Przejdź na WP

Freestyle - freestyle w hip hopie, kroki podstawowe hip-hop freestyle

Freestyle to pojęcie dla hip-hopu bardzo ważne. Ostatnimi czasy coraz częściej można usłyszeć o tańcu hip-hop freestyle. Jest on jednak przez niektórych źle rozumiany. Czym jest freestyle i czemu jest on w hip-hopie tak istotny?

Zobacz film: "Tańczą jak roboty. Popping na Gdańsk Dźwiga Muzę"

spis treści

1. Freestyle - freestyle w hip-hopie

Mówiąc najogólniej i jeszcze niezbyt jasno, hip-hop freestyle to esencja kreatywności, improwizacja tancerza, to sztuka dla sztuki. Hip-Hop freestyle to po prostu doskonałe połączenie muzyki i ruchu, spontaniczna odpowiedź ciała na dźwięk.

Najprościej rzecz ujmując, freestyle w hip-hopie to spontaniczna i wcześniej niewymyślona reakcja na muzykę. Jeśli słyszysz jakąś nutę, która cię kręci, to najzwyczajniej w świecie dajesz się jej ponieść. Zapominasz o całej rzeczywistości dookoła i odnajdujesz się w muzyce. Nie szukasz w głowie choreografii do konkretnego kawałka, nie myślisz, jaki ruch będzie najlepiej i najefektowniej wyglądał, co spodoba się widzom, sędziom czy innym tancerzom. Taki jest właśnie hip-hop freestyle.

Taniec hip-hop freestyle nie potrzebuje przemyślanych kroków. Jeśli tancerz kocha taniec i muzykę, to jego ciało reaguje samo, jeden ruch powoduje kolejny. Każdy dźwięk dobiegający z głośnika zmusza mięśnie do działania. Hip-hopowiec musi się tylko im poddać i zaufać, że skoro czuje się dobrze w tańcu, tak właśnie wygląda freestyle.

Improwizacja w hip-hopie jest niezwykle ważna. Hip-hop zrodził się bowiem ze street dance. Trzeba pamiętać, że locking, b-boying czy popping nie powstały w szkołach tańca. Nikt nie przyszedł do ludzi z wymuskaną, cudowną choreografią i nie powiedział: „To jest hip-hop i tak macie teraz tańczyć ten styl”.

Street dance wypłynął ze spontanicznych reakcji zwykłych ludzi na rap, funk czy breakbeat. Na imprezach blokowych, w klubach, parkach czy na ulicach ludzie nie wychodzili na środek i nie prezentowali przygotowanych wcześniej „ósemek” – oni się po prostu bawili.

Taniec freestyle hip-hop pozwala na kreatywność i pracę wyobraźni. W tym stylu najistotniejsza jest zabawa, czerpanie przyjemności z tańca. To sprawia, że hip-hop ma sens. Freestyle to najpotężniejsze znane ludzkości źródło endorfiny. Oczywiście, tańczenie choreografii również sprawia wiele przyjemności, ale hip-hop freestyle daje więcej możliwości, nie jest ograniczony konwenansowymi układami tanecznymi.

Słyszysz muzykę, wchodzisz do koła i tańczysz, nie myśląc o rutynie i nie stresując się, czy dobrze pamiętasz każdy krok. Po prostu delektujesz się dźwiękami i płyniesz po beatach. By jednak hip-hop freestyle miał swój „smak”, trzeba najpierw opanować podstawowe umiejętności. W street dance są nimi foundations.

2. Freestyle - kroki podstawowe hip-hop freestyle

Foundations to fundamenty, podstawy, ruchy definiujące dany styl. Stanowią one bazę freestyle. Dzięki nim wiadomo, czy określony freestyle to hip-hop, popping czy jazz. Foundations pozwalają odróżnić style i zakorzeniają freestyle w konkretnej technice. Widać zatem, że freestyle to nie całkowita anarchia, tylko wolność w ramach pewnych zasad.

Taniec breakdance - zdjęcia
Taniec breakdance - zdjęcia [2 zdjęcia]

Breakdance to kombinacja ruchów rąk i nóg, wykonywanych najczęściej w parterze.

zobacz galerię

Zasady te nie mają ograniczać freestyle, a jedynie być drogowskazem w działaniu. Hip-hop freestyle nie może zatem być oparty na pstrykaniu palcami, arabeskach czy latynoamerykańskiej pracy bioder, lecz na fundamencie hip-hop dance.

Niektórzy twierdzą, że jeśli we freestyle pojawią się foundation moves albo gdy w setach widać powtarzające się ruchy lub połączenia charakterystyczne dla danego parkietowego gracza, to nie jest to freestyle. Nic bardziej mylnego. Całkowicie naturalne jest to, że jeśli trenuje się odpowiednio długo, pewne połączenia ruchów zapisują się na karcie „pamięci mięśniowej”.

Zobacz też:

Freestyle'u nie dyskwalifikuje to, że pojawiają się w nim konkretne kroki, ruchy czy pozycje z treningów. Takie sytuacje są normą i dopóki wynikają właśnie z reakcji mięśni, przyzwyczajeń, spontaniczności, a nie są zaplanowane jako choreografia, to wszystko jest w porządku.

Hip-hop freestyle to dobra forma treningu i świetny sposób, żeby odpocząć od choreografii i otworzyć głowę na nowe rozwiązania. Freestyle to taniec dla tańca, bez pucharów, medali czy dyplomów, freestyle to czysta przyjemność i zabawa. To w końcu zdrowy dopalacz każdego streetowego tancerza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy