Pojawienie się omamów po zażyciu grzybów halucynogennych jest związanie z zawartymi w nich toksycznymi substancjami takimi jak psylocyna, psylocybina czy baeocystyna. To właśnie one są odpowiedzialne za pojawienie się skutków ubocznych zażywania takich produktów i wywoływania przeżycia doświadczenia psychodelicznego. Dzieje się tak dlatego, że składniki te wpływają na ośrodkowy układ nerwowy.
Grzyby, które powodują halucynacje zwane są także psylocybinowymi. Konsekwencją ich zażywania mogą być ataki paniki, które mogą skończyć się tragicznie. Do tego łączenie ich z alkoholem może wpłynąć, że skutki uboczne ich przyjmowania jeszcze bardziej się nasilą.
Gatunkiem grzybów halucynogennych jest łysiczka lancetowata, która występuje na terenie Polski. Jeśli chodzi o wygląd takich grzybów to większość z nich ma formę małych okazów o brązowym lub brązowo-żółtym zabarwieniu. Ich spożywanie choć nie powoduje uzależnienia fizycznego ani psychicznego, to może skończyć się tragicznie dla osoby, która je zażyła.
Jaka jest różnica między grzybami halucynogennymi a neurotopowymi?
Komentarze