Impotencja - o czym warto wiedzieć?

Impotentem nazywamy mężczyznę, który boryka się długotrwałymi problemami z uzyskieniem erekcji i utrzymaniem wzwodu. Problem impotencji dotyka mężczyzn po 50. roku życia, aczkolwiek specjaliści alarmują, iż zmagają się z nim także panowie poniżej 50. Co świadczy o tym, że mężczyzna jest impotentem? Jakimi sposobami można leczyć tę przypadłość? Jakie są przyczyny impotencji?

 

Zobacz film: "Osobowość seksualna"

Impotencja – słowo to pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „niemoc”, w domyśle: „niemoc płciową”. Impotencja polega na niemożności osiągnięcia i utrzymania wzwodu penisa, co jest niezbędne dla uzyskania pełnej satysfakcji seksualnej obojga partnerów. Zaburzenia erekcji to jeden z najczęstszych problemów seksualnych mężczyzn. Powtarzające się problemy z potencją ma połowa mężczyzn między 40. a 70. rokiem życia. 10% mężczyzn z tej grupy wiekowej dotkniętych jest całkowitą impotencją.

Problemy z potencją

Zaburzenia erekcji to problem stary jak świat. Wspomina się o nich nawet w starożytnych pismach babilońskich, greckich i egipskich. Zagadnienie to wzmiankowane jest m.in. w kodeksie Hammurabiego, zgodnie z którym żonie nie wolno było opuścić męża, dotkniętego tą przypadłością.

Przejściowe epizody impotencji zdarzają się właściwie każdemu dorosłemu mężczyźnie. Natomiast powtarzające się bądź trwałe zaburzenia wzwodu są problemem około 50% mężczyzn w wieku 40-70 lat. Przyczyny zaburzeń erekcji w około 80% mają podłoże organiczne, a tylko w 20% - psychogenne. Ponieważ impotencja jest problemem złożonym i dla mężczyzn wstydliwym, tylko wyspecjalizowany lekarz urolog bądź seksuolog jest w stanie ustalić przyczynę problemów z potencją i dobrać skuteczną terapię.

Przyczyny impotencji

Przyczyn zaburzeń erekcji jest wiele. Szacuje się, że 80% przypadków impotencji to kłopoty fizjologiczne. Ten rodzaj zaburzeń rozwija się stopniowo i występuje stale. Trwałe problemy ze wzwodem spowodowane są przez nieprawidłowości i uszkodzenia naczyń oraz ciał jamistych prącia, schorzenia neurologiczne i zaburzenia hormonalne. Na zaburzenia erekcji mają też wpływ choroby serca i naczyń krwionośnych, w tym nadciśnienie tętnicze. Mówi się wówczas o impotencji na tle krążeniowym. Jest to prawie połowa przypadków.

Impotencję neurogenną wywołują choroby neurologiczne, np. stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona. Przyczynami utrudnień lub niemożności osiągnięcia erekcji mogą być również operacja albo radioterapia gruczołu krokowego, pęcherza moczowego, odbytnicy bądź jelita grubego, co prowadzi często do uszkodzenia okolicznych nerwów. Impotencja na tle hormonalnym pojawia się w czasie andropauzy. Obejmuje około 5-10% przypadków.

Do zaburzeń erekcji może przyczynić się także przyjmowanie niektórych leków, np. leków antydepresyjnych, uspokajających bądź obniżających ciśnienie krwi. Podobny wpływ na zaburzenia wzwodu wywiera cukrzyca i stosowane w jej leczeniu medykamenty. Zaburzenia erekcji mogą też być efektem zażywania narkotyków, palenia papierosów i nadużywania alkoholu.

Impotencja w młodym wieku

Problemy z potencją, czy mówiąc inaczej – z przeprowadzeniem udanego aktu seksualnego – są zazwyczaj utożsamiane ze starszym wiekiem. Praktyka wielu par pokazuje jednak, że kwestia ta jest aktualna niezależnie od wieku mężczyzny. Zaburzenia wzwodu obserwuje się też u wielu młodych chłopaków. Ich kłopoty z utrzymaniem penisa we wzwodzie mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, zażywaniem narkotyków, piciem alkoholu, paleniem tytoniu, przemęczeniem, niedospaniem i stresem. Impotencję u młodych mężczyzn mogą powodować przyczyny psychiczne, takie jak: stres, depresja, złość, zmęczenie, nuda, strach przed zarażeniem, nastawienie zadaniowe, niepewność siebie jako partnera, lęk przed porażką, ośmieszeniem, zahamowania na tle seksualnym itp.

Leczenie impotencji

W leczeniu impotencji bardzo ważne jest określenie jej przyczyny/przyczyn. Oprócz rozmaitych badań, lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad. Niestety, temat jest tak delikatny, że wielu mężczyzn nie mówi prawdy. Pomóc lekarzowi może wówczas wywiad z partnerką mężczyzny.

Przy wielu sposobach leczenia impotencji (aparaty próżniowe, protezy wewnętrzne) zauważyć należy, że najskuteczniejsze są metoda iniekcji w ciała jamiste penisa i przyjmowanie viagry. Metoda iniekcji, choć daje dobre rezultaty, budzi opór wielu mężczyzn.

Specjaliści uważają, że zjawisko impotencji będzie narastać, co związane jest ze zwiększaniem się długości życia, a zatem starzeniem się ludzkości. Jest to również efekt niekorzystnych przemian cywilizacyjnych i szybkiego tempa życia. Mężczyźni impotencję uważają za koniec własnej męskości i często rezygnują z aktywności seksualnej. Lękają się odrzucenia czy ośmieszenia ze strony partnerki. Ugruntowują w sobie poczucie niższej wartości i braku samoakceptacji. Jednak współczesne metody leczenia zaburzeń erekcji nie tylko pozwalają na normalne życie seksualne, ale i przyczyniają się do poprawy samooceny mężczyzn oraz polepszenia wzajemnych kontaktów partnerów w związku.

Komentarze (5)
~krecik
~krecik ponad rok temu

Stosuję tabletek IQMAN i uważam że te tabletki działają na zaburzenia i problemy z erekcją.Na efekty działania tych tabletek wcale nie musiałem długo czekać.W sumie po tygodniu brania zauważyłem pierwsze efekty.Teraz jest naprawdę dobrze.

Odpowiedz
~aleksandra
~aleksandra ponad rok temu

moj maz mial swego czasu problemy z erekcja. niezdrowa dieta, siedzacy tryb zycia no i wiek zrobily swoje... nie chcielismy od razu siegac po niebieskie tabletki, wiec skupilismy sie na suplementach. poczatkowo nic sie nie zmienialo, pomogl dopiero beman. teraz maz zazywa dosc regularnie i po problemie. a ja jestem zadowolona bo sie truje jakas chemia tylko bierze tabletki z naturalnym skladem ;)

Odpowiedz
~exetias
~exetias ponad rok temu

bez szczerej rozmowy to raczej ciężko tak się domyślać, zwykle więcej można tym narobić sobie szkody niż pożytku. Może to oznaczać mnóstwo różnych rzeczy, może jest po prostu zwyczajnie przepracowany, może coś ukrywa, może coś mu dolega i nie czuje się na siłach żeby stanąć na wysokości zadania w sypialni?

Odpowiedz
~minorka
~minorka ponad rok temu

wydaje mi się, że i mój mężczyzna zaczyna mieć problemy tej natury. unika sytuacji, w których mogłoby do czegość dojść między nami, do sypialni najczesciej przychodzi kiedy ja już spię... :( nie wiem co o tym myśleć w sumie, mieliście takie sytuacje u siebie w związkach?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia erekcji
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji

Erekcja - zdjęcia

Erekcja - zdjęcia

Powszechnie stosowanym określeniem na zaburzenia erekcji jest pojęcie impotencja. Jednak często odchodzi się od niego ze względu na negatywne skojarzenia, jakie wywołuje.

Zaburzenia erekcji

Korzeń żeń-szenia

Korzeń żeń-szenia

Korzeń żeń-szenia zwiększa liczbę plemników w nasieniu oraz ich ruchliwość, podnosi libido i likwiduje problemy z erekcją.

Zaburzenia erekcji

Problemy ze wzwodem (WIDEO)

Problemy ze wzwodem (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaburzenia wzwodu są stosunkowo częstym problemem, zgłaszanym także przez młodych mężczyzn. W młodym wieku problemy z erekcją zwykle mają odmienne (...) erekcji dość łatwo odróżnić od zaburzeń...

Zaburzenia erekcji

Czym jest impotencja? (WIDEO)

Czym jest impotencja? (WIDEO) Odtwórz wideo

Impotencja to niemoc płciowa, która powoduje zmniejszanie sprawności seksualnej. Jeśli zaburzenia są krótkotrwałe, nie powinny stwarzać niepokoju. Impotencja, jak podaje definicja, charakteryzuje się długotrwałym problemem w uzyskaniu...

Zaburzenia erekcji

Potencja nie musi być problemem

Potencja nie musi być problemem

Niejeden mężczyzna ma problemy z potencją. Wielu z nich nie wie, że można sobie pomóc różnymi niemedycznymi sposobami w zaciszu własnego domu.

Zaburzenia erekcji

Waga a satysfakcja z seksu

Waga a satysfakcja z seksu

Ostatnie badania naukowe wykazały, że zrzucenie wagi może znacznie poprawić zdolność mężczyzn do erekcji.

Zaburzenia erekcji

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

na erekcję u mężczyzn i powodować tymczasowy problem ze wzwodem. Dobrą informacją jest to, że spożycie jednego lub dwóch drinków może z kolei zwiększyć (...) sercowo-naczyniowy, a w przypadku mężczyzn ma ono także korzystny wpływ na...

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Czym są zaburzenia erekcji? Zaburzenia erekcji (ED) występują wtedy, gdy mężczyzna ma częste problemy z utrzymaniem wzwodu. Nieleczona impotencja (...) w szczególności odnosi się...

Zaburzenia erekcji

Działanie preparatów wspomagających potencję

również niektóre stosowane leki mogą przejściowo zaburzać proces erekcji. Suplementy diety dostępne w aptekach mogą pomóc w tej niekomfortowej (...) mięśni gładkich prącia i natychmiastowym napływie krwi do ciał jamistych, czego efektem...