Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Małgorzata Jezierska

Idealna waga – motywacja, zdrowa dieta

Avatar placeholder
12.04.2021 12:09
Idealna waga – motywacja, zdrowa dieta
Idealna waga – motywacja, zdrowa dieta

Idealna waga to pułap do osiągnięcia. Pamiętajmy, że proces przemian zaczynamy przede wszystkim w naszej głowie. Jak osiągnąć idealną wagę i co nam tak naprawdę w tym przeszkadza? Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że plan treningu muszą być dopasowane do możliwości fizycznych i aktualnych potrzeb osoby, która się odchudza.

spis treści

1. Idealna waga

Wiele problemów ma swój początek w psychice. Jakie czynniki uniemożliwiają nam osiągnięcie wymarzonego stanu, jakim jest idealna waga? Po pierwsze nie potrafimy schudnąć, gdyż samo odchudzanie wydaje nam się być niezwykle męczącym procesem. Jest to jednak dosyć błędne przekonanie. Współczesna dietetyka stawia na dobre samopoczucie. Jeżeli zatem nie dostarczymy naszemu organizmowi odpowiednich bodźców w postaci składników mineralnych oraz witamin, wówczas nie będziemy mieć siły na spełnianie obowiązków zawodowych.

Idealna waga to przede wszystkim prawidłowa dieta
Idealna waga to przede wszystkim prawidłowa dieta
Zobacz film: "Zanim zaczniesz odchudzanie"

Dążenie do idealnej wagi zakłada kompilację trzech najważniejszych warstw ludzkiego poznania. Po pierwsze będzie to nauka wyboru zdrowych i naturalnych produktów żywnościowych. Właściwie zbilansowana dieta to podstawa, jeśli naszym celem jest idealna waga. Po drugie – należy dozować aktywność fizyczną w odpowiedni sposób. Po trzecie – aby skutecznie zrzucić zbędne kilogramy, koniecznie trzeba właściwie nastawić umysł. W praktyce oznacza to przede wszystkim samozaparcie. Idealna waga sama do nas nie przyjdzie.

12 sposobów na odchudzanie bez diety
12 sposobów na odchudzanie bez diety [12 zdjęć]

Odchudzanie nie musi być męczące. Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do procesu pozbywania się

zobacz galerię

Co jeszcze może nas ograniczyć i sprawić, że idealna waga jako cel nie zostanie osiągnięta? Bardzo często jesteśmy uzależnieni od "czegoś dobrego". Mogą to być chipsy, czekolada lub inne słodycze. Pojawia się wówczas nieopanowana chęć zjedzenia więcej niż potrzebuje tego nasz organizm. Co w takiej sytuacji robić, czy idealna waga nie jest możliwa przy takich nawykach? Ludzie, którzy mają silną wolę bardzo łatwo potrafią sobie czegoś odmówić. Mało tego – nawet nie czują, że czegoś im brakuje, bo zrezygnowali ze słodkiej przekąski. Odczuwają zadowolenie, że dokonali właściwego wyboru. Takie samo zadowolenie pojawia się u osób, które nie potrafią sobie niczego odmówić. Jak zatem dążyć do zmiany? Należy przede wszystkim właściwie ukierunkować myślenie. To zdrowie powinno dawać nam satysfakcję, a nie na odwrót. Zmiana myślenia to tylko początek. Idealna waga będzie w takim przypadku dodatkowym bonusem.

2. Zasady zdrowego odżywiania

Zdrowe odżywianie wcale nie jest trudnym wyzwaniem. Idealna waga musi opierać się na prawidłowym gotowaniu. Trzeba tylko zmienić złe nawyki żywieniowe. Smak potraw wcale nie straci na swej jakości. Mało tego – naturalnie przyrządzone posiłki będą charakteryzowały się lepszym smakiem oraz aromatem.

Przykładem jest gotowanie na parze. Do takiej obróbki możemy zakupić specjalne naczynie, które jednocześnie umożliwi przygotowanie całego posiłku. Parowanie wydobywa naturalny smak i aromat. Nie musimy do tego procesu używać soli. Zamiast tego składnika można wybrać przyprawy. Idealna waga będzie łatwiejsza do osiągnięcia, jeśli gotowanie na parze wejdzie nam w nawyk. Również gotowanie jest sposobem na obniżenie wartości kalorycznej przygotowywanych potraw.

Innym sposobem jest zastosowanie grilla elektrycznego. Aby idealna waga stała się faktem, zrezygnujmy ze smażonych potraw. Podczas tego procesu może dojść do wydzielenia się rakotwórczej akroleiny. Zrezygnujmy z posiłkowania się na mieście. Nigdy nie będziemy świadomi, co tak naprawdę znajdzie się na naszym talerzu, a idealna waga przy takiej diecie stanie się trudna do osiagnięcia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze