Trwa ładowanie...

Fakty i mity na temat hemoroidów

Hemoroidy to bardzo powszechna i nieprzyjemna dolegliwość. Powodują ból, pieczenie, a nawet krwawienie. Kilka sprawdzonych informacji niewątpliwie pomoże osobom cierpiącym na chorobę hemoroidalną. Co więcej, znajomość pewnych faktów pozwoli uniknąć w przyszłości problemów z hemoroidami.

Zobacz film: "Jak możemy zapobiegać hemoroidom?"

spis treści

1. Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to rozszerzenie żył znajdujących się w okolicach odbytu, jest to rodzaj choroby żylakowej. Najczęściej powodują niegroźne, choć nieprzyjemne dolegliwości. Jednak w niektórych przypadkach niewielki ból czy pieczenie może przerodzić się w ostry stan zapalny, któremu towarzyszy krwawienie. Wtedy niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Oprócz tych oczywistych faktów istnieje wiele teorii i opinii o hemoroidach. Które z nich są prawdziwe, a które nie?

2. Fakty i mity dotyczące hemoroidów

  • Im jesteśmy starsi, tym częściej dokuczają nam hemoroidy - prawda. Wśród osób powyżej 50 roku życia ponad połowa miała już problemy z hemoroidami.
  • Osoby cierpiące z powodu hemoroidów powinny walczyć z zaparciami - prawda. Podczas zaparć stolec jest trudny do wydalenia. Wysiłek towarzyszący wydalaniu stolca zwiększa ciśnienie krwi w żyłach znajdujących się w okolicach odbytu, co sprzyja pojawianiu się hemoroidów.
  • Hemoroidy są zawsze bolesne - nieprawda. Istnieją dwa typy hemoroidów. Pierwszy typ to hemoroidy zewnętrzne. Rozszerzone żyły znajdują się tuż pod skórą odbytu, co powoduje ból. Tymczasem, jeśli hemoroidy znajdują się wewnątrz odbytu (hemoroidy wewnętrzne) zazwyczaj nie są bolesne.
  • Osoby cierpiące z powodu hemoroidów nie powinny czytać w toalecie - prawda. Podczas długiego siedzenia na sedesie, co jest charakterystyczne dla osób czytających w toalecie, mięśnie odbytu rozluźniają się i następuje przekrwienie, które może nasilać objawy choroby hemoroidalnej.
  • Kobiety ciężarne często mają hemoroidy - prawda. Podczas ciąży ciśnienie krwi wzrasta, również w żyłach znajdujących się w okolicach odbytu. W wyniku tego ryzyko powstania hemoroidów znacznie wzrasta.
  • Osoby cierpiące z powodu hemoroidów powinny ograniczyć spożycie błonnika - nieprawda. Owoce, warzywa, płatki zbożowe i pełnoziarnisty chleb, dzięki dużej zawartości błonnika, zmiękczają stolec i zwiększają jego rozmiar, ułatwiając w ten sposób jego wydalanie.
  • Nie należy stosować żadnych środków przeczyszczających - nieprawda. W niektórych przypadkach można stosować środki przeczyszczające zwiększające wielkość stolca. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko to, co wspomaga funkcjonowanie jelit jest wskazane w przypadku problemów z hemoroidami.
  • Dla złagodzenia bólu wywołanego przez hemoroidy zalecane są nasiadówki - prawda. Ciepła woda łagodzi ból spowodowany przez hemoroidy, podobnie jak zimne okłady.
  • Ostre jedzenie jest zalecane dla osób mających hemoroidy - nieprawda. Należy unikać wszystkich drażniących pokarmów: przypraw, musztardy, ostrej papryki, a także alkoholu i kawy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.