Trwa ładowanie...

Holenderski napastnik Robin van Persi mógł stracić wzrok

W czasie meczu z Akhisarem Belediyespor (zakończonego wynikiem 3:1) napastnik drużyny Fenerbahce Stambuł, Robin van Persie, został zraniony w lewe oko.

spis treści

1. Rokowania są dobre

Do pewnego czasu mecz przebiegał dla zawodnika bardzo dobrze – strzelił gola w 26 minucie. Pod koniec połowy rozgrywki van Persie został jednak uderzony w lewe oko przez zawodnika przeciwnej drużyny, Abdoula Sissoko.

„Robin został uderzony w oko i pojawiło się krwawienie pod powiekami. Po pierwszej interwencji sztabu medycznego został on odwieziony do szpitala. Wszystko wyjaśni się po badaniach” - mówi lekarz drużyny Fenerbahce, Burak Kunduracioglu.

Początkowo wydawało się, że zawodnik może utracić wzrok. Po przewiezieniu go do szpitala przeprowadzono badania, które wykazały, że nie ma takiego niebezpieczeństwa.

Zobacz także

„Badania nie wykazały niczego poważnego. Robin ma się dobrze. Mogło być gorzej” – uspakaja Kunduracioglu.

Zawodnik jednak musi dojść do zdrowia i czeka go przerwa.

2. Urazom oka można zapobiegać

Jeżeli ciało obce dostanie się pod dolną powiekę, wystarczy ją odwinąć
Jeżeli ciało obce dostanie się pod dolną powiekę, wystarczy ją odwinąć (123RF)

Urazy oka objawiają się silnym bólem, zaczerwienieniem, łzawieniem i pogorszeniem jakości widzenia lub zaniewidzeniem. Te symptomy powinny skłonić nas do tego, bo zgłosić się po pomoc lekarską – urazy oka mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, włącznie ze ślepotą.

Jeżeli do oka dostanie się ciało obce, trzeba je wyciągnąć. W przypadku dolnej powieki jest łatwiej – wystarczy ją ociągnąć i ostrożnie usunąć je za pomocą czystej chusteczki lub gazy. Jeśli obiekt trafił pod górną powiekę, trzeba zamknąć oko i spróbować delikatnie przesunąć drobinę. Niekiedy to nie wystarcza i trzeba odwinąć powiekę.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy...

zobacz galerię

Aby złagodzić podrażnienia gałki ocznej, warto przemyć ją wodą o temperaturze ciała lub solą fizjologiczną.

Urazy powierzchniowe oka leczy się za pomocą kropli z antybiotykiem, które przepisuje lekarz- okulista. Okres leczenia jest dłuższy u chorych z cukrzycą lub z zespołem suchego oka. Z kolei powierzchniowe zranienia spojówki, jeżeli nie są połączone ze zranieniem twardówki, nie wymagają interwencji chirurgicznej.

Warto uważać na oczy i tam, gdzie wymaga tego bezpieczeństwo, stosować okulary ochronne, ponieważ poważniejszych urazów zwykle nie da się wyleczyć do końca. Mogą one rzutować na ostrość wzroku, po zakończeniu leczenia trzeba pamiętać też o regularnych kontrolach lekarskich.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.