Ibuprofen może zmniejszyć ryzyko śmierci palaczy z powodu raka płuc

Ibuprofen to lek powszechnie stosowany w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego, ale nowe badania sugerują, że jego zalety na tym się nie kończą. Naukowcy odkryli, że lek może również zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu raka płuc wśród byłych i obecnych palaczy.

Współautor badania, dr Marisa Bittoni z Uniwersytetu Stanowego Ohio, i jej koledzy przedstawili swoje ustalenia na 17 Światowej Konferencji na temat Raka Płuc (IASLC) w Wiedniu w Austrii.

Rak płuc jest jedną z najczęstszych chorób nowotworowych w Polsce. Co roku diagnozuje się około 20 tys. nowych przypadków, a ich ilość może wzrosnąć o 40 proc. w ciągu kolejnych 10 lat. Główną przyczyną raka płuc jest palenie papierosów.

Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), ludzie, którzy palą, są 15-30 razy bardziej narażeni na zachorowanie na raka płuc lub śmierć z powodu tej choroby niż osoby niepalące.

Poprzednie badania wykazały, że przewlekłe zapalenie płuc wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka. Ponieważ ibuprofen jest lekiem przeciwzapalnym, dr Bittoni i współpracownicy postanowili opracować badania w celu określenia, czy lek ten może być korzystny dla osób palących.

Zespół przeanalizował dane dotyczące 10 735 osób dorosłych, które były częścią trzeciego Badania Zdrowia i Żywienia (NHANES III) w latach 1988-1994.

W badaniu były zbierane dane dotyczące palenia papierosów, stosowania ibuprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a także informacje na temat innych czynników ryzyka, związanych ze stylem życia. Uczestnicy byli obserwowani średnio przez 18 lat.

Naukowcy wykorzystali model proporcjonalnego hazardu Coxa, aby oszacować, jak zastosowanie leków przeciwzapalnych wpływa na ryzyko śmierci z powodu raka płuc.

W czasie okresu obserwacji 269 uczestników zmarło z powodu raka płuc, a 252 z nich paliło papierosy.

Ponieważ zdecydowana większość przypadków raka płuc zdarza się wśród obecnych lub byłych palaczy, zespół określił również działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w kolejnej próbie 5 882 dorosłych, którzy kiedykolwiek palili papierosy.

Okazało się, że wśród obecnych lub byłych palaczy, którzy regularnie stosowali ibuprofen, ryzyko śmierci z powodu raka płuc było o 48 proc. niższe niż u osób, które nie zażywały leku.

Autorzy sprawozdania z badania zaznaczają, że związek między rakiem płuc a ryzykiem zgonu oraz stosowaniem aspiryny, innym lekiem z grupy NLPZ, nie był istotny statystycznie.

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody dla organizmu. Zwłaszcza jeśli w tym samym czasie...

Rzucenie palenia i przyjęcie zdrowego stylu życia pozostają najlepszym sposobem, aby obniżyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Jednak dr Bittoni i jego współpracownicy wierzą, że ich odkrycia sugerują, że regularne stosowanie ibuprofenu także może przynieść pozytywne rezultaty.

"Wyniki te sugerują, że regularne stosowanie niektórych leków NLPZ może być korzystne dla podgrup palaczy obarczonych wysokim ryzykiem rozwoju raka płuc" - dr Marisa Bittoni.

Nie należy jednak zapominać, że zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie jest obojętne dla organizmu, dlatego powinno być poprzedzone konsultacją lekarską. Nie powinny być stosowane przede wszystkim przez osoby narażone na chorobę niedokrwienną serca czy cierpiące na schorzenia nerek i wrzody żołądka. Ponadto mogą podnosić ciśnienie tętnicze krwi, co zwiększa ryzyko udaru i zawału serca.

Marta Pawlak, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze (9)
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...