Imiona dla dziewczyn

Imię dla dziecka najczęściej wybierają sami rodzice. Jednak w niektórych rodzinach zdarza się, że to przyszli dziadkowie sugerują imiona dla wnuków. Najczęściej wskazują na tradycje rodzinne, na przykład imię, które jest przenoszone z pokolenia na pokolenie. Rodzice natomiast częściej nadają swoim pociechom imiona członków rodziny, ważnych dla nich osób, swoich idoli. Są też tacy, którzy chcą wyróżnić dziecko przez nadanie oryginalnego imienia. Jakie imię wybrać dla dziewczynki?

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Najładniejsze imiona dla dziewczyn

Imię dla dziewczynki

Popularne imiona żeńskie to m.in. Julia, Maja, Martyna. Wielu rodziców jednak decyduje się na nadanie bardziej oryginalnego imienia dla dziewczynki.

W ostatnich czasach imiona żeńskie zdominowała Julia. Imię to ma rzymskie pochodzenie, a jego popularność wzrosła w czasach Juliusza Cezara. Do Polski zawędrowało w XIII wieku. Częściej je nadawano po przetłumaczeniu tragedii Szekspira „Romeo i Julia”. Imię Julia oznacza „promienista”, „młoda”. Julie są bardzo żywe i wesołe, to optymistki, które umieją cieszyć się życiem. Ładne imiona dla dziewczyn, to również:

 • Maja – imię pochodzenia mitologicznego. Maja to grecka nimfa, matka Hermesa. Zazwyczaj przyjmuje się, że imię to powstało od jednego ze zdrobnień imiona Marii. Maja oznacza „piękna”, „wspaniała”. Uważa się, że Maje są wrażliwe i prowadzą bogate życie duchowe, obcy im jest egoizm.
 • Zuzanna – z hebrajskiego „wodna lilia”. Imię to pochodzi z Biblii. Zuzanna była niewiastą, która oparła się podstępnym starcom. W Polsce imię to pojawia się od XIII wieku. Astrolodzy podkreślają, że Zuzanny posiadają wrodzone poczucie piękna i harmonii, są wierne sobie i swoim zasadom.
 • Wiktoria – to łacińskie imię oznacza „zwycięstwo”, w Polsce używa się go od XIII wieku. Wiktorie są wierne, lojalne, samodzielne, praktyczne i przywiązane do tradycji.
 • Oliwia – z łaciny oznacza „drzewo oliwne”, symbol pokoju. Obecnie Oliwia należy do najpopularniejszych imion żeńskich w naszym kraju. Oliwie są pełne życia, przebojowe, niepokorne oraz posiadają zdolności przywódcze.
 • Natalia – z łaciny oznacza „dzień narodzin”, a konkretnie „dzień narodzin Pana”. Oznacza więc kobietę urodzoną w Boże Narodzenie. W Polsce imię to nadawane jest od XIV wieku. Natalie mają rozległe zainteresowania i wnikliwy umysł.
 • Amelia – to germańskie imię oznacza „pilność”, „pracowitość”. Amelie są opiekuńcze, wrażliwe, ciekawe świata i figlarne.
 • Aleksandra – imię wywodzi się z greki i oznacza „obrończyni”, „broniąca ludzi”. Imię to na ziemiach polskich pojawiło się w XIV wieku. Popularność zyskało dzięki Oleńce Billewiczównie, bohaterce „Potopu” Henryka Sienkiewicza. Aleksandry w życiu mierzą wysoko, ponadto są odpowiedzialne, opanowane oraz potrafią zachować dyscyplinę.
 • Martyna – imię to jest żeńską formą imienia Marcin. W Polsce Martyna jest znana od XIII wieku. Martyny to wolne duchy, które same kształtują swoje życie, mają własne, oryginalne poglądy, dobrze czują się wśród szalonych artystów, nie są lekkomyślne.
 • Nikola – to żeńska odmiana imienia Nikolas (Mikołaj). W języku polskim imię to pojawiło się pod wpływem języka angielskiego lub francuskiego. Nikole są oryginalne i niezależne, posiadają własne pomysły na życie i nie słuchają cudzych rad.

Wybierając imię dla dziewczynki, warto pamiętać, że to nie znaczenie tego imienia decyduje o jej życiu i o tym, jakim będzie człowiekiem. To zależy przede wszystkim od rodziców i środowiska, w którym się wychowuje.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jak wybrać imię dla dziecka?
najnowsze pytania

Artykuły Jak wybrać imię dla dziecka?
Jak wybrać imię dla dziecka?

Rzadkie imię dla dziecka

Rzadkie imię dla dziecka

Nietypowe imiona dla dzieci są coraz częściej wybierane. Niektórzy rodzice nie obawiają się nadać maluchowi imię, takie jak Gryzelda czy Barabasz.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Imię dla chłopca

Imię dla chłopca

Popularne imiona męskie to m.in. Kuba, Kacper, Szymon. Dość często chłopiec dostaje imię po dziadku, np. Franek lub Jasio.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Imię dla dziewczynki

Imię dla dziewczynki

Popularne imiona żeńskie to m.in. Julia, Maja, Martyna. Wielu rodziców jednak decyduje się na nadanie bardziej oryginalnego imienia dla dziewczynki.

Formalności po narodzeniu dziecka

Obcojęzyczne imiona dla dzieci (WIDEO)

Obcojęzyczne imiona dla dzieci (WIDEO)

. Od czasu do czasu pojawia się moda na obcojęzyczne imiona. Dlaczego rodzice się na nie decydują? Od jakiegoś czasu polskie prawo dopuszcza nadawanie

Ciąża i dziecko

Oto najrzadsze imiona dla dzieci

Oto najrzadsze imiona dla dzieci Odtwórz wideo

sprawdzić, które imiona cieszą się najmniejszym zainteresowaniem. Ze względu na ochronę danych osobowych, większości imion, które prezentujemy (...) , nie zobaczycie na liście Ministerstwa Cyfryzacji. W zestawieniu nie zostały bowiem...

Formalności po narodzeniu dziecka

Królewskie imiona dla dzieci

Królewskie imiona dla dzieci

Imiona dla książąt i księżniczek Niektóre z imion mają królewski rodowód. Nadawane były jedynie członkom rodziny królewskiej. I tak na przykład (...) do XV wieku imię Bolesław zarezerwowane było jedynie dla członków panującej dynastii. W...

Jak wybrać imię dla dziecka?

Rzadkie imiona

Imiona są nazwami identyfikującymi człowieka, pozwalającymi odróżnić go od innych ludzi. W dzisiejszych czasach imię funkcjonuje razem z nazwiskiem (...) . Imiona wybierane są na podstawie kalendarza, według upodobań,...

Ciąża i dziecko

Wskazówki, które pomogą wam wybrać imię dla dziecka

Wskazówki, które pomogą wam wybrać imię dla dziecka

. Wszyscy powinniśmy być tolerancyjni, ale niektóre imiona mogą nieść ze sobą naprawdę złe skojarzenia albo wydawać się po prostu śmieszne. Tymczasem (...) energię, którą dziecko musiałoby włożyć na walkę ze stereotypami, mogłoby włożyć...

Niemowlę (1-12 miesięcy)

Najdroższe wózki świata!

Najdroższe wózki świata!

droższych modeli dla małych książąt i księżniczek. Co takiego mają w sobie, że kosztują nawet 14 tys. złotych? Sprawdźmy! Przeczytaj także: Imiona