Trwa ładowanie...

Hydroxyzinum – charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Hydroxyzinum to lek stosowany objawowo w leczeniu świądu, przed zabiegami operacyjnymi, a także w leczeniu lęku. Jak należy stosować lek hydroxyzynum? Kiedy lek hydroxyzinum nie jest zalecany? Jakie może mieć skutki uboczne przyjmowanie leku hydroxyzinum?

Zobacz film: "Leki uspakajające"

spis treści

1. Hydroxyzinum – charakterystyka

Hydroxyzinum to lek uspakajający o działaniu przeciwlękowym, a także przeciwwymiotnym i przeciwbólowym. Hydroxyzinum stosuje się przed zabiegami chirurgicznymi, a także w leczeniu lęku. Co więcej, hydroxyzinum ma działanie przeciwhistaminowe i dobrze sprawdza się w objawowym leczeniu świądu.

Jedna tabletka hydroxyzinum może zawierać 10 mg lub 25 mg hydroxyzyny chlorowodorku i substancje pomocnicze w tym laktozę.

2. Hydroxyzinum - stosowanie

Hydroxyzinum jest lekiem, który powinien być przyjmowany w najmniejszych możliwych dawkach a czas leczenia możliwie najkrótszy.

W niektórych, szczególnych przypadkach hydroxyzinum stosuje się indywidualnie biorąc pod uwagę reakcję pacjenta Hydroxyzinum przeznaczony jest do stosowania dla osób dorosłych i dzieci o wadze powyżej 40 kg.

Maksymalna dawka hydroxyzinum na dobę to 100 mg. Lek hydroxyzinum jest również przeznaczony dla dzieci od 12 miesięcy do 6 lat w formie syropu doustnego. Jest to wówczas produkt leczniczy, a zawartość hydroxyzinum jest odpowiednio mniejsza.

Mniejszą dawkę hydroxyzinum stosuje się również o osób starszych. W ich przypadku leczenie zaczyna się od połowy dawki dla osób dorosłych.

Przy leczeniu świądu za pomocą hydroxyzinum zalecana dawka to 25 mg u osób dorosłych. Dawkę tę przyjmuje się przed snem. Jeżeli objawy świądu są bardzo nasilone wówczas można doustnie przyjąć na dobę od 3 do 4 dawek po 25 mg. Nie przyjmuje się jednej maksymalnej dawki hydroxyzinum.

Co to jest świąd? (WIDEO)
Co to jest świąd? (WIDEO)

Dolegliwość, jaką jest świąd może mieć różne przyczyny i najczęściej zależy od umiejscowienia na ciele....

zobacz galerię

Przy leczeniu lęku zalecana jest dawka 50 mg hydroxyzynum w 2 do 3 dawkach również podzielonych. Jeżeli lęk jest bardzo silny wówczas można zwiększyć dzienną dawkę do 100 mg.

Jedynie podczas stosowania hydroxyzinum jako lek uspakajający przed zabiegiem chirurgicznym dozwolone jest podanie 50 mg w dwóch dawkach lub w jednej dawce 100 mg leku.

Dawki hydroxyzinum dla dzieci o wadze do i powyżej 40 kg są stosunkowo mniejsze.

Tabletki zawierające hydroxyzinum należy przyjmować po posiłku, popijając wodą. Nie należy rozgryzać leku.

3. Hydroxyzinum – przeciwwskazania

Hydroxyzinum nie zalec się przy uczuleniu na którykolwiek składnik leku i substancje pomocnicze. Ponadto, hydroxyzinum nie jest przeznaczona dla osób ze zdiagnozowanymi chorobami układu krążenia, dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Leku hydroxyzinum nie należy łączyć z alkoholem ze względu na zwiększenia działania leku.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Hydroxyzinum – skutki uboczne

Skutki uboczne, które mogą się pojawić podczas przyjmowania hydroxyzinum to: senność; bóle głowy; zmęczenie; bezsenność; zaburzenia widzenia; zaburzenia pracy serca; zaparcia; wymioty i inne. Powyższe działania niepożądane występują rzadko lub bardzo rzadko.

Ze względu na przenikanie łożyska hydroxyzinum nie może być stosowana u kobiet w ciąży. Noworodki, których matka otrzymała lek podczas porodu lub w późnej ciąży zaobserwowano zaburzenia ruchowe, niedotlenienie lub zatrzymanie moczu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.