Trwa ładowanie...

Hormon może zwiększyć aktywność w obszarach mózgu związanych z podnieceniem seksualnym i miłością

Z najnowszych badań wynika, że hormon kisspeptyna może zwiększyć aktywność w obszarach mózgu związanych z podnieceniem seksualnym i romantyczną miłością.

Naukowcy, którzy przeprowadzili badania we wczesnym stadium, z Imperial College w Londynie, są również chętni do zbadania, czy kisspeptyna może odgrywać rolę w leczeniu niektórych zaburzeń psychoseksualnych, jak problemy seksualne, które mają pochodzenie psychologiczne, a często występują u pacjentów z niepłodnością. Prace zostały sfinansowane przez Narodowy Instytut Badań Nad Zdrowiem, Wellcome Trust oraz Rade Badań Medycznych.

Kisspeptyna jest naturalnym hormonem, który stymuluje wydzielanie innych hormonów rozrodczych wewnątrz ciała. Badanie objęto podwójnie ślepą próbę, z kontrolną grupą placebo.

Uczestniczyło w nim 29 zdrowych młodych mężczyzn heteroseksualnych. Uczestnikom podano zastrzyk kisspeptyny lub placebo. Po podłączeniu do skanera MRI mężczyznom pokazano szereg obrazów, w tym seksualnych i nieseksualnych romantycznych zdjęć par, podczas gdy naukowcy zeskanowali ich mózgi, aby zobaczyć, jak kisspeptyna wpływa na reakcje w mózgu.

Naukowcy odkryli, że kisspeptyna wpływa na reakcje mózgu związane z miłością i podnieceniem seksualnym
Naukowcy odkryli, że kisspeptyna wpływa na reakcje mózgu związane z miłością i podnieceniem seksualnym

Naukowcy odkryli, że po wstrzyknięciu kisspeptyny, kiedy ochotnikom pokazano seksualne lub romantyczne obrazy par, nie było zwiększenia aktywności w strukturach mózgu zazwyczaj aktywowanych przez podniecenie seksualne i miłość.

Zespół wierzy, że to pokazało, że kisspeptyna zwiększa obwody behawioralne związane z seksem i miłością. Są oni szczególnie zainteresowani tym, w jaki sposób kisspeptyna może być w stanie pomóc osobom z zaburzeniami psychoseksualnymi i związanymi z tym problemami z poczęciem dziecka.

Prof. Waljit Dhillo z NIHR, główny autor badania z Wydziału Medycyny w Imperial College w Londynie, powiedział, że większość metod badawczych i metod leczenia niepłodności do tej pory koncentrowało się na czynnikach biologicznych, które mogą utrudnić parom zajście w ciążę w sposób naturalny. Odgrywają one ogromną rolę w reprodukcji, ale rola mózgu i emocjonalnej gry okazała się również bardzo ważna i tylko częściowo poznana.

ZOBACZ TAKŻE:

Ponieważ badania są na wczesnym etapie, zespół naukowców chce teraz przeprowadzić kolejne badania w celu przeanalizowania wpływu kisspeptyny w większej grupie kobiet i mężczyzn.

Profesor Dhillo dodał, że ich wstępne ustalenia są nowe i ekscytujące, ponieważ wskazują, że kisspeptyna odgrywa rolę w stymulowaniu niektórych uczuć i reakcji, które prowadzą do seksu i reprodukcji.

Uczestnikom badania wykonano skany MRI w Imanova Centre for Imaging Sciences i pokazano im seksualną i nieseksualną miłość, a także obrazy o negatywnej i neutralnej tematyce oraz zdjęcia szczęśliwych, przerażonych i neutralnych emocjonalnie twarzy. Nie wydaje się, aby kisspeptyna zmieniała emocjonalnie aktywność mózgu w odpowiedzi na obrazy o tematyce neutralnej, szczęśliwej lub strasznej.

Jednak, gdy uczestnikom pokazano negatywne obrazy, kisspeptyna zwiększyła aktywność struktur mózgu odpowiedzialnych za regulację negatywnych emocji, a uczestnicy badania wykazali zmniejszenie negatywnego nastroju w kwestionariuszach po skanowaniu. W rezultacie zespół jest również zainteresowany zbadaniem możliwości, że kisspeptyna może być stosowana do leczenia depresji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.