Hormony tarczycy – rodzaje, badanie

Czym jest tarczyca? Jest to hormon niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Tarczyca położona w okolicach szyi. Najczęściej tarczyca składa się z dwóch płatów i cieśni, która je łączy. Głównym zadaniem tarczycy jest wydzielanie hormonów, które są rozprowadzane po całym organizmie razem z krwią i są wykorzystywane przez każdą komórkę w naszym ciele. Hormony tarczycy to tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3). Jest jeszcze trzeci hormon kalcytonina, ale jest on wykorzystywany marginalnie przez organizm.

1. Hormony tarczycy – rodzaje

Hormony tarczycy, które są poddawane badaniu to tyroksyna, która jest produkowana bezpośrednio przez tarczycę i trójjodotyronina, która jest także produkowana przez gruczoł tarczycy, ale wytwarzana jest z tkanek docelowych z T4. Hormony tarczycy mają bardzo duże znaczenie dla całego organizmu, ponieważ między innymi nasilają metabolizm. Hormony tarczycy związane są z nieczynnymi białkami, ponieważ stężenie tych białek może być różne najczęściej oznacza się w badaniach wolną tyroksynę i wolną trójjodotyroninę.

Zobacz film: "Jak rozpoznać choroby tarczycy?"

Hormony tarczycy, czyli tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3), bada się z próbki krwi
Hormony tarczycy, czyli tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3), bada się z próbki krwi

Tarczycę do pracy pobudza tyreotropina (TSH) jest to hormon przysadki mózgowej. W momencie, kiedy hormony tarczycy są produkowane w zbyt dużej ilości stężenie TSH znacznie maleje, natomiast, kiedy hormony tarczycy są wytwarzane w niewystarczającej ilości TSH rośnie. Nadczynność tarczycy pojawia się w sytuacji, kiedy tarczyca produkuje hormony bez udziału tyreotropiny, a to powoduje, że poziom hormonów jest zbyt niski. Natomiast niedoczynność tarczycy jest spowodowana niedostateczną produkcją, a poziom TSH jest zbyt duży.

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)
Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

Czym jest nadczynność tarczycy? Nadczynność tarczycy to stan, w którym w organizmie wytwarzana jest...

zobacz galerię

2. Hormony tarczycy – badanie

Jeśli lekarz prowadzący podejrzewa, że hormony tarczycy nie funkcjonują prawidłowo powinien na początek zlecić oznaczenie stężenia TSH. Jest to najbardziej czułe badanie, ponieważ jest w stanie określić nawet bezobjawowe zaburzenia czynności tarczycy. Aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę tarczycy lekarz zleca badanie polegające na oznaczeniu wolnego FT3 i FT4. Niestety tego rodzaju badania nie mogą być wykonywane w krótkim odstępie czasu, ponieważ hormony tarczycy zmieniają swoje natężenie bardzo powoli, zwłaszcza, kiedy organizm jest w trakcie farmakologicznej kuracji. Bardzo często hormony tarczycy mogą mieć podprogowe oznaczenia wynikające z innych przyczyn niż tylko zaburzenia pracy tarczycy.

To też warto wiedzieć

Badania FT3 i FT4 są bardziej czułe niż badanie TSH. Ich zaletą jest to, że wykrywają, gdy hormony tarczycy działają nieprawidłowo nawet, kiedy chodzi o odpowiedź na wprowadzone do kuracji leki. Do potwierdzenia problemów z gruczołem tarczycy wystarczy często oznaczenie tylko jednego hormonu, o jego wyborze powinien zadecydować lekarz prowadzący. Jeśli badania wykażą, że hormony tarczycy nie mają właściwego stężenia należy badania powtórzyć w odpowiednim odstępie czasu. Jednak w przypadku podejrzenia poważniejszych schorzeń tarczycy lekarz powinien włączyć także USG tarczycy i scyntygrafię.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Normy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.