Trwa ładowanie...

Grzybica stóp i paznokci - objawy i leczenie

Avatar placeholder
17.05.2023 12:05
Grzybica stóp i paznokci
Grzybica stóp i paznokci

Grzybica stóp i paznokci to wstydliwa, przykra i nieestetyczna dolegliwość. Trzeba się jednak przełamać i pójść do dermatologa, gdyż nieleczona grzybica może prowadzić do powikłań i infekcji wtórnych. Co więcej, może także przenosić się na osoby z otoczenia chorego oraz korzystające wspólnie z basenu czy sauny. Niestety, leczenie grzybicy stóp i paznokci wymaga od chorych dużej cierpliwości i dokładności w stosowaniu zaleceń lekarza. Leki przeciwgrzybicze trzeba stosować dość długo, długo czeka się także na efekty kuracji. Grzybica stóp i paznokci, nawet po skutecznym leczeniu, może powrócić.

spis treści

1. Objawy grzybicy stóp i paznokci

Grzybica stóp objawia się pęknięciami na skórze, pęcherzykami, świądem i zaczerwienieniem. Mogą pojawiać się bolesne nadżerki i ubytki w tkance. Jeśli jest długo nieleczona, może zainfekować także paznokcie. Grzybica paznokci objawia się zmianą koloru i przejrzystości paznokcia – może być żółtawy lub zielonkawy, o chropowatej powierzchni. Inną odmianą grzybicy paznokci jest odmiana biała powierzchniowa, której głównym objawem są smugi na powierzchni paznokci, które można zdrapać.

W przypadku powyższych objawów (niezależnie od tego, czy są to objawy grzybicy paznokci, czy stóp) pacjent dostaje skierowanie na bezpośrednie badanie mikologiczne, czyli badanie próbki skóry pod mikroskopem w poszukiwaniu grzyba oraz na tzw. hodowlę, podczas której pozostawia się próbkę skóry wraz z pożywką i czeka, czy rozwinie się z tego grzybica.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Jeśli w badaniu mikologicznym i hodowli nie odnotowano żadnego rodzaju grzyba, można podejrzewać inne choroby o podobnych do grzybicy paznokci objawach:

  • łuszczycę,
  • liszaja płaskiego,
  • powikłania cukrzycy,
  • łysienie plackowate,
  • niedoczynności tarczycy,
  • bielactwo,
  • wyprysk,
  • efekt urazu.

W przypadku, kiedy objawy sugerują grzybicę stóp, a badanie nie wykazuje śladów grzyba, mogą to być:

  • wyprzenie drożdżakowe,
  • wyprzenie bakteryjne,
  • wyprysk stóp,
  • łuszczyca,
  • rogowiec,
  • kiła drugorzędowa.

2. Leczenie grzybicy stóp i paznokci

Leczenie grzybicy paznokci wygląda podobnie jak leczenie grzybicy stóp. Stosuje się przede wszystkim miejscowe leki przeciwgrzybicze – maści lub kremy. Nakłada się je na zmienioną chorobowo płytkę paznokcia lub skórę.

Dodatkowo stosować można leki doustne, a w przypadku braku postępów leczenia grzybicy paznokci także zdecydować się na chirurgiczne usunięcie paznokcia. Leczenie grzybicy zawsze trwa dość długo, a oprócz tego trzeba kontynuować leczenie przez jakiś czas nawet po ustąpieniu objawów, aby nie dopuścić do nawrotów. Leczenie grzybicy paznokci może trwać ok. 12 tygodni, natomiast leczenie grzybicy stóp – ok. 6. Efekty leczenia zainfekowanego paznokcia są widoczne dopiero po dłuższym czasie – nawet po roku. Przyczyną tak długiego oczekiwania jest to, że paznokieć musi po prostu zregenerować się i odrosnąć.

Profilaktyka grzybicy i jej nawrotów to przede wszystkim dbanie o higienę: codzienne dokładne mycie stóp i ich osuszanie, stosowanie profilaktycznych środków dezynfekujących w przypadku korzystania z sauny czy basenu. Trzeba zawsze korzystać z własnego ręcznika tylko do stóp, swoich przyborów toaletowych, bielizny i butów. Dobrze jest także nosić tylko bawełniane skarpety i przewiewne, wygodne buty.

Leczenie grzybicy paznokci i stóp jest bardzo ważne. Nieleczona grzybica może się rozprzestrzeniać po skórze i na kolejne paznokcie oraz prowadzić do wielu powikłań i infekcji wtórnych, umożliwionych chorobą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze