Trwa ładowanie...

Lawinowy wzrost zgonów. Trzy czynniki powodują, że Europa wymiera

Hiszpania i Portugalia w czołówce krajów o największym wzroście śmiertelności w Europie
Hiszpania i Portugalia w czołówce krajów o największym wzroście śmiertelności w Europie (Getty Images)

Najnowsze dane zebrane przez Eurostat dowodzą, że w czołówce krajów o największym wzroście śmiertelności w Europie znajdują się Hiszpania i Portugalia. Szacuje się, że od momentu wybuchu pandemii COVID-19 zgonów jest więcej o ok. 6,2 proc. Ale nie tylko wirus jest winny tym statystykom.

spis treści

1. Pandemia przyczyniła się do większej liczby zgonów

Na Półwyspie Iberyjskim ta nadwyżka jest znacznie wyższa - w Portugalii o prawie 24 proc., a w Hiszpanii o 16,7 proc. Osiem innych krajów europejskich odnotowało nadwyżki zgonów powyżej 10 proc: Estonia, Szwajcaria, Grecja, Austria, Holandia, Norwegia, Niemcy i Czechy. Polska - o 7,1 proc.

Według ekspertów, na których powołał się dziennik "ABC", do większej liczby zgonów przyczyniły się trzy czynniki: pandemia COVID-19, rozprzestrzenianie się innych wirusów oraz bezpośrednie i pośrednie konsekwencje globalnego wzrostu temperatur.

Zobacz film: ""Pytanie mamy" - wywiad z uroginekolożką Joanną Mróz"

W Hiszpanii tylko w lipcu odnotowano o ponad 11 200 zgonów więcej, z czego ponad 2 200 na skutek wysokich temperatur - zgodnie z danymi Instytutu Zdrowia Carlos III. Lato 2022 r. było rekordowe pod względem występowania ekstremalnych upałów - łącznie 42 dni.

W kraju średnia temperatura wzrosła o ponad jeden stopień w ciągu 60 lat. Nigdy wcześniej nie odnotowano tak szybkiego tempa wzrostu temperatur - zauważają eksperci i podkreślają, że zmiany klimatyczne związane z globalnym ociepleniem przyczyniają się do powodzi w krajach północnych oraz suszy i pożarów na południu. Do tego trzeba dodać warunki klimatyczne sprzyjające rozprzestrzenianiu się chorób roznoszonych przez komary i kleszcze, jak denga, chikungunya czy gorączka Zachodniego Nilu.

2. Zgony z powodu upałów

W Europie śmiertelność związana z upałami wzrosła o 33 proc. w 2018 r. w porównaniu z 2000 r. - zgodnie z danymi, którymi dysponuje profesor medycyny prewencyjnej na Uniwersytecie w Nawarze, Mairy Bes.

Odnosząc się do przyczyn nadmiernych zgonów w br., Bes wskazała na wielość czynników, poza bezpośrednim działaniem wysokich temperatur, jak wzrost chorób psychicznych, syndrom wypalenia personelu medycznego, obciążenia nowotworami i przewlekłymi chorobami, w tym sercowo-naczyniowymi.

Według ekspertów światowe systemy opieki zdrowotnej stoją przed nowym, pilnym wyzwaniem: jak najszybciej wyjaśnić i powstrzymać nieoczekiwany, znaczny wzrost zgonów.

PAP

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze