Trwa ładowanie...

Wirus Zachodniego Nilu w Hiszpanii. 25 osób trafiło do szpitala z powodu choroby przenoszonej przez komary

Władze Andaluzji wydały dla mieszkańców specjalne zalecenia w związku z zagrożeniem nowym wirusem przenoszonym przez komary. Proszą m.in. o nieprzebywanie nocą na świeżym powietrzu, unikanie mocnych perfum i noszenie ubrań zakrywających ciało.

Zobacz film: "Kogo najchętniej atakują komary?"

1. Wirus Zachodniego Nilu w Hiszpanii

Hiszpania nadal nie uporała się z pandemią koronawirusa. Od marca potwierdzono tam 359 082 przypadków zakażenia koronawirusem, a 28 646 osób zmarło. Walka z COVID-19 trwa. Teraz w rejonie Sewilli pojawiło się nowe zagrożenie - gorączka Zachodniego Nilu.

Jak donosi agencja Reuters, na razie zakażenie wirusem przenoszonym przez komary potwierdzono u kilkunastu osób mieszkających w okolicach Sewilii. Z kolei agencja Europa Press poinformowała, że 25 osób w całym regionie Andaluzji trafiło do szpitali w związku z zapaleniem mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, a 9 przebywa na intensywnej terapii.

2. Wirus jest przenoszony przez komary

Gorączkę Zachodniego Nilu wywołuje wirus WNV, który jest przenoszony przede wszystkim przez komary. Władze Andaluzji zaapelowały do mieszkańców o wprowadzenie szczególnych środków ostrożności. Wprowadzono też tzw. procedurę kontroli środowiskowej.

Felix Torres z wydziału biologii Uniwersytetu w Salamance wyjaśnia, że ostatnie zachorowania na gorączkę Zachodniego Nilu są wywołane przez ukąszenie komara pospolitego z rodzaju Culex.

"Komary zarażają się po ukąszeniu zainfekowanych ptaków, a później mogą przenieść wirusa na ludzi i inne ssaki, najczęściej konie" - tłumaczy ekspert.

Do tej pory nie odnotowano przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka. 80 proc. przypadków zakażeń przebiega bez żadnych objawów i powikłań. Wirus jest groźny przede wszystkim dla osób strasznych i z obniżoną odpornością. W najpoważniejszych przypadkach może dojść do zapalenia mózgu lub opon mózgowych. Z kolei u osób młodych bez chorób współistniejących, zdarzają się przypadki powikłań w postaci porażenia wiotkiego jednej z kończyn.

Władze Andaluzji zalecają mieszkańcom i turystom zachowanie szczególnych środków ostrożności. Radzą stosować preparaty odstraszające komary, zasłaniać okna, unikać przebywania nocą na świeżym powietrzu, nosić ubrania zasłaniające ciało i nie stosować mocnych perfum.

Zobacz także: Preparaty przeciwko komarom. Czy DEET jest szkodliwy?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.