Hatha joga – charakterystyka, praktyki, rodzaje

Hatha joga to tradycja jogi indyjskiej, która jest bardzo znana na Zachodzie. Polega na łączeniu ze sobą prawidłowych technik ciała, oddechu tudzież sześciu procesów oczyszczających. Zobacz na czym poleca hatha joga i poznaj jej tajniki.

Hatha joga łączy ze sobą ćwiczenia fizyczne z praktyką ezoteryczną.

Zobacz film: "Joga idealna w walce ze stresem"

Hatha joga – charakterystyka

Hatha joga bazuje na trzech czynnikach: asanie, krija, pranajama. W tej odmianie jogi najważniejsza jest siła fizyczna oraz ezoteryka. W hatha jodze nadal chodzi o to, by wczuć się w ten indywidualny stan i przeżyć medytację. Hatha joga próbuje osiągnąć stan, wydawać by się mogło nieosiągalny, chodzi o moc ponadnaturalną.

Uprawiając hatha jogę ludzie dążą do tego, by zwyciężyć nad starością, chorobami i śmiercią. Specyficzny charakter hatha jogi, który sprawia, że jest ona trochę magiczna i nadnaturalna, zalicza ją to prądu religijno-filozoficznego, zwanego tantryzmem. Jeśli chodzi i podobieństwo do jogi klasycznej, to w niczym jej nie ujmuje, hatha joga kieruje się głównymi zasadami jogi i preferuje przestrzeganie zasad moralnych. Należy też wiedzieć, że w skład hatha jogi wchodzi radża joga, a jedna bez drugiej się nie obejdzie.

Hatha joga – praktyki

Asana – w tej części wykonujemy kilka asanów, czyli ćwiczeń obowiązujących w praktyce jogi. Jej celem jest osiągnięcie maksymalnej siły ciała, a także polepszenie wewnętrznej harmonii. Ciało należy wzmacniać, a sztywne mięśnie regularnie naciągać.

Pranajama – są to ćwiczenia dbające o poprawy oddech. W tej praktyce musimy nauczyć się oczyścić ciało z toksyn oraz doprowadzić je do harmonii i spokoju. Wyciszenie organizmu polega na wsłuchaniu się w niego, musimy się uspokoić, „wyrzucić” z głowy złe myśli i poprawić samopoczucie.

Joga dla początkujących

O zaletach jogi nikogo nie trzeba przekonywać. Joga jest dla wszystkich i zawsze możesz zacząć ją ćwiczyć, ale jeśli ze względu na stan zdrowia masz wątpliwości,...

Hatha joga - rodzaje

Z czasem uprawianie hatha jogi przez różnych nauczycieli i licznych zainteresowanych, zostało zmodyfikowana, w związku z tym powstało kilka jej stylów:

Ashtanga Vinyasa – w tym stylu świetnie odnajdą się doby lubiące wyzwania, ruch oraz chcące wzmocnić swoje mięśnie. Ten styl jogi charakteryzuję się zmiennością pozycji, jedno ćwiczenie (asan) wykonywany jest przez pięć oddechów, po których szybko przechodzi się do kolejnej pozycji. Asany są ciężkie i wymagające dobrej kondycji, jednak w Ashtanga Vinyasa musimy koncentrować wzrok na jednym punkcie, aby jak najlepiej wykonać daną pozycję.

Joga Iyengara– ten styl jest doskonałym wyborem, dla tych, którzy od dłuższego czasu zmagają się z problemami kręgosłupa tudzież dla początkujących. Ćwiczenia mają na celu poznać swoje ciało i być świadomym jego możliwości. W tej praktyce musimy być skrupulatni i dokładnie ze spokojem wykonywać każde ćwiczenie. W Joga Iyengara, dodatkowo korzysta się z wielu akcesoriów: gumy do ćwiczeń, krzesło, dlatego doskonale sprawdza się dla osób mniej doświadczonych i mniej sprawnych fizycznie.

Satyananda Joga – idealna dla tych, którzy dążą do poznania siebie, co prawda tutaj również wykonuje się ćwiczenia wpływające na wzmocnienie mięśni, jednak duży nacisk kładzie się na techniki oddechowe, relaksacyjne oraz oczyszczenie organizmu z toksyn.

Viniyoga – w tym stylu, nauczyciel indywidualnie pomaga każdemu zainteresowanemu. Chodzi o to, że to nauczyciel ocenia naszą sprawność czy stan duchowy i pomaga nam wykonywać ćwiczenia, które będą odpowiednie dla konkretnej osoby. Każdemu zależy na czymś innym.

Kundalini Joga – ten styl w większości oparty jest o medytację i naukę oddychania. Jest idealny dla tych, którzy tylko i wyłącznie chcą się skupić i poznać własne Ja.

Bikram Joga – w tego typu jodze ćwiczenia wykonywane są w pomieszczeniach o temperaturze od 36 – 42 stopni. To niewątpliwie wysoko temperatura, przy której bardzo ciężko jest wykonywać jakiekolwiek ćwiczenia, dlatego czasami może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie. Jednak jeżeli ktoś nie ma przeciwskazań do tych ćwiczeń, ten z całą pewności spali sporo zbędnego tłuszczu.

Poznałeś już kilka stylów hatha jogi, może wiesz już który będzie najodpowiedniejszy dla ciebie? Zawsze możesz spróbować, a potem zdecydować! Jedno jest pewne hatha joga da ci wiele korzyści!

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Joga
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Joga
Joga

Praktykowanie jogi

Praktykowanie jogi

Codzienne uprawianie jogi korzystnie wpływa na mięśnie i stawy, a także pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną.

Joga

Joga w domu - ćwiczenia dla początkujących, jak ćwiczyć

Joga w domu - ćwiczenia dla początkujących, jak ćwiczyć

Joga to ćwiczenia wymyślone przez hinduskich mędrców. Pozycje jogi są stworzone po to, aby przynosić ulgę przy bólach głowy, pleców. Ponadto niektóre (...) ćwiczenia pomagają złagodzić objawy stresu i walczą z bezsennością. Można...

Joga

Joga na kręgosłup

przez kilka godzin w pozycji siedzącej, często przyjmujących nieprawidłową postawę. Skuteczną metodą walki z bólem jest joga na kręgosłup. Przyczyny (...) umieszczonych między kręgami. Trzecia grupa to ból z powodu schorzeń neurologicznych...

Joga

Jesienią ćwicz jogę!

Jesienią ćwicz jogę!

, co może skutkować także pogorszeniem naszego samopoczucia. Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi metody B.K.S Iyengara, opowiada o tym, dlaczego (...) warto ćwiczyć jogę jesienią. Jesienny brak słońca Jak...

Joga

Sporty dla seniora

Sporty dla seniora

z kijkami jest świetnym rozwiązaniem. Joga a zdrowie seniora Ćwiczenia pozwalają zachować osobom starszym zdrowie na długi czas (...) . Jeżeli jednak, mimo twoich szczerych chęci, twój organizm nie wykazuje sprawności fizycznej, nie...

Joga

Aerial yoga - nowa jakość ruchu

Aerial yoga - nowa jakość ruchu

yoga, która łączy fitness, akrobatykę, pozycje z tradycyjnej jogi, a niekiedy również elementy tańca. Pozwala oderwać się od ziemi, bo ćwiczenia odbywają (...) ? Co to jest aerial yoga? Aerial yoga nazywana jest jogą...

Joga

Yogalates

Yogalates

Yogalates to połączenie jogi oraz pilatesu. Joga jest znana z pozytywnego wpływu na siłę, gibkość oraz umysł. Natomiast pilates ma za zadanie wzmocnić głębokie mięśnie w okolicach brzucha.

Joga

Joga - zdjęcia

Joga - zdjęcia

Obecnie joga niewiele ma wspólnego z systemem filozoficznym - jest uznawana za zbiór ćwiczeń, które wykorzystuje się głównie w celach zdrowotnych (...) . Asany, czyli pozycje jogi, często wymagają wysokiej sprawności...

Joga

Joga dla seniorów

Joga dla seniorów

Joga pozytywnie wpływa na serce. Zmniejsza ryzyko wystąpienia migotania przedsionków.