Trwa ładowanie...

Ibuprofen może zmniejszyć ryzyko śmierci palaczy z powodu raka płuc

Avatar placeholder
13.12.2016 12:53
Ibuprofen może zmniejszyć ryzyko śmierci palaczy z powodu raka płuc
Ibuprofen może zmniejszyć ryzyko śmierci palaczy z powodu raka płuc

Ibuprofen to lek powszechnie stosowany w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego, ale nowe badania sugerują, że jego zalety na tym się nie kończą. Naukowcy odkryli, że lek może również zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu raka płuc wśród byłych i obecnych palaczy.

Współautor badania, dr Marisa Bittoni z Uniwersytetu Stanowego Ohio, i jej koledzy przedstawili swoje ustalenia na 17 Światowej Konferencji na temat Raka Płuc (IASLC) w Wiedniu w Austrii.

Rak płuc jest jedną z najczęstszych chorób nowotworowych w Polsce. Co roku diagnozuje się około 20 tys. nowych przypadków, a ich ilość może wzrosnąć o 40 proc. w ciągu kolejnych 10 lat. Główną przyczyną raka płuc jest palenie papierosów.

Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), ludzie, którzy palą, są 15-30 razy bardziej narażeni na zachorowanie na raka płuc lub śmierć z powodu tej choroby niż osoby niepalące.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Ibuprofen może być sposobem na zapobieganie rakowi płuc u osób palących papierosy
Ibuprofen może być sposobem na zapobieganie rakowi płuc u osób palących papierosy (Shutterstock)

Poprzednie badania wykazały, że przewlekłe zapalenie płuc wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka. Ponieważ ibuprofen jest lekiem przeciwzapalnym, dr Bittoni i współpracownicy postanowili opracować badania w celu określenia, czy lek ten może być korzystny dla osób palących.

Zespół przeanalizował dane dotyczące 10 735 osób dorosłych, które były częścią trzeciego Badania Zdrowia i Żywienia (NHANES III) w latach 1988-1994.

W badaniu były zbierane dane dotyczące palenia papierosów, stosowania ibuprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a także informacje na temat innych czynników ryzyka, związanych ze stylem życia. Uczestnicy byli obserwowani średnio przez 18 lat.

Naukowcy wykorzystali model proporcjonalnego hazardu Coxa, aby oszacować, jak zastosowanie leków przeciwzapalnych wpływa na ryzyko śmierci z powodu raka płuc.

Przeczytaj koniecznie

W czasie okresu obserwacji 269 uczestników zmarło z powodu raka płuc, a 252 z nich paliło papierosy.

Ponieważ zdecydowana większość przypadków raka płuc zdarza się wśród obecnych lub byłych palaczy, zespół określił również działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w kolejnej próbie 5 882 dorosłych, którzy kiedykolwiek palili papierosy.

Okazało się, że wśród obecnych lub byłych palaczy, którzy regularnie stosowali ibuprofen, ryzyko śmierci z powodu raka płuc było o 48 proc. niższe niż u osób, które nie zażywały leku.

Autorzy sprawozdania z badania zaznaczają, że związek między rakiem płuc a ryzykiem zgonu oraz stosowaniem aspiryny, innym lekiem z grupy NLPZ, nie był istotny statystycznie.

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać
5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać [6 zdjęć]

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody

zobacz galerię

Rzucenie palenia i przyjęcie zdrowego stylu życia pozostają najlepszym sposobem, aby obniżyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Jednak dr Bittoni i jego współpracownicy wierzą, że ich odkrycia sugerują, że regularne stosowanie ibuprofenu także może przynieść pozytywne rezultaty.

"Wyniki te sugerują, że regularne stosowanie niektórych leków NLPZ może być korzystne dla podgrup palaczy obarczonych wysokim ryzykiem rozwoju raka płuc" - dr Marisa Bittoni.

Nie należy jednak zapominać, że zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie jest obojętne dla organizmu, dlatego powinno być poprzedzone konsultacją lekarską. Nie powinny być stosowane przede wszystkim przez osoby narażone na chorobę niedokrwienną serca czy cierpiące na schorzenia nerek i wrzody żołądka. Ponadto mogą podnosić ciśnienie tętnicze krwi, co zwiększa ryzyko udaru i zawału serca.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze