Trwa ładowanie...

Hormonalne środki antykoncepcyjne stwarzają niewielkie zagrożenie dla kobiet chorych na cukrzycę

Avatar placeholder
04.04.2019 14:32
Hormonalne środki antykoncepcyjne stwarzają niewielkie zagrożenie dla kobiet chorych na cukrzycę
Hormonalne środki antykoncepcyjne stwarzają niewielkie zagrożenie dla kobiet chorych na cukrzycę (123RF)

Ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych podczas stosowania większości hormonalnych środków antykoncepcyjnych wśród kobiet z cukrzycą jest podwyższone, ale nadal stosunkowo niskie, według najnowszych badań. Badania zostały przeprowadzone przez naukowców ze Szpitala Dziecięcego w Ohio w Stanach Zjednoczonych, a wyniki zostały opublikowane 29 listopada w czasopiśmie „Diabetes Care”.

Spośród prawie 150 tysięcy kobiet w wieku rozrodczym z cukrzycą, które przyjmowały dowolny rodzaj hormonalnych środkow antykoncepcyjnych, ogólne ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych dotykało jedną na 100 kobiet, a niższe ryzyko odnotowano w przypadku antykoncepcji wewnątrzmacicznej i metod podskórnych.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby tylko progestagen w środkach antykoncepcyjnych był przepisywany kobietom z cukrzycą w celu uniknięcia podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ale niewiele wcześniejszych danych na ten temat było ogólnie dostępnych.

Antykoncepcja hormonalna podnosi ryzyko chorób zakrzepowych jedynie w niewielkim stopniu
Antykoncepcja hormonalna podnosi ryzyko chorób zakrzepowych jedynie w niewielkim stopniu (123rf)
Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

"To luka w dowodach może przyczyniać się do obniżenia dawki hormonów przepisywanych kobietom z cukrzycą w porównaniu z kobietami bez przewlekłego schorzenia" – tłumaczy dr O'Brien, główna autorka badania.

Dane na temat stosowania antykoncepcji i powiązanych z nią powikłań zakrzepowo-zatorowych, takich jak zakrzepica żylna, udar mózgu, zawał serca początkowo były analizowane w latach 2002-2011 wśród  146.080 kobiet w wieku od 14 do 44 lat z cukrzycą typu 1 i typu 2.

Dane te skorygowano w stosunku do wieku, palenia tytoniu, otyłości i innych czynników podnoszących ryzyko chorób sercowo-naczyniowego oraz powikłań cukrzycowych i przebytych nowotworach. Łącznie wśród kobiet badanych wystąpiło 3012 powikłań zakrzepowych, co stanowi 6,3 zdarzeń na 1000.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydaje się, że antykoncepcja zapewnia stuprocentową skuteczność w zapobieganiu ciąży. Jednak istnieją

zobacz galerię

Najwyższe wskaźniki były dla tych, stosujących transdermalny system antykoncepcyjny (16,4 / 1000), a najniższy dla wkładek domacicznych (3,4 / 1000) oraz implantów podskórnych (0/1000).

W porównaniu z brakiem antykoncepcji hormonalnej, produkty zawierające estrogeny znacząco podniosły poziom ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej, zarówno u kobiet w wieku poniżej 35 lat i starszych.

W bezpośrednim porównaniu, ryzyko zakrzepowe było znacznie niższe w przypadku tabletek zawierających tylko progestagen niż w przypadku środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny. Nie stwierdzono żadnych różnic ryzyka zaburzeń zakrzepowo-zatorowych między dawką estrogenu powyżej lub poniżej 30 mikrogramów.

Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć na temat antykoncepcji?
Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć na temat antykoncepcji? [10 zdjęć]

Bardzo często temat antykoncepcji pozostawiamy naszemu partnerowi. Jednak to oboje partnerzy powinni

zobacz galerię

Widoczne było nieznacznie zwiększone ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych w przypadku plastra w porównaniu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. U 124 kobiet zostały przepisane podskórne implanty zawierające tylko progesteron i żadna z kobiet  nie doświadczyła incydentu zakrzepowego.

"Obecnie, cukrzyca dotyka około dwóch milionów kobiet w wieku rozrodczym. Nasze wyniki wskazują na bezpieczeństwo stosowania hormonalnej antykoncepcji u kobiet z cukrzycą typu 1 i typu 2. Środki antykoncepcyjne o najniższym bezwzględnym poziomie ryzyka to wkładki domaciczne i systemy podskórne. Są to skuteczne metody antykoncepcyjne możliwe do stosowania u kobiet z cukrzycą" – mówią naukowcy.

Badanie zostało sfinansowane przez „American Diabetes Association”. Autorzy badania nie przedstawiają żadnych istotnych powiązań finansowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze