Imiona dla chłopców - inspiracja, znaczenie

Wszyscy rodzice w swoim życiu muszą dokonać wyboru imienia dla dziecka. Nie jest to proste zadanie. Dla młodych rodziców nadanie imienia potomkowi to jedna z pierwszych odpowiedzialnych decyzji, dotyczących rozpoczynającego się rodzicielstwa. Często przyszli rodzice sięgają po wykazy imion i ich znaczenia. Niektórym to bardzo ułatwia wybór, innym odwrotnie - utrudnia go. Jakie są obecnie nadawane najpopularniejsze męskie imiona i co one oznaczają?

Imię dla chłopców - inspiracja

Czasem rodzice chcą wyróżnić swoje dziecko i nadają mu bardzo oryginalne imię. Niestety, może się tak zdarzyć, że imię Oscar będzie nosił nie tylko nasz syn, ale również pies sąsiadki. Decyzja nadania konkretnego imienia musi być poważnie przemyślana. Poza tym, istotne jest, aby imię nie było śmieszne i tak wymyślne, że nasze dziecko, chodzące do osiedlowej podstawówki,nie będzie się go wstydziło.

Zobacz film: "Jak nazwą dziecko Kim Kardashian i Kanye West?"

Warto podtrzymywać tradycje rodzinne i nadawać imiona, które przechodzą z pokolenia na pokolenie, które przypominają nam kogoś bliskiego. Ponadto imię dla dziecka powinno być dopasowane do nazwiska.

Imię dla chłopca

Popularne imiona męskie to m.in. Kuba, Kacper, Szymon. Dość często chłopiec dostaje imię po dziadku, np. Franek lub Jasio.

Imię dla chłopców - znaczenie

 • Jakub – oznacza „niech Bóg ochrania”. Według badań, imię to od 2000 roku jest najpopularniejszym imieniem męskim w naszym kraju. Według astrologów, Jakub posiada osobisty urok, odwagę oraz ma zdolności przywódcze, jest ciekawy świata i dowcipny.

 • Kacper – „wspaniały”. Imię może być przekształceniem imienia Kaspar. Kacper jest pogodny duchem, optymistyczny i radosny.

 • Szymon – imię wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza „Bóg wysłuchał”. W Polsce imię to jest nadawane od XII wieku. Ostatnio należy do najmodniejszych imion męskich. Szymon jest niepospolity i uparty, śmiały, dobrze czuje się w samotności.

 • Mateusz – z hebrajskiego „dar Boży”. W Polsce to ciągle modne imię i jedno z najczęściej nadawanych w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Mateusz jest błyskotliwy i pewny siebie, zdecydowany, posiadający silną wolę i osiągający zamierzone przez siebie cele.

 • Filip – z greckiego „kochający konie”. Filip lubi podróże i dobre towarzystwo.

 • Bartosz – imię to oznacza „syn oracza” lub „syn wojownika”. Bartosz jest skrótową, samodzielnie funkcjonującą wersją imienia Bartłomiej. W Polsce imię to ma długą tradycję, jest nadawane od czasów średniowiecza. Bartosz to człowiek poważny, odpowiedzialny i uparty, chętnie podejmuje się trudnych zadań, posiada mnóstwo energii.

 • Michał – z hebrajskiego oznacza „któż jak nie Bóg”. W Polsce imię to jest znane od XI wieku i od tego czasu ciągle cieszy się ogromną popularnością. Michał jest pewny siebie, zrównoważony i ambitny. Potrafi cieszyć się życiem i łatwo przystosowuje się do nowych warunków.

 • Piotr – z łaciny oznacza „skała”, „opoka”. Piotr jest jednym z najpopularniejszych imion w naszym kraju. Cechuje go zdrowy rozsądek, prostolinijność, szczerość, opiekuńczość, dbanie o własną rodzinę.

 • Wiktor – z łaciny „zwycięzca”. Wiktor jest solidny, obowiązkowy, ostrożny i rodzinny.

 • Dawid – z hebrajskiego „dowódca”, „opiekun”. Dawid posiada poczucie humoru, jest indywidualistą.

Niektórzy rodzice nadają dziecku imię świętego patrona, którego życiorys szczególnie im się spodobał.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Imiona dla dzieci - znaczenie, tradycja, inspiracje
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Imiona dla dzieci - znaczenie, tradycja, inspiracje
Imiona dla dzieci - znaczenie, tradycja, inspiracje

Rzadkie imiona

, Guantanamera, Jarzyna, Karin, Lana, Maura, Selina, Zeira, Żywia. Rzadkie imiona dla chłopców: Armand, Barabasz, Esmee, Kaj, Ksawier, Hugo, Janko (...) Imiona są nazwami identyfikującymi człowieka,...

Formalności po narodzeniu dziecka

Królewskie imiona dla dzieci

Królewskie imiona dla dzieci

Imiona dla książąt i księżniczek Niektóre z imion mają królewski rodowód. Nadawane były jedynie członkom rodziny królewskiej. I tak na przykład (...) do XV wieku imię Bolesław zarezerwowane było jedynie dla członków panującej dynastii. W...

Jak wybrać imię dla dziecka?

Imię dla dziewczynki

Imię dla dziewczynki

Popularne imiona żeńskie to m.in. Julia, Maja, Martyna. Wielu rodziców jednak decyduje się na nadanie bardziej oryginalnego imienia dla dziewczynki.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Rzadkie imię dla dziecka

Rzadkie imię dla dziecka

Nietypowe imiona dla dzieci są coraz częściej wybierane. Niektórzy rodzice nie obawiają się nadać maluchowi imię, takie jak Gryzelda czy Barabasz.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Imię dla chłopca

Imię dla chłopca

Popularne imiona męskie to m.in. Kuba, Kacper, Szymon. Dość często chłopiec dostaje imię po dziadku, np. Franek lub Jasio.

Ciąża i dziecko

Oto najrzadsze imiona dla dzieci

Oto najrzadsze imiona dla dzieci Odtwórz wideo

sprawdzić, które imiona cieszą się najmniejszym zainteresowaniem. Ze względu na ochronę danych osobowych, większości imion, które prezentujemy (...) , nie zobaczycie na liście Ministerstwa Cyfryzacji. W zestawieniu nie zostały bowiem...

Jak wybrać imię dla dziecka?

Imiona dla dziewczyn

Imię dla dziecka najczęściej wybierają sami rodzice. Jednak w niektórych rodzinach zdarza się, że to przyszli dziadkowie sugerują imiona dla wnuków (...) pociechom imiona członków rodziny, ważnych dla nich osób, swoich...

Ciąża i dziecko

Wskazówki, które pomogą wam wybrać imię dla dziecka

Wskazówki, które pomogą wam wybrać imię dla dziecka

. Wszyscy powinniśmy być tolerancyjni, ale niektóre imiona mogą nieść ze sobą naprawdę złe skojarzenia albo wydawać się po prostu śmieszne. Tymczasem (...) energię, którą dziecko musiałoby włożyć na walkę ze stereotypami, mogłoby włożyć...

Sen niemowlęcia

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Każdy rodzic wie, że dzieci potrzebują snu, by się zregenerować i prawidłowo rozwijać. Okazuje się jednak, że czas spędzony w objęciach Morfeusza ma znaczenie także dla wagi dziecka i zawartości tkanki tłuszczowej w jego ciele.