Przejdź na WP

Ile kalorii ma pączek - rodzaje pączków, jak spalić pączka

Pączki uważane są za jedne z najbardziej kalorycznych pokarmów. Pączki to bardzo popularne przekąski, które obchodzą nawet swoje własne święto w Marcu, w tak zwany Tłusty Czwartek. Tego dnia, wiele osób objada się pączkami, spożywając ich nawet kilka lub kilkanaście. Czy pączki zawierają aż tyle pustych kalorii, że powinniśmy spożywać je najwyżej raz w roku?

Zobacz film: "Kiedy najlepiej zjeść pączka?"

spis treści

1. Ile kalorii ma pączek - rodzaje pączków

Statystyki mówią, że w Polsce statystycznie w sam Tłusty Czwartek spożywamy aż trzy pączki. Istnieje przesąd mówiący, że jeśli nie zjemy w Tłusty Czwartek ani jednego pączka, cały przyszły rok będzie dla nas nieudany. Trudno oprzeć się wrażeniu, że cały ten wymysł jest zręcznym chwytem marketingowym, jednak czemu nie mielibyśmy podarować sobie odrobiny przyjemności w postaci pączka nadziewanego marmoladą, budyniem lub czekoladą?

Pączki to bardzo kaloryczne wypieki. Pączek składający się z samego ciasta, bez dodatku nadzienia lub cukru pudru dostarczy nam aż 200 kalorii. Jak więc będzie wyglądać wartość kaloryczna pączka, gdy dodamy do niego ulubione nadzienie różane lub budyniowe i posypiemy go cukrem pudrem?

Pączki spożywać możemy przyrządzone na różne sposoby, co może znacząco wpływać na ich kaloryczność
Pączki spożywać możemy przyrządzone na różne sposoby, co może znacząco wpływać na ich kaloryczność (123RF)

Kaloryczność klasycznego pączka, do którego dodajemy nadzienia różanego i który posypujemy cukrem pudrem zwiększa się o kolejne 90 kalorii, zatem łącznie jeden taki pączek dostarczy nam aż 290 kalorii. Nieco bardziej kaloryczny będzie wypiek z budyniem - wartość energetyczna pączka z budyniem to około 300 kalorii.

Najbardziej kaloryczny pączek to zdecydowanie pączek z lukrem, ponieważ dodatek tej pysznej polewy podwyższy wartość energetyczną wypieku aż do 350 kalorii. Inny rodzaj pączka, który stoi na podium razem z tym lukrowanym, to pączek hiszpański. Popularne również są donuty, które od pączków różnią się głównie kształtem. Kaloryczność donuta również jest wysoka - to od 250 do 300 kalorii.

Pytania i odpowiedzi lekarzy na ten temat

Pozostałe pytania na ten temat

2. Ile kalorii ma pączek - jak spalić pączka?

Spalenie jednego pączka będzie wymagało od nas poświęcenia sporej ilości czasu. Jeszcze gorzej, jeżeli oddaliśmy się szaleństwu związanemu z Tłustym Czwartkiem, lub akurat wracamy z wizyty u babci, a z jednego pączka zrobiło się ich kilka. Spalenie jednego pączka może zabrać nam dużo czasu, nawet, jeśli wykonywać będziemy wysoce intensywne i pochłaniające energię ćwiczenia.

Jednymi z najlepszych sposobów na spalenie kalorii, które nieuważnie przyjęliśmy jedząc pączki, to zdecydowanie skakanie na skakance. Ta energiczna czynność pozwoli nam spalić równowartość jednego pączka z cukrem pudrem w około 31 minut. Skakanie na skakance może być jednak męczące, szczególnie, jeśli będziemy musieli je wykonywać przez dłuższy czas.

10 prostych sposobów na spalenie kalorii
10 prostych sposobów na spalenie kalorii [11 zdjęć]

Jeżeli dużo ruszasz się w ciągu dnia, spalasz więcej kalorii, niż zdajesz sobie sprawę. Przypadkowe czynności...

zobacz galerię

Łatwiejszym sposobem wydaje się jazda na rolkach, która również w szybki sposób pozwoli nam wykorzystać energię, która znajduje się w jednym pączku. 26 minut jazdy na rolkach wystarczy, aby pozbyć się zbędnych kalorii, które zawiera jeden pączek. Dla porównania, do spalenia jednego pączka potrzebowalibyśmy półtorej godziny gimnastyki, dwie godziny jogi lub prawie dwie godziny tańca.

Inne sposoby na szybkie spalenie pączka to squash - 25 minut potrzeba na spalenie jednego pączka, jogging - 34 minuty, nordic walking - 35 minut.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy