Trwa ładowanie...

Heparyna a koronawirus. Czy można ją stosować profilaktycznie? Dr Sutkowski odpowiada

 Maria Krasicka
02.02.2021 13:25
Heparyna w leczeniu COVID-19
Heparyna w leczeniu COVID-19 (GettyImages)

Od początku pandemii naukowcy z całego świata pracują nad stworzeniem leku na koronawirusa lub testują zastosowanie już istniejących w terapii chorych na COVID-19. Ostatnie doniesienia brytyjskich naukowców mówiły o działaniu heparyny bezpośrednio na białko koronawirusa. Czy zatem lekarze będą stosować ją profilaktycznie?

spis treści

1. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

We wtorek 2 lutego resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 4326 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. Najwięcej przypadków zakażenia odnotowano w województwach: mazowieckim (586), kujawsko-pomorskim (449), warmińsko-mazurskim (377) i śląskim (343).

Z powodu COVID-19 zmarło 40 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 213 osób.

2. Heparyna w leczeniu COVID-19

Zobacz film: "Czy ozdrowieniec powinien być na kwarantannie? Odpowiada prof. Simon"

Brytyjscy naukowcy niedawno opublikowali w "British Journal of Pharmacology" i "Thrombosis and Haemostasis" badania odnoszące się do użycia heparyny w leczeniu chorych na COVID-19. Jak wykazały liczne badania kliniczne lek ten nie tylko działa przeciwzakrzepowo, ale również destabilizuje białko, które umożliwia koronawirusowi wnikanie wewnątrz komórek. Skuteczność terapii potwierdzono w modelowaniu komputerowym oraz podczas badań nad żywym wirusem.

Autorzy badań zaznaczyli, że być może kiedyś uda się zmienić przeznaczenie heparyny tak, aby pomagała łagodzić przebieg COVID-19. Według nich jest to świetny punkt wyjścia do następnych badań klinicznych, nad zastosowaniem jej w profilaktyce u osób narażonych na ciężki przebieg choroby.

Jednak jak zaznacza dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych nie są to leki do stosowania profilaktycznego.

- Nie ma potrzeby działania rutynowego antybiotykiem, heparyną, amantadyną i wieloma innymi lekami, o których zrobiło się głośno. Profilaktycznie się tych środków nie stosuje, natomiast jako lekarstwo są stosowane w przypadkach określonych klinicznie, w których istnieje wysokie prawdopodobieństwo powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjenta w średnim, lub średnio ciężkim przebiegu COVID-19 - mówi dr Sutkowski.

Zaburzenia krzepnięcia i zmiany naczyniowe są jednymi z najpoważniejszych powikłań obserwowanych u pacjentów zakażonych koronawirusem. COVID-19 może powodować zakrzepy w różnych narządach, co z kolei może prowadzić do nieodwracalnych i bardzo niebezpiecznych zmian.

- Zakrzepica jako powikłanie po COVID-19 jest bardzo częstym zjawiskiem u pacjentów wymagających hospitalizacji. Czasami występuje nawet u osób, które już kończą leczenie. Niestety, ale szereg osób zakażonych koronawirusem zmarło z powodu udarów - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

3. Heparyna - jak ją stosować?

Podawanie leków przeciwzakrzepowych i przeciwagregacyjnych hospitalizowanym pacjentom z ostrym przebiegiem COVID-19 stało się już standardem. Ma to zminimalizować ryzyko powikłań. Jednak jak zaznacza dr Sutkowski, w lżejszych przypadkach nie jest to powszechne działanie.

- Takie leki stosuje się powszechnie, wprawdzie nie w przypadku koronawirusa, tylko w profilaktyce zakrzepowo-zatorowej, która często odbywa się w gabinecie lekarza rodzinnego. Jest to znany lek - mówi dr Sutkowski. - Są jednak ku temu określone wskazania do konkretnych przypadków. W momencie, kiedy lekarz uzna, że jest taka sytuacja, że tylko ten lek może pomóc, to oczywiście należy go użyć. Jeżeli uzna, że to jest jedyne rozwiązanie, a nic wcześniej nie pomogło, to absolutnie ma do tego prawo. Natomiast nie jest to działanie w żaden sposób rutynowe - wyjaśnia.

Heparyna to lek, który może być stosowany nie tylko w warunkach szpitalnych. Jednak trzeba pamiętać, że decyzja należy do lekarza prowadzącego, który ma za zadanie określić, jaka metoda leczenia będzie najbardziej odpowiednia dla pacjenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze