Przejdź na WP

HCT – czym jest, norma, przebieg badania, interpretacja wyników

HCT jest badaniem za pomocą którego możliwe jest określenie krwinek czerwonych w procentowej, całej objętości krwi. HCT, inaczej hematokryt to jeden z najważniejszych parametrów oznaczanych w toku podstawowego badania krwi. Badanie HTC jest niezmiernie istotne zarówno w rozpoznaniu różnorodnych schorzeń, jak i ich monitorowaniu. Szeroka gama chorób ma znaczący wpływ na zmianę liczby krwinek czerwonych.

Zobacz film: "5 często ignorowanych objawów słabego krążenia"

spis treści

1. HCT – czym jest

HCT innymi słowy hematokryt jest stosunkiem objętości czerwonych krwinek – erytrocytów – do objętości krwi. Dzięki HTC możliwe jest określenie procentowego udziału czerwonych krwinek do pozostałych płytek krwi i leukocytów (białe krwinki krwi).

Właściwe stężenie erytrocytów ma szczególne znaczenie dla organizmu. Przede wszystkim HCT odpowiada za dostarczanie tlenu do wszystkich komórek ciała człowieka. HCT, parametr sprawdzany w badaniu krwi jest wytwarzany w szpiku kostnym. Zmiana jego ilości wynika m.in. z zaburzeń pracy szpiku występujących przy w przebiegu niektórych jednostek chorobowych.

Zobacz również:

 1. Badanie krwi - zastosowanie, normy, interpretacja
 2. Posiewy z krwi
 3. Morfologia z rozmazem - cel, interpretacja

2. HCT – norma

Zakres wartości referencyjnych jest różny dla każdego z laboratoriów, dlatego wynik może być inny w każdym z miejsc wykonywania badania. Analiza HCT winna być dokonywana pod kątem innych elementów morfologii krwi, jak np. hemoglobina.

Normy HCT są różne. Wynika to ze zróżnicowania ze względu na płeć.

Prawidłowe wartości dla HCT:

 • kobiet – 36-45 proc.,
 • mężczyzn – 40-54 proc.,
 • noworodków – 48-69 proc.,
 • dzieci w wieku 6-12 lat – 35-35 proc.,
 • dziewczynki w przedziale wiekowym 13-18 lat – 36-46 proc.,
 • chłopcy w wieku 13-18 lat – 36-46 proc.
Zioła na obniżenie ciśnienia krwi
Zioła na obniżenie ciśnienia krwi [7 zdjęć]

Nadciśnienie jest poważną dolegliwością, której nie należy lekceważyć. Choroba często przebiega bezobjawowo,...

zobacz galerię

3. HCT – przebieg badania

Badanie HCT przeprowadzane jest na czczo (nie powinno spożywać się posiłków na około 12 godzin przed dokonaniem pomiaru). Zaleca się zrezygnowanie z picia alkoholu na kilka dni przed badaniem HCT.

Materiał pobierany jest zazwyczaj z najbardziej widocznych żył, np. z żyły łokciowej. W przypadku istnienia przeciwwskazań krew można pobrać również z innych miejsc. Wyniki badania HCT otrzymuje się bardzo szybko. Czas oczekiwania wynosi zwykle jeden, w znikomych przypadkach do dwóch dni.

Aby uzyskać najbardziej rzetelnie wyniki badania HCT należy skonsultować z lekarzem stosowane leki, zdiagnozowane uprzednio choroby, które mogą w mniejszym lub większym stopniu wpływać na wyniki badania. Kobiety powinny zgłosić ewentualną ciążę lub miesiączkę.

4. HCT – interpretacja wyników

Obniżony poziom HCT wskazuje na:

Podwyższony poziom HCT może wystąpić m.in. przy:

HCT – czym jest, norma, przebieg badania, interpretacja wyników
HCT – czym jest, norma, przebieg badania, interpretacja wyników (123rf)

Zbyt gęsta krew charakterystyczna dla podwyższonego poziomu HCT może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego czy wystąpienia zatoru. W tym przypadku należy zwracać uwagę na takie objawy jak:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy