Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Helioterapia

Avatar placeholder
22.06.2015 14:46
Helioterapia
Helioterapia

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne to leczenie słońcem. Promienie słoneczne sprawiają, że nasz odpoczynek jest bardziej efektywny, w czasie słonecznych dni lepiej radzimy sobie ze stresem. Słońce wpływa na cały nasz organizm, dlatego w słoneczne dni warto wyjść na spacer, na plażę, aby złapać trochę słońca. Nie każdy z nas wie, że za pomocą promieni słonecznych możliwe jest łagodzenie dolegliwości przy łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry i trądziku. Ponadto słońce doskonale działa na nasz układ nerwowy. Dzięki słońcu czujemy przypływ energii, jesteśmy bardziej szczęśliwi i zadowoleni.

spis treści

1. W jaki sposób leczy słońce?

Niels Ryberg Finsen badał sposoby wykorzystywania światła w medycynie i to jemu zawdzięczamy odkrycie helioterapii. Zaproponował on, aby choroby skóry leczyć słońcem, np. tocznia gruźliczego. Udowodnił również, że za pomocą słońca można leczyć krzywicę – poprzez opalanie. Fototerapia jest wykorzystywana obecnie w leczeniu wielu chorób, a do naświetlania stosuje się sztuczne źródła promieniowania świetlnego.

Natomiast helioterapia, czyli słoneczna terapia, jest dostępna dla każdego. Wystarczy, że wyjdziemy z domu w słoneczny dzień. Aby helioterapia była skuteczna, wystarczy wyjść na słońce na kilkanaście minut codziennie. Helioterapia jest naprawdę doskonałym sposobem nie tylko na leczenie chorób skórnych, ale również na zwiększenie aktywności fizycznej.

2. Jak bezpiecznie się opalać?

Zażywanie kąpieli w rozsądnych dawkach jest podstawą helioterapii. Niestety zbyt długie przebywanie na słońcu może doprowadzić do przeciwnych skutków, czyli może zaszkodzić zamiast pomóc. Najbardziej niebezpieczny jest rak skóry – czerniak. Jest to nowotwór, który atakuje węzły chłonne i bardzo szybko rozprzestrzenia się, powodując przerzuty w innych narządach. Z tego względu czerniak jest bardzo trudny do wyleczenia. Poza tym, zbyt długie przesiadywanie na słońcu wysusza naszą skórę i znacznie przyśpiesza pojawianie się zmarszczek.

Zobacz film: "Krem z filtrem - jaki faktor wybrać?"

Aby nasza kąpiel słoneczna była bezpieczna, najlepiej unikać nasłonecznienia między godziną 11 i 16. W tym czasie lepiej przebywać w cieniu.

Aby nie nabawić się oparzeń skóry, należy stosować kremy z filtrami UVA i UVB, które będą chroniły naszą skórę. Ważna jest również ochrona oczu, dlatego noś okulary przeciwsłoneczne – najlepiej zakupione w sklepie optycznym, a nie na bazarze.

3. Zalety helioterapii

Promienie słoneczne wpływają korzystanie na nasz organizm. Helioterapia przyczynia się do:

  • Wzmocnienia kości – w czasie przebywania na słońcu wytwarza się witamina D, która jest niezbędna do prawidłowego przyswajania wapnia i fosforu z pożywienia. Witamina D zapewnia odpowiednie funkcjonowanie naszego układu odpornościowego, nerwowego i zapewnia regenerację skóry. Chroni również przed rakiem piersi i rakiem prostaty.
  • Złagodzenia dolegliwości skórnych – łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, lekki trądzik – mogą zniknąć dzięki rozsądnemu opalaniu. Niestety jest to efekt tylko przejściowy. Słońce pomaga również w leczeniu zranień, ropnych wykwitów i zapaleń skóry.
  • Przyspieszenia przemiany materii – słońce wpływa na nasz metabolizm. Dzięki temu nasz organizm szybciej spala kalorie i oczyszcza się z toksyn.
  • Zwiększenia płodności – z wyników badań można odczytać, że pary, które bezskutecznie starają się o dziecko, swój cel osiągają właśnie latem, gdy słońca jest pod dostatkiem.
  • Korzystnie wpływa na układ krążenia – poprawia wydolność serca oraz normalizuje ciśnienie krwi.
  • Bóle reumatyczne stają się mniej uciążliwe – ciepło niweluje bóle mięśni i stawów.
  • Reguluje rytm biologiczny – słońce reguluje działanie szyszynki, która reguluje rytm dobowy – sen i czuwanie.
  • Jest pomocna w leczeniu depresji – słońce pobudza organizm do wytwarzania hormonu – serotoniny – poprawia ona nastrój, reguluje apetyt i sen.

Helioterapia jest przyjemna i daje dużo korzyści – pamiętać jedynie należy, aby korzystać z niej mądrze i z umiarem. Zbyt częste i długie przebywanie na słońcu może bowiem wpłynąć niekorzystnie na stan naszego zdrowia.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze