Grzybica stóp i paznokci

Grzybica stóp i paznokci to wstydliwa, przykra i nieestetyczna dolegliwość. Trzeba się jednak przełamać i pójść do dermatologa, gdyż nieleczona grzybica może prowadzić do powikłań i infekcji wtórnych. Co więcej, może także przenosić się na osoby z otoczenia chorego oraz korzystające wspólnie z basenu czy sauny. Niestety, leczenie grzybicy stóp i paznokci wymaga od chorych dużej cierpliwości i dokładności w stosowaniu zaleceń lekarza. Leki przeciwgrzybicze trzeba stosować dość długo, długo czeka się także na efekty kuracji. Grzybica stóp i paznokci, nawet po skutecznym leczeniu, może powrócić.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Objawy grzybicy stóp i paznokci

Grzybica stóp objawia się pęknięciami na skórze, pęcherzykami, świądem i zaczerwienieniem. Mogą pojawiać się bolesne nadżerki i ubytki w tkance. Jeśli jest długo nieleczona, może zainfekować także paznokcie. Grzybica paznokci objawia się zmianą koloru i przejrzystości paznokcia – może być żółtawy lub zielonkawy, o chropowatej powierzchni. Inną odmianą grzybicy paznokci jest odmiana biała powierzchniowa, której głównym objawem są smugi na powierzchni paznokci, które można zdrapać.

Chory na grzybicę paznokcia

Paznokieć z grzybicą ma ciemne zabarwienie, jest kruchy, a na powierzchni wytwarzają się bruzdy.

W przypadku powyższych objawów (niezależnie od tego, czy są to objawy grzybicy paznokci, czy stóp) pacjent dostaje skierowanie na bezpośrednie badanie mikologiczne, czyli badanie próbki skóry pod mikroskopem w poszukiwaniu grzyba oraz na tzw. hodowlę, podczas której pozostawia się próbkę skóry wraz z pożywką i czeka, czy rozwinie się z tego grzybica.

Jeśli w badaniu mikologicznym i hodowli nie odnotowano żadnego rodzaju grzyba, można podejrzewać inne choroby o podobnych do grzybicy paznokci objawach:

 • łuszczycę,
 • liszaja płaskiego,
 • powikłania cukrzycy,
 • łysienie plackowate,
 • niedoczynności tarczycy,
 • bielactwo,
 • wyprysk,
 • efekt urazu.

W przypadku, kiedy objawy sugerują grzybicę stóp, a badanie nie wykazuje śladów grzyba, mogą to być:

 • wyprzenie drożdżakowe,
 • wyprzenie bakteryjne,
 • wyprysk stóp,
 • łuszczyca,
 • rogowiec,
 • kiła drugorzędowa.

Leczenie grzybicy stóp i paznokci

Leczenie grzybicy paznokci wygląda podobnie jak leczenie grzybicy stóp. Stosuje się przede wszystkim miejscowe leki przeciwgrzybicze – maści lub kremy. Nakłada się je na zmienioną chorobowo płytkę paznokcia lub skórę.

Dodatkowo stosować można leki doustne, a w przypadku braku postępów leczenia grzybicy paznokci także zdecydować się na chirurgiczne usunięcie paznokcia. Leczenie grzybicy zawsze trwa dość długo, a oprócz tego trzeba kontynuować leczenie przez jakiś czas nawet po ustąpieniu objawów, aby nie dopuścić do nawrotów. Leczenie grzybicy paznokci może trwać ok. 12 tygodni, natomiast leczenie grzybicy stóp – ok. 6. Efekty leczenia zainfekowanego paznokcia są widoczne dopiero po dłuższym czasie – nawet po roku. Przyczyną tak długiego oczekiwania jest to, że paznokieć musi po prostu zregenerować się i odrosnąć.

Profilaktyka grzybicy i jej nawrotów to przede wszystkim dbanie o higienę: codzienne dokładne mycie stóp i ich osuszanie, stosowanie profilaktycznych środków dezynfekujących w przypadku korzystania z sauny czy basenu. Trzeba zawsze korzystać z własnego ręcznika tylko do stóp, swoich przyborów toaletowych, bielizny i butów. Dobrze jest także nosić tylko bawełniane skarpety i przewiewne, wygodne buty.

Leczenie grzybicy paznokci i stóp jest bardzo ważne. Nieleczona grzybica może się rozprzestrzeniać po skórze i na kolejne paznokcie oraz prowadzić do wielu powikłań i infekcji wtórnych, umożliwionych chorobą.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Grzybica stóp i paznokci
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Blog

walsq • ostatni post 3 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 2 dni temu

11

Pomocni lekarze

Artykuły Grzybica stóp i paznokci
Grzybica stóp i paznokci

Przebarwienia na paznokciach

jest znacznie osłabiony, a ich płytka przybiera żółtawy kolor. Najczęściej jednak przebarwienie paznokci jest pierwszym widocznym objawem grzybicy paznokci (...) znacząco ciemnieje. Badania naukowe...

Grzybica stóp i paznokci

Białe paznokcie - leukonychia, usuwanie białych plam

Białe paznokcie - leukonychia, usuwanie białych plam

arszenikiem. Białe paznokcie - leukonychia Białe paznokcie i plamy pojawiające się od czasu do czasu na powierzchni paznokci inaczej nazywamy leukonychią (...) nawet tygodni później. Leukonychia nie jest wynikiem poważnego urazu...

Grzybica stóp i paznokci

Domowe sposoby na grzybicę stóp

Grzybica stóp to infekcja naskórka wywołana przez grzyby lub drożdżaki. Zmiany chorobowe najczęściej występują między palcami, a pacjenci skarżą (...) się na świąd i dyskomfort. Poważniejszą odmianą jest tak zwana grzybica...

Grzybica stóp i paznokci

Domowe sposoby na grzybicę paznokci

Domowe sposoby na grzybicę paznokci

Grzybica paznokci jest zwykle powikłaniem nieleczonej grzybicy stóp i przyczynia się do bardzo nieestetycznego wyglądu płytki paznokciowej. Domowe (...) sposoby na grzybicę...

Wrastające paznokcie - charakterystyka, leczenie, profilaktyka, klamry na wrastające paznokcie

Obcinanie paznokci u stóp

Obcinanie paznokci u stóp

Najczęstszą z przyczyn wrastających paznokci jest ich nieprawidłowe obcięcie.

Wrastające paznokcie - charakterystyka, leczenie, profilaktyka, klamry na wrastające paznokcie

Zadbane paznokcie u stóp

Zadbane paznokcie u stóp

Piękne i zadbane paznokcie przykuwają uwagę innych. Aby tak zawsze było, należy ich pielęgnacji poświęcać odrobinę więcej czasu. Szczególnie ważne jest odpowiednie obcinanie paznokci oraz noszenie wygodnego obuwia.

Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Grzybica mokasynowa

. Ta grzybica skóry stóp obejmuje podeszwy oraz brzegi stóp. Bardzo często, w przypadku tego rodzaju grzybicy, wtórnie pojawia się grzybica paznokci...

Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Korzystanie z basenów a grzybica

Korzystanie z basenów a grzybica

Grzybica stóp i paznokci szczególnie często dotyka osoby korzystające z basenów. Dzieje się tak dlatego, że baseny to dobre miejsce do rozprzestrzeniania się dla grzybów wywołujących tę chorobę. Zarażeniu...

Potliwość dłoni i stóp

Walka z nadmierną potliwością stóp

Walka z nadmierną potliwością stóp

Z potliwością stóp można sobie poradzić, ważne jest jednak wczesne rozpoznanie dolegliwości i odpowiednie podejście do leczenia.