Trwa ładowanie...

Hormonalne środki antykoncepcyjne stwarzają niewielkie zagrożenie dla kobiet chorych na cukrzycę

Ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych podczas stosowania większości hormonalnych środków antykoncepcyjnych wśród kobiet z cukrzycą jest podwyższone, ale nadal stosunkowo niskie, według najnowszych badań. Badania zostały przeprowadzone przez naukowców ze Szpitala Dziecięcego w Ohio w Stanach Zjednoczonych, a wyniki zostały opublikowane 29 listopada w czasopiśmie „Diabetes Care”.

Spośród prawie 150 tysięcy kobiet w wieku rozrodczym z cukrzycą, które przyjmowały dowolny rodzaj hormonalnych środkow antykoncepcyjnych, ogólne ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych dotykało jedną na 100 kobiet, a niższe ryzyko odnotowano w przypadku antykoncepcji wewnątrzmacicznej i metod podskórnych.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby tylko progestagen w środkach antykoncepcyjnych był przepisywany kobietom z cukrzycą w celu uniknięcia podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ale niewiele wcześniejszych danych na ten temat było ogólnie dostępnych.

Antykoncepcja hormonalna podnosi ryzyko chorób zakrzepowych jedynie w niewielkim stopniu
Antykoncepcja hormonalna podnosi ryzyko chorób zakrzepowych jedynie w niewielkim stopniu (123rf)

"To luka w dowodach może przyczyniać się do obniżenia dawki hormonów przepisywanych kobietom z cukrzycą w porównaniu z kobietami bez przewlekłego schorzenia" – tłumaczy dr O'Brien, główna autorka badania.

Dane na temat stosowania antykoncepcji i powiązanych z nią powikłań zakrzepowo-zatorowych, takich jak zakrzepica żylna, udar mózgu, zawał serca początkowo były analizowane w latach 2002-2011 wśród  146.080 kobiet w wieku od 14 do 44 lat z cukrzycą typu 1 i typu 2.

Dane te skorygowano w stosunku do wieku, palenia tytoniu, otyłości i innych czynników podnoszących ryzyko chorób sercowo-naczyniowego oraz powikłań cukrzycowych i przebytych nowotworach. Łącznie wśród kobiet badanych wystąpiło 3012 powikłań zakrzepowych, co stanowi 6,3 zdarzeń na 1000.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie...

zobacz galerię

Najwyższe wskaźniki były dla tych, stosujących transdermalny system antykoncepcyjny (16,4 / 1000), a najniższy dla wkładek domacicznych (3,4 / 1000) oraz implantów podskórnych (0/1000).

W porównaniu z brakiem antykoncepcji hormonalnej, produkty zawierające estrogeny znacząco podniosły poziom ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej, zarówno u kobiet w wieku poniżej 35 lat i starszych.

W bezpośrednim porównaniu, ryzyko zakrzepowe było znacznie niższe w przypadku tabletek zawierających tylko progestagen niż w przypadku środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny. Nie stwierdzono żadnych różnic ryzyka zaburzeń zakrzepowo-zatorowych między dawką estrogenu powyżej lub poniżej 30 mikrogramów.

Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć na temat antykoncepcji?
Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć na temat antykoncepcji? [10 zdjęć]

Bardzo często temat antykoncepcji pozostawiamy naszemu partnerowi. Jednak to oboje partnerzy powinni...

zobacz galerię

Widoczne było nieznacznie zwiększone ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych w przypadku plastra w porównaniu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. U 124 kobiet zostały przepisane podskórne implanty zawierające tylko progesteron i żadna z kobiet  nie doświadczyła incydentu zakrzepowego.

"Obecnie, cukrzyca dotyka około dwóch milionów kobiet w wieku rozrodczym. Nasze wyniki wskazują na bezpieczeństwo stosowania hormonalnej antykoncepcji u kobiet z cukrzycą typu 1 i typu 2. Środki antykoncepcyjne o najniższym bezwzględnym poziomie ryzyka to wkładki domaciczne i systemy podskórne. Są to skuteczne metody antykoncepcyjne możliwe do stosowania u kobiet z cukrzycą" – mówią naukowcy.

Badanie zostało sfinansowane przez „American Diabetes Association”. Autorzy badania nie przedstawiają żadnych istotnych powiązań finansowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.