Trwa ładowanie...

Specjalistyczna pielęgnacja i ochrona skóry przy nietrzymaniu moczu

Specjalistyczna pielęgnacja i ochrona skóry przy nietrzymaniu moczu
Specjalistyczna pielęgnacja i ochrona skóry przy nietrzymaniu moczu (123RF)

Nietrzymanie moczu jest wstydliwym problemem, dlatego osobom dotkniętym inkontynencją szczególnie zależy na tym, by zachować tę chorobę w sekrecie. Niestety, nie jest to proste. Niekontrolowane oddawanie moczu może bowiem nastąpić w dowolnym momencie i nie zawsze można się przed nim uchronić.

Mimowolne wycieki moczu sprawiają, że chorzy czują się niehigienicznie, a utrzymanie czystości i świeżości okolic intymnych przy inkontynencji stanowi dla nich niemałe wyzwanie. Jak dbać o higienę przy nietrzymaniu moczu?

spis treści

1. Higiena osobista przy inkontynencji

Zdrowa skóra jest niezbędna dla dobrego samopoczucia człowieka jak i ogólnej jakości życia. Wraz z wiekiem traci swoje właściwości i staje się bardziej podatna na podrażnienia, otarcia czy stany zapalne. Ochronę zdrowej skóry zapewnia kwaśny płaszcz, który działa jak tarcza i odpiera potencjalne zagrożenia. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać jego mechanizmy obronne poprzez odpowiedni dobór kosmetyków do oczyszczania czy pielęgnacji.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Takie kosmetyki powinny mieć pH najbardziej zbliżone do naturalnego skóry, czyli wartość 4,5-5,5, które nie narusza bariery ochronnej. Ważne, aby kosmetyki posiadały jak największą ilość komponentów naturalnych, aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe. Składniki, które regenerują, wzmacniają, nawilżają skórę zarówno tę normalną, jak i wrażliwą.

Osoby zmagające się z nietrzymaniem moczu powinny przede wszystkim zadbać o utrzymanie skóry w czystości. Popuszczanie moczu może bowiem prowadzić do podrażnień skóry oraz infekcji okolic intymnych. Warto korzystać ze specjalistycznych kosmetyków przeznaczonych do oczyszczania, pielęgnacji czy ochronny stref intymnych jak i pozostałych partii ciała. Wygodną formą są chusteczki oczyszczające do stref intymnych, które pozwalają każdorazowo w delikatny sposób oczyścić skórę, bez konieczności używania wody i mydła. 

Prawidłowa pielęgnacja skóry jest szczególnie istotna dla chorych, którzy są unieruchomieni. Są oni bowiem w większym stopniu narażeni na wystąpienie odparzeń i odleżyn . Dzięki specjalistycznym preparatom (np. z tlenkiem cynku lub argininą) można znacząco zmniejszyć ryzyko problemów skórnych.

Dla osób dotkniętych inkontynencją kluczowe jest także neutralizowanie przykrego zapachu moczu . Zmniejszenie natężenia zapachu moczu można osiągnąć poprzez przyjmowanie większych ilości wody. W żadnym wypadku nie należy ograniczać ilości wypijanych płynów w nadziei, że częstotliwość wycieków moczu będzie mniejsza!

Organizm człowieka potrzebuje określonej ilości płynów, a redukowanie podaży wody może mieć groźne następstwa dla zdrowia. Gdy zmniejszamy ilość spożywanych płynów, zagęszczony mocz drażni tkanki wyściełające cewkę moczową i pęcherz. W takiej sytuacji może dojść do nasilenia objawów nietrzymania moczu. Warto uświadomić sobie, że zagęszczony mocz ma silniejszy zapach.

Jedyne ograniczenie dotyczące spożywania płynów przez osoby z inkontynencją dotyczy picia wody wieczorem. Zaleca się wypicie ostatniej porcji płynu 2-4 godziny przed położeniem się do łóżka. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które doświadczają epizodów nietrzymania moczu w czasie snu.

2. Jak radzić sobie z inkontynencją?

Higiena osobista powinna być priorytetem osób zmagających się z nietrzymaniem moczu. Warto zadbać również o właściwą dietę. Niektóre produkty mogą nasilać objawy schorzenia, dlatego zaleca się ograniczenie ich spożycia. Na czarnej liście znajdują się napoje alkoholowe i zawierające kofeinę.

Wskazane jest natomiast spożywanie zdrowych produktów bogatych w błonnik, zaparcia mogą bowiem zwiększać objawy nietrzymania moczu. Duże znaczenie ma również utrzymywanie prawidłowej wagi ciała. U kobiet mięśnie dna miednicy (tak zwane mięśnie Kegla) ulegają osłabieniu przy nadwadze i otyłości. Zrzucenie zbędnych kilogramów może znacząco zredukować symptomy inkontynencji.

Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu często unikają wykonywania czynności, które dawniej sprawiały im przyjemność. Typowym tego przykładem jest rezygnacja z ćwiczeń fizycznych, które nierzadko powodują niekontrolowany wyciek moczu. Chęć uniknięcia krępującej sytuacji jest zrozumiała, ale nie powinna być powodem zaniechania ćwiczeń. Dzięki kilku prostym wskazówkom można uniknąć wycieku moczu w czasie treningu:

  • Przed ćwiczeniami ogranicz ilość przyjmowanych płynów – zachowaj jednak rozsądek, odwodnienie nie jest twoim sprzymierzeńcem!
  • Często oddawaj mocz, koniecznie opróżnij pęcherz tuż przed treningiem.
  • Na czas ćwiczeń nałóż wkładkę urologiczną, która błyskawicznie pochłonie wilgoć w razie wycieku moczu.

Osoby doświadczające nietrzymania moczu dotkliwie odczuwają dyskomfort związany z inkontynencją. Niekontrolowane oddawanie moczu utrudnia prowadzenie normalnego życia i zniechęca do utrzymywania kontaktów towarzyskich. Dzięki starannej higienie można poprawić jakość życia i poczuć się pewnie. Drobne modyfikacje w diecie i stylu życia również nie pozostają bez wpływu na komfort życia osób dotkniętych inkontynencją.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze