Trwa ładowanie...

HCV – zakażenie, objawy, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 22:23
Objawy HCV można łatwo pomylić z innymi chorobami
Objawy HCV można łatwo pomylić z innymi chorobami (123rf.com)

HCV to wirus, który przyczynia się do powstania wirusowego zapalenia wątroby typu C. Podobno co czwarty człowiek jest jego nosicielem. Powoduje groźną chorobę, która najwcześniej przybiera charakter przewlekły. Jakie objawy HCV niesie ze sobą?

spis treści

1. HCV – zakażenie

HCV – Hepatitis C Virus, to wirus, którym można się zarazić mając kontakt z krwią chorego, czyli najłatwiej nabawić się go w placówkach o charakterze medycznym. Powoduje on chorobę zakaźną, która namnaża się w wątrobie. W ten sposób w narządzie wewnętrznym zaczyna tworzyć się stan zapalny, co skutkuje jego trwałym uszkodzeniem.

W Polsce do tej pory zdiagnozowano prawie osiemset tysięcy przypadków tej choroby. Niestety liczba ta, co roku, stale rośnie. Jest to spowodowane faktem, iż przez długi czas nie znano wirusa – wiedziano, że jest, i że powoduje zapalenie wątroby, ale nic poza tym. Dopiero trzy lata to jego identyfikowaniu zaczęto badać krew krwiodawców na obecność HCV. Objawy są jednoznacznie – choroba rozprzestrzeniła się bardzo szybko.

2. HCV – objawy

Zobacz film: "WZW A i B - czym się różnią?"

Zarażenie wirusem HCV objawia się stopniowo. To, co na początku powinno zwrócić naszą uwagę, to permanentne zmęczenie, pogłębiające się problemy z koncentracją, towarzyszący niepokój, który może spowodować stany depresyjne, bóle mięsni i stawów, a także świąd skóry.

Wirus HCV zwykle rozwija się w organizmie bezobjawowo.
Wirus HCV zwykle rozwija się w organizmie bezobjawowo.

Nie dość, że te objawy HCV można łatwo pomylić z innymi chorobami lub je zwyczajnie ignorować, ponieważ na pierwszy rzut oka nie zdają się być groźne, to jeszcze okazuje się, że nie wszyscy ich doznają. Objawy HCV to domena jedynie około trzydziestu procent zachorowań. U reszty pacjentów HCV przechodzi bezobjawowo, stąd też nazywana jest przez epidemiologów „cichą epidemią”.

Rozwój wirusa HCV bez objawów może trwać nawet do kilkudziesięciu lat. Co więcej, ponieważ HCV objawów nie przejawia i rozwija się w organizmie bez ograniczeń, to może prowadzić do marskości wątroby, a nawet do raka tego narządu. Są i tacy pacjenci, u których HCV nie pozostawia śladu po sobie w organizmie. Niezależnie od tego, czy HCV objawy ma, czy też nie, jego wczesne wykrycie daje duże szanse na całkowite wyleczenie.

3. HCV – leczenie

Ponieważ wirus HCV objawów nie przejawia, trudno zatem go szybko wykryć w organizmie. Jednakże wyleczenie się z tej cichej epidemii jest możliwe.

Zanim jednak specjalista podejmie decyzję o sposobie rekonwalescencji musi wykluczyć u chorego na przykład choroby tarczycowe, bowiem są one jednym z przeciwwskazań leczenia medykamentami.

Pacjent, który zakwalifikuje się do leczenia HCV, ma ustalona indywidualną farmakoterapię, w zależności od tego, jaki genotyp ma wirus, który trawi jego organizm. Ważne jest także, by sprawdzić tak zwany jego ładunek, bowiem to ile go jest w krwi warunkuje rekowalescencję.

Leczenie wirusa HCV, który objawów nie przejawia, trwa niemal pięćdziesiąt tygodni.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze