalistka chorób zakaźnych.

Bardzo duże znaczenie mają także gany. Już jakiś czas temu pojawiły się badania, które wykazały różnice genetyczne między białkami krwi kształtującymi reakcję immunologiczną u zdrowych osób. Stało się to bodźcem dla naukowców do poszukiwania białek związanych z ryzykiem hospitalizacji, potrzebą wspomagania oddychania i prawdopodobieństwem śmierci z powodu ciężkiego COVID-19.

W najnowszych badaniach, które ukazały się na początku marca w "PLOS Genetics", recenzowanym czasopiśmie naukowym poświęconym genetyce, naukowcy przyjrzeli się tysiącom obecnych we krwi białkom, wykorzystując do tego metodę randomizacji Mendla.

"Wykorzystuje ona warianty genetyczne związane z cechą i mierzy ich przyczynowy związek z chorobą, unikając zakłócających czynników środowiskowych, jak np. styl życia" – wyjaśniał współautor prac dr Alish Palmos z King’s College London w "Medical News Today" .

Grupa krwi a przebieg COVID-19
Grupa krwi a przebieg COVID-19 (East News)

2. Białko związane z grupą krwi może wpływać na przebieg COVID-19

Naukowcy zbadali ponad 3 tys. białek krwi i na tej podstawie zidentyfikowali 14 wpływających na przebieg choroby: osiem, które zależnie od ich wariantu mogą chronić przed powikłaniami i sześć, które mogą podnosić ryzyko komplikacji. Okazało się również, że jedno z tych białek decyduje o grupie krwi. Chodzi o enzym ABO. Z badań wynika, że oddziaływał on zarówno na ryzyko hospitalizacji, jak i konieczność wspierania oddechu oraz prawdopodobieństwo zgonu.

"Bardziej prawdopodobne jest, że grupy A, B lub połączenie A i B wiążą się z wyższym ryzykiem hospitalizacji" – piszą autorzy badań na łamach w "PLOS Genetics". Dlaczego jest to prawdopodobne?

- Tłumaczone jest to faktem "przyciągania" koronawirusa SARS-2, a szczegółowiej - domeny wiążącej receptor (RBD) zlokalizowanej na szczycie białka kolcowego (podjednostka S1), do antygenów grupy krwi "A", które znajdują się na komórkach dróg oddechowych, czyli łączeniu się RBD nowego koronawirusa z receptorami ACE2 znajdującymi się na powierzchni komórek dróg oddechowych. To połączenie umożliwia rozwój infekcji i może wskazywać na potencjalnie dodatnią korelację pomiędzy łatwiejszą infekcją koronawirusową u osób z grupą krwi "A" – wyjaśnia dr Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej.

3. Osoby z grupą 0 bardziej odporne na koronawirusa?

Omawiane wyniki badań potwierdzają poprzednie doniesienia, które sugerowały znaczenie grupy krwi dla ryzyka śmierci. Po raz kolejny pojawia się stwierdzenie, że wśród chorych jest więcej osób z grupą krwi A, co dowodzi, że warto bliżej zbadać tę grupę krwi. Takie sugestie pojawiły się już jesienią 2020 r. i zostały wydane przez Amerykańskie Towarzystwo Hematologii (ASH).

Powstały bowiem badania, które sugerowały, że osoby z grupą krwi 0 są odporniejsze na zakażenie koronawirusem i mogą łagodniej przechodzić chorobę. Naukowcy przypominali jednak o istnieniu wielu innych czynników, od których uzależniony jest proces reakcji organizmu na zakażenie.

Dr Łukasz Durajski, pediatra i członek WHO w Polsce podkreśla, że grupy krwi mają wpływ na rozwój wielu innych chorób, dlatego nie dziwi go fakt, że naukowcy w dalszym ciągu próbują znaleźć odpowiedź na ich wpływ w przypadku COVID-19

- Z badania przeprowadzonego przez Harvard School of Public Health (które opublikowano w 2012 roku) wynika, że istnieje związek pomiędzy grupą krwi a różnymi schorzeniami. Naukowcy przeanalizowali grupę krwi jako czynnika ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Stwierdzono, że osoby z grupą krwi A lub AB miały o 5-10 proc. większe ryzyko rozwoju choroby wieńcowej niż osoby z grupą krwi 0. Z kolei badanie opublikowane w "Blood Transfusion" ukazuje, że osoby z grupą krwi A, B lub AB mogą mieć nawet 2 razy wyższe ryzyko rozwinięcia się tej choroby, niż osoby z grupą krwi 0 - informuje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Durajski.

Naukowcy są zgodni, że badań nad wpływem grupy krwi na przebieg COVID-19 będzie przybywać i wkrótce możemy spodziewać się kolejnych doniesień w tym temacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze