Trwa ładowanie...

Heteroseksualizm - charakterystyka, inne orientacje, związek z religią

Heteroseksualizm to jedna z najpopularniejszych orientacji seksualnych. Polega na odczuwaniu pożądania wobec osób odmiennej płci, poza popędem seksualnym osoby hetero czują również pociąg intelektualny i psychologiczny. Co warto wiedzieć o heteroseksualizmie?

Zobacz film: "Ryzyko kontaktów seksualnych"

spis treści

1. Czym jest heteroseksualizm?

Heteroseksualizm to najpopularniejsza orientacja seksualna. Osoby hetero są zainteresowane przedstawicielami odmiennej płci, odczuwają wobec nich popęd seksualny, intelektualny, psychologiczny oraz ideologiczny.

W języku greckim „heteros” oznacza „inny” lub „drugi”, natomiast „sexus” z języka łacińskiego to „płeć”. Badanie przeprowadzone w latach 2002-2006 w Stanach Zjednoczonych wykazało, że wśród tamtejszej ludności aż 97,1 procent badanych ma orientację heteroseksualną.

Większość osób hetero jest zorientowana na zbudowanie trwałego związku, opartego na głębokiej relacji emocjonalnej. W mniejszości występują ludzie, którym zależy jedynie na zaspokojeniu popędu seksualnego. Badanie z 2012 roku wykazało również, że heteroseksualiści najrzadziej ze wszystkich dokonują zmian orientacji.

Zobacz także:

2. Heteroseksualizm a inne orientacje seksualne

Wymienia się trzy główne orientacje seksualne - heteroseksualizm, homoseksualizm oraz biseksualizm. Niektórzy badacze są jednak zdania, że warto dołączyć czwarty rodzaj - aseksualizm.

Homoseksualizm to zainteresowanie osobami tej samej płci, natomiast biseksualizm to popęd w stosunku do osób tej samej i przeciwnej płci. Osoba biseksualna może być w związku zarówno z kobietą, jak i z mężczyzną, zwraca uwagę przede wszystkim na wzajemne przyciąganie i wspólne zainteresowania.

Natomiast aseksualizm to brak pożądania do jakiejkolwiek płci. Warto zaznaczyć, że aseksualizm nie jest spowodowany życiowym wyborem, chorobą ani dysfunkcją.

3. Heteroseksualizm a religia

Heteroseksualizm ma najsilniejsze powiązanie z religią. Większość wyznań nie akceptuje innych orientacji seksualnych, niekiedy jawnie odrzuca i wyklucza takie osoby z grupy. W niektórych krajach osoby homoseksualne i biseksualne są nieakceptowane, a ich związki traktowane jak przejaw łamania prawa.

4. Heteroseksualizm a heteroseksizm

Heteroseksizm to przekonanie, że orientacja heteroseksualna jest najbardziej wartościowa. To założenie funkcjonuje w większości krajów i prowadzi do tego, że związki hetero mają więcej przywilejów w społeczeństwie.

Osoby heteroseksualne mogą na przykład zawierać sakrament małżeństwa, adoptować dzieci czy aktywnie uczestniczyć w życiu kościoła. Jednocześnie heteroseksizm zakłada, że osoby heteroseksualne wpływają na zakres praw, przysługującym innym orientacjom seksualnym. Założenie to jest przyczyną społecznego, politycznego oraz gospodarczego wykluczenia osób homoseksualnych oraz biseksualnych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza