Trwa ładowanie...

Imiona dla chłopca - inspiracja, znaczenie

Wszyscy rodzice w swoim życiu muszą dokonać wyboru imienia dla dziecka. Nie jest to proste zadanie. Dla młodych rodziców nadanie imienia potomkowi to jedna z pierwszych odpowiedzialnych decyzji, dotyczących rozpoczynającego się rodzicielstwa. Często przyszli rodzice sięgają po wykazy imion i ich znaczenia. Niektórym to bardzo ułatwia wybór, innym odwrotnie - utrudnia go. Jakie są obecnie nadawane najpopularniejsze męskie imiona i co one oznaczają?

spis treści

1. Imię dla chłopców - inspiracja

Czasem rodzice chcą wyróżnić swoje dziecko i nadają mu bardzo oryginalne imię. Niestety, może się tak zdarzyć, że imię Oscar będzie nosił nie tylko nasz syn, ale również pies sąsiadki. Decyzja nadania konkretnego imienia musi być poważnie przemyślana. Poza tym, istotne jest, aby imię nie było śmieszne i tak wymyślne, że nasze dziecko, chodzące do osiedlowej podstawówki,nie będzie się go wstydziło.

Zobacz film: "Najrzadziej występujące imiona dla dzieci w Polsce"

Warto podtrzymywać tradycje rodzinne i nadawać imiona, które przechodzą z pokolenia na pokolenie, które przypominają nam kogoś bliskiego. Ponadto imię dla dziecka powinno być dopasowane do nazwiska.

2. Imię dla chłopców - znaczenie

 • Jakub – oznacza „niech Bóg ochrania”. Według badań, imię to od 2000 roku jest najpopularniejszym imieniem męskim w naszym kraju. Według astrologów, Jakub posiada osobisty urok, odwagę oraz ma zdolności przywódcze, jest ciekawy świata i dowcipny.
Imię dla chłopca
Imię dla chłopca

Popularne imiona męskie to m.in. Kuba, Kacper, Szymon. Dość często chłopiec dostaje imię po dziadku,

zobacz galerię
 • Kacper – „wspaniały”. Imię może być przekształceniem imienia Kaspar. Kacper jest pogodny duchem, optymistyczny i radosny.

 • Szymon – imię wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza „Bóg wysłuchał”. W Polsce imię to jest nadawane od XII wieku. Ostatnio należy do najmodniejszych imion męskich. Szymon jest niepospolity i uparty, śmiały, dobrze czuje się w samotności.

 • Mateusz – z hebrajskiego „dar Boży”. W Polsce to ciągle modne imię i jedno z najczęściej nadawanych w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Mateusz jest błyskotliwy i pewny siebie, zdecydowany, posiadający silną wolę i osiągający zamierzone przez siebie cele.

 • Filip – z greckiego „kochający konie”. Filip lubi podróże i dobre towarzystwo.

 • Bartosz – imię to oznacza „syn oracza” lub „syn wojownika”. Bartosz jest skrótową, samodzielnie funkcjonującą wersją imienia Bartłomiej. W Polsce imię to ma długą tradycję, jest nadawane od czasów średniowiecza. Bartosz to człowiek poważny, odpowiedzialny i uparty, chętnie podejmuje się trudnych zadań, posiada mnóstwo energii.

 • Michał – z hebrajskiego oznacza „któż jak nie Bóg”. W Polsce imię to jest znane od XI wieku i od tego czasu ciągle cieszy się ogromną popularnością. Michał jest pewny siebie, zrównoważony i ambitny. Potrafi cieszyć się życiem i łatwo przystosowuje się do nowych warunków.

 • Piotr – z łaciny oznacza „skała”, „opoka”. Piotr jest jednym z najpopularniejszych imion w naszym kraju. Cechuje go zdrowy rozsądek, prostolinijność, szczerość, opiekuńczość, dbanie o własną rodzinę.

 • Wiktor – z łaciny „zwycięzca”. Wiktor jest solidny, obowiązkowy, ostrożny i rodzinny.

 • Dawid – z hebrajskiego „dowódca”, „opiekun”. Dawid posiada poczucie humoru, jest indywidualistą.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Niektórzy rodzice nadają dziecku imię świętego patrona, którego życiorys szczególnie im się spodobał.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Wybranie imienia dla chłopca powinno być przemyślane
Wybranie imienia dla chłopca powinno być przemyślane (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza