Przejdź na WP

Hipnoza dynamiczna

Istnieją różne rodzaje hipnozy. Jest hipnoza regresyjna, hipnoza Ericksonowska, hipnoza transgresyjna i hipnoza dynamiczna. Hipnoza dynamiczna polega na wykorzystaniu hipnozy klasycznej, technik NLP oraz autohipnozy z „Kluczem”, której twórcą jest Chasaj Alijew. Jeżeli odkryjesz w sobie swoisty kod dostępu do podświadomości, będziesz potrafił wpływać na decyzje, emocje lub zachowania innych. Ponadto zdobędziesz umiejętność samoregulacji własnych emocji i zachowania, np. będziesz zdolny opanować strach.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

spis treści

1. Na czym polega hipnoza?

Hipnoza jest naukowo sprawdzoną i skuteczną techniką terapeutyczną. Jest to proces, w którym jedna osoba odpowiada na zalecenia wydawane przez inną osobę (hipnotyzera) w celu wywołania doświadczeń obejmujących zmiany w percepcji, pamięci i dobrowolnej kontroli działania. Osoba zahipnotyzowana musi być zrelaksowana, odprężona, gdyż wówczas jest bardziej podatna na sugestie hipnotyzera.

Pierwszą rzeczą, którą musisz wyznaczyć, to cel hipnozy – musisz go jasno określić, aby całość „zabiegu” była skuteczna. Nie próbuj rozwiązywać kilku problemów podczas jednej sesji, z reguły nie jest to możliwe, możesz przez to osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Jak więc powinno się mówić i sugerować, aby terapia okazała się skuteczna? Trzeba mówić jasno i otwarcie, aby słowa łatwo trafiały do drugiej osoby.

Podczas wykonywania sesji hipnozy upewnij się, że nic nie zakłóci seansu, sprawdź, czy telefon jest wyłączony lub drzwi zamknięte. Można położyć się na łóżku lub usiąść na krześle. Skup swoją uwagę na punkcie nieco powyżej poziomu oczu. Weź kilka głębokich oddechów podczas powtarzania „słów mantry” dla siebie. Wyobraź sobie, że pozbywasz się negatywnych emocji tkwiących w tobie i zastąp je oddechem. Zamknij oczy i spróbuj skoncentrować się na kilku (3 do 5) dźwiękach, które można usłyszeć, np. śpiew ptaków, szum wiatru, stukanie deszczu o dach itp.

Wchodzisz w podświadomość, wyobrażając sobie, że idziesz w dół okrągłymi schodami do pięknego ogrodu, który czeka na ciebie na końcu wędrówki. Podczas każdego kolejnego kroku wyobraź sobie chmury – wtedy poczujesz się bardziej zrelaksowany i wszystkie wątpliwości stopniowo cię opuszczą aż do ostatniego kroku, gdy postawisz stopę na zielonym trawniku. Powinieneś teraz czuć się odprężony, aby rozpocząć powtarzanie sugestii. Powtórz trzy razy każdą sugestię z krótką przerwą.

Kiedy skończysz, wyobraź sobie, że powoli wchodzisz z powrotem na górę po schodach. Teraz seans hipnotyczny kończy się i jesteś z powrotem w zwykłym stanie umysłu. Jeżeli uważasz, że hipnoza może pomóc w osiągnięciu celu, koniecznie ją wypróbuj. W zależności od potrzeb możesz ją przekształcić i regularnie stosować dla własnego doskonalenia.

2. Psychologia komunikacyjna

Komunikacja jest podstawą interakcji człowieka z innymi ludzi. Wszyscy mogą komunikować się przez dotyk lub dźwięk, wygląd lub symbol, słowo lub zdanie, a także przez działanie lub nie mówiąc nic. Ciało jest ważnym interfejsem komunikacji, w którym gesty, mimika, dystans fizyczny odgrywają ważną rolę. Psychologia komunikacyjna obejmuje różne elementy i etapy komunikacji indywidualnej, takie jak:

  • odbieranie informacji zewnętrznych poprzez słuchanie i czytanie,
  • interpretacja odebranych bodźców,
  • reakcja na informacje uzyskane na dane zachowanie.

Komunikacja niewerbalna jest pierwotna wobec języka mówionego. Ludzie na początku swoich dziejów porozumiewali się ze sobą za pomocą „mowy ciała”. Będąc wyczulonym na subtelne gesty i wyrazy mimiczne, można w łatwy sposób odczytać intencje, samopoczucie i zamiary drugiego człowieka. Znajomość mowy ciała umożliwia też wpływanie za pomocą gestów i nieartykułowanych dźwięków na podświadomość innych. Całą wiedzę na temat hipnozy dynamicznej, oddziałującej poprzez język ciała i psychologii emocji, zebrał prof. Stefano Benemeglio – założyciel Instytutu Hipnozy Dynamicznej i Komunikacji Niewerbalnej w Rzymie w 1978 roku. To on rozpropagował w Polsce hipnozę dynamiczną i podstawy genetycznego kodu mowy ciała.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy