Trwa ładowanie...

Wirus Zachodniego Nilu w Hiszpanii. 25 osób trafiło do szpitala z powodu choroby przenoszonej przez komary

W Hiszpanii potwierdzono zakażenia gorączką Zachodniego Nilu
W Hiszpanii potwierdzono zakażenia gorączką Zachodniego Nilu (123rf)

Władze Andaluzji wydały dla mieszkańców specjalne zalecenia w związku z zagrożeniem nowym wirusem przenoszonym przez komary. Proszą m.in. o nieprzebywanie nocą na świeżym powietrzu, unikanie mocnych perfum i noszenie ubrań zakrywających ciało.

1. Wirus Zachodniego Nilu w Hiszpanii

Hiszpania nadal nie uporała się z pandemią koronawirusa. Od marca potwierdzono tam 359 082 przypadków zakażenia koronawirusem, a 28 646 osób zmarło. Walka z COVID-19 trwa. Teraz w rejonie Sewilli pojawiło się nowe zagrożenie - gorączka Zachodniego Nilu.

Jak donosi agencja Reuters, na razie zakażenie wirusem przenoszonym przez komary potwierdzono u kilkunastu osób mieszkających w okolicach Sewilii. Z kolei agencja Europa Press poinformowała, że 25 osób w całym regionie Andaluzji trafiło do szpitali w związku z zapaleniem mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, a 9 przebywa na intensywnej terapii.

2. Wirus jest przenoszony przez komary

Gorączkę Zachodniego Nilu wywołuje wirus WNV, który jest przenoszony przede wszystkim przez komary. Władze Andaluzji zaapelowały do mieszkańców o wprowadzenie szczególnych środków ostrożności. Wprowadzono też tzw. procedurę kontroli środowiskowej.

Zobacz film: "Kogo najchętniej atakują komary?"

Felix Torres z wydziału biologii Uniwersytetu w Salamance wyjaśnia, że ostatnie zachorowania na gorączkę Zachodniego Nilu są wywołane przez ukąszenie komara pospolitego z rodzaju Culex.

"Komary zarażają się po ukąszeniu zainfekowanych ptaków, a później mogą przenieść wirusa na ludzi i inne ssaki, najczęściej konie" - tłumaczy ekspert.

Do tej pory nie odnotowano przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka. 80 proc. przypadków zakażeń przebiega bez żadnych objawów i powikłań. Wirus jest groźny przede wszystkim dla osób strasznych i z obniżoną odpornością. W najpoważniejszych przypadkach może dojść do zapalenia mózgu lub opon mózgowych. Z kolei u osób młodych bez chorób współistniejących, zdarzają się przypadki powikłań w postaci porażenia wiotkiego jednej z kończyn.

Władze Andaluzji zalecają mieszkańcom i turystom zachowanie szczególnych środków ostrożności. Radzą stosować preparaty odstraszające komary, zasłaniać okna, unikać przebywania nocą na świeżym powietrzu, nosić ubrania zasłaniające ciało i nie stosować mocnych perfum.

Zobacz także: Preparaty przeciwko komarom. Czy DEET jest szkodliwy?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze