Trwa ładowanie...

Ile powinien spać człowiek? Więcej niż 9 godzin snu zwiększa ryzyko demencji

Naukowcy wzięli pod lupę sen i starali się odpowiedzieć na pytanie, jak sen wpływa na występowanie demencji starczej i jaka ilość snu będzie miała na nią wpływ. W badaniu wzięło udział 5 tys. osób dorosłych. Wnioski są zaskakujące.

Zobacz film: "Nie możesz się wyspać? Możesz mieć niedobór magnezu"

1. Sen a zdrowie

Sen pełni bardzo ważną funkcję w życiu człowieka, ponieważ ma istotny wpływ na rozwój, kondycję i urodę. Zdrowy sen sprzyja regeneracji całego organizmu, zapewnia równowagę psychiczną i fizyczną oraz wyjątkowo korzystnie wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego.

Sen odpowiada za gospodarkę hormonalną, oszczędzanie energii, pamięć i funkcję neuronów. Sprawnie funkcjonujący umysł warunkuje odpowiednią pracę wszystkich narządów.

Długi sen szkodzi sercu
Długi sen szkodzi sercu

Zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen nocny wpływał zdecydowanie niekorzystnie na kondycję układu...

zobacz galerię

Naukowcy z Uniwersytetu w Miami przebadali 5 tysięcy osób, aby dowiedzieć się, jak sen wpływa na rozwój demencji.

Do czego doszli uczeni? Więcej niż 9 godzin snu może zwiększać ryzyko demencji.

Głównym autorem badania jest dr Alberto R. Ramos, który zaznacza, że badania odbywały się na ludności zamieszkującej teren Argentyny i nie brały pod uwagę innych nacji. Trzeba dodać, że Argentyńczycy są 1,5 razy bardziej narażeni na rozwój choroby Alzheimera niż Europejczycy.

2. Ile powinniśmy spać?

Badanie prowadzi do jednego wniosku: powinniśmy spać tyle, ile wynosi zalecana norma:

  • osoby dorosłe w wieku 26-64 lat powinni spać 7-9 godzin,
  • dorośli w wieku 65 lat i więcej powinni spać 7-8 godzin na dobę.

Zapotrzebowanie na sen u ludzi to sprawa indywidualna, najczęściej uzależniona od wieku – im młodsza osoba, tym więcej snu potrzebuje. Dodatkowo u małych dzieci sen podzielony jest na kilka części, a u dorosłych taki podział nie występuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.