Trwa ładowanie...

Grzybica paznokci – ignorowana dolegliwość o poważnych skutkach!

Avatar placeholder
27.11.2018 12:50
Grzybica paznokci – ignorowana dolegliwość o poważnych skutkach!
Grzybica paznokci – ignorowana dolegliwość o poważnych skutkach! (mat. prasowe)

Nieestetyczny wygląd płytki paznokcia to objaw, który zwykle bagatelizujemy, ponieważ nie wydaje się groźny – kobiety mogą łatwo go zamalować, a mężczyźni nie zwracają na niego uwagi. Przyczyną przebarwień w wielu przypadkach bywa grzybica paznokci, często towarzysząca grzybicy stóp. Jakie są przyczyny i objawy tej trudnej do wyleczenia choroby?

Grzybica paznokci nie wydaje się groźna, a przez to często jest ignorowana
Grzybica paznokci nie wydaje się groźna, a przez to często jest ignorowana

1. Przyczyny grzybicy paznokci

Zazwyczaj grzybica paznokci stanowi następstwo wcześniejszego zakażenia grzybicą stóp. Szacuje się, że z tym problemem boryka się około 21 proc. ludzi, bardzo często nieświadomie. Przyczynę tej nieprzyjemnej dolegliwości stanowią trzy rodzaje grzybów: dermatofitowe, drożdżopodobne oraz pleśniowe, a rodzaj zakażenia ostatecznie decyduje o jego objawach.

Grzybicą paznokci, która wymaga dość żmudnego leczenia, bardzo łatwo się zarazić. Istnieje szereg sprzyjających czynników, na które narażona jest większość z nas. Najważniejszy z nich to korzystanie ze wspólnej przestrzeni, w której zwyczajowo chodzi się boso. Klasycznymi przykładami są basen, sauna, szatnie i natryski w obiektach sportowych, a nawet pokoje hotelowe, w których personel nie dba o należyty poziom higieny.

Z racji częstej i długotrwałej wilgotności stóp na chorobę narażone są osoby uprawiające regularnie sport. Błahą, a częstą metodą zarażenia jest pożyczenie obuwia od innej osoby. Kobiety mogą zakazić się grzybicą paznokci poprzez wielokrotnie używany i niedezynfekowany sprzęt w salonach manicure’u i pedicure’u. W grupie ryzyka znajdują się ponadto seniorzy.

2. Nieestetyczny wygląd i ból – do czego prowadzi grzybica paznokci?

Pierwsze objawy grzybicy łatwo zbagatelizować, tłumacząc je dyskomfortem powodowanym przez obuwie czy zwykłym wysuszeniem skóry. Kolejne, stanowiące główny etap choroby, są już bardzo nieprzyjemne.

Gdy za grzybicę odpowiadają dermatofity, chory nie cierpi z powodu dolegliwości bólowej – choroba znacznie wpływa na wygląd paznokci, które powoli stają się żółte, a następnie brązowe lub zielonkawe. Pod paznokciem następuje rogowacenie, a z czasem zmienia on swój kształt na szponowaty. Warto szybko zająć się rozwijającym się zakażeniem, by uniknąć następstw dolegliwości.

Inne przyczyny grzybicy, takie jak drożdżaki z gatunku Candida, mogą prowadzić do jeszcze bardziej uciążliwych konsekwencji. Stan zapalny objawia się zaczerwienieniem. Po kilku tygodniach pojawiają się wydzielina ropna i przykry ból. Płytka ulega zmatowieniu i zgrubieniu, a następnie erozji. Choroba, jeśli nie jest leczona, może doprowadzić nawet do całkowitej degradacji paznokcia.

3. Jak walczyć z grzybicą paznokci?

W przypadku wystąpienia grzybicy paznokcia trzeba natychmiast udać się do dermatologa. Chociaż leczenie jest żmudne, istnieje wiele sposobów, które można zastosować jednocześnie. Jednym z nich jest terapia pulsowa polegająca na kilkumiesięcznym przyjmowaniu leków doustnych dostępnych z przepisu lekarza, dawkowanych z odpowiednimi przerwami. Efekt powinien nastąpić po około roku.

W tym samym czasie warto stosować preparaty zewnętrzne o działaniu miejscowym dostępne bez recepty – takie jak Preparat na grzybicę paznokci marki Scholl. Specjalnie opracowana receptura niszczy grzybicę paznokci w miejscu jej powstawania i jednocześnie powstrzymuje przed rozprzestrzenianiem się infekcji, a po jej wyleczeniu zapobiega nawrotom choroby.

Równolegle przeprowadza się także zabiegi szlifowania płytki paznokcia, by usunąć jak najwięcej zainfekowanego obszaru i zwiększyć skuteczność działania preparatu. W ten sposób paznokieć może naturalnie odrastać, zachowując prawidłowy kształt i barwę.

Artykuł powstał we współpracy z marką Scholl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze