Imprezy w Bielsku-Białej

Kalendarz imprez w Bielsku-Białej zapewnia mieszkańcom miasta i turystom wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych na cały rok. W każdym miesiącu dzieje się coś ciekawego, dlatego będąc w Bielsku-Białej, warto jest być dobrze poinformowanym o tym, jakie ciekawe imprezy kulturalne przygotowało miasto. Kalendarium imprez proponuje bogatą ofertę możliwości spędzania wolnego czasu. Amatorzy rozrywek kulturalnych z pewnością nie będą się tutaj nudzić.

Imprezy w Bielsku-Białej wiosną i latem

 • Przegląd Teatralny Laureatów Złotych Masek (marzec) – impreza, której celem jest zaznaczenie obecności Teatru Polskiego na mapie kulturalnej województwa i przybliżenie bielskiej publiczności spektakli scen śląsko-małopolskich.
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica” (marzec/maj) – jedno z największych przedsięwzięć muzycznych Bielska-Białej. Program festiwalu jest bardzo zróżnicowany, w kościołach i salach koncertowych rozbrzmiewają monumentalne oratoria, muzyka gospel, pieśni żydowskie i chorał gregoriański.
 • Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej (maj) – jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali lalkarskich na świecie, organizowany przez Teatr Lalek Banialuka. W latach 60. i 70. był jedynym w Europie miejscem spotkań teatrów ze Wschodu i Zachodu oraz konfrontacji europejskiego teatru lalek z teatrem światowym. Festiwalowi obecnie towarzyszą wystawy, prezentacje plenerowe, koncerty i dyskusje, a całość rozpoczyna barwny korowód ulicami miasta.
 • Dni Bielska-Białej (czerwiec) – święto miasta, podczas którego na placu Ratuszowym i ATH występują gwiazdy sceny muzycznej i kabaretowej.
 • Festiwal Miast Partnerskich „Poznajmy Się” (czerwiec) – szereg imprez kulturalnych z udziałem miast partnerskich Bielska-Białej, mających na celu zaprezentowanie kultury i promocję zaprzyjaźnionych miast.
 • Jarmark Świętojański (czerwiec) – festyn nawiązujący do tradycji średniowiecznego jarmarku świętojańskiego – doskonała propozycja na weekend z dzieckiem.
 • Święto Ulicy 11 Listopada (czerwiec) – przez dwa dni główny bielski deptak zamienia się w taki, jaki był w XIX w.: pełna stylizacja ulicy, stylowo ubrani gazeciarze, muzycy, kapele podwórkowe i kwiaciarki. Na placu Wolności odbywa się wtedy Jarmark Galicyjski, towarzyszą temu także pokazy starych filmów, liczne koncerty, wystawy tematyczne, kiermasze. Z okazji święta wydawana jest okolicznościowo Gazeta Bielska.
 • Festiwal Filmowy „Kino Niezależne Filmowa Góra” (czerwiec-sierpień) – festiwal kina niezależnego, organizowany w czasie wakacji w sześciu miastach Polski, m.in. w Tarnowie, Bielsku-Białej i Zielonej Górze (scena główna) oraz w Edynburgu i Berlinie – impreza warta polecenia na wypoczynek we dwoje.
 • Festiwal Kultura Rytmu (lipiec) – parada i koncerty z udziałem zespołów z całego świata. Impreza dedykowana osobom lubiącym dobrą, niekoniecznie komercyjną muzykę.
 • Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Operacja Południe” (lipiec) – największa w Polsce impreza plenerowa, zlotowa o charakterze historyczno-kolekcjonerskim, skupiająca miłośników pojazdów militarnych i starej techniki wojskowej. Prezentowane najcenniejsze eksponaty i pojazdy są oddane do swobodnego wglądu osób zwiedzających paradę.
 • Tydzień Kultury Beskidzkiej (lipiec-sierpień) – największa impreza folklorystyczna w Polsce organizowana w kilku beskidzkich miejscowościach; w Bielsku-Białej odbywają się pokazy zespołów zagranicznych. Program festiwalu obejmuje występy ponad 100 zespołów pieśni i tańca z 30 państw, tancerzy, śpiewaków i muzyków. Główną atrakcją jest barwny, rozśpiewany i roztańczony korowód ulicami miasta.
 • Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych (lipiec) – impreza organizowana przez Automobilklub Beskidzki, gromadząca miłośników starych samochodów.

Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność

Imprezy w Bielsku-Białej jesienią i zimą

 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jana Sebastiana Bacha (wrzesień-grudzień) – festiwal, który promuje twórczość Jana Sebastiana Bacha i muzykę organową.
 • Festiwal Kompozytorów Polskich (październik) – jedyny w kraju festiwal poświęcony w całości muzyce kompozytorów polskich. Do tej pory dedykowany był m.in. Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, Wojciechowi Kilarowi, Stanisławowi Moniuszce, Fryderykowi Chopinowi i in.
 • Foto Art Festiwal (październik) – impreza kulturalna prezentująca prace artystów z całego świata, w większości nigdy nie pokazywane w naszym kraju. Festiwalowi towarzyszą wystawy i spotkania z profesjonalistami od fotografii.
 • Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” (listopad-grudzień) – jeden z najważniejszych i najstarszych konkursów poświęconych malarstwu współczesnemu. Adresowany jest do artystów profesjonalnych, dyplomantów wyższych uczelni plastycznych oraz absolwentów kierunków artystycznych szkół wyższych.
 • Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej (listopad) – to jedna z najmłodszych, ale już najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce. Widzowie festiwalu mogą spodziewać się muzyki na najwyższym światowym poziomie, zaskakujących konfiguracji artystycznych i międzynarodowych gwiazd. Dyrektorem artystycznym jest Tomasz Stańko, co już gwarantuje program pełen nietuzinkowych koncertów.
 • Bielska Zadymka Jazzowa (styczeń-luty) – festiwal jazzowy, w którym udział biorą gwiazdy krajowego i światowego jazzu. Jedną z głównych atrakcji jest finałowy nocny koncert w schronisku na szczycie Szyndzielni.
 • Muzyka na Zamku (raz w miesiącu) – w salach zamku bielskiego odbywają się cykliczne koncerty kameralne.
Olga Wieczorek, ponad rok temu

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciekawe wydarzenia w Polsce
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ciekawe wydarzenia w Polsce
Ciekawe wydarzenia w Polsce

Jazz Jamboree - zdjęcia

Jazz Jamboree - zdjęcia

Jazz Jamboree Festival odbywa się w Warszawie. Jest jednym z najpopularniejszych festiwali jazzowych w Polsce.

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Poznaniu

spędzających urlop w Polsce. Oprócz głośnych na całą Polskę koncertów na Malcie odbywają się także inne ciekawe imprezy. Jak wygląda poznański kalendarz (...) Kalendarz imprez w Poznaniu jest na tyle bogaty, że każdy...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Warszawie

Porozumienie Kobiet 8 Marca. Parada Równości - coroczna manifestacja środowisk LGBT. Ciekawe wydarzenia w Warszawie w lecie Festiwal „Sztuka Ulicy (...) Choć kalendarz imprez w Warszawie jest bardzo imponujący, na...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Zakopanem

. Jednak ciekawych wydarzeń jest znacznie więcej. Można je znaleźć w zakopiańskim kalendarzu imprez. W styczniu mają miejsce Zimowe Konfrontacje Kabaretowe (...) jest pełen wydarzeń. Liczne imprezy...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Hiszpanii

koniecznie przekonać się, jak na żywo wyglądają różne, obchodzone przez Hiszpanów wydarzenia kulturalne, religijne lub sportowe. Ciekawe imprezy (...) Jednym z najbardziej znanych corocznych wydarzeń...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Tychach

ciekawego kulturalnego wydarzenia, Tychy z pewnością powinny być miejscem, które należy wziąć pod uwagę. Odbywają się tu nie tylko ciekawe imprezy rozrywkowe, ale także ważne imprezy kulturalne o zasięgu...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Szczecinie

. Przed przyjazdem do tego miasta warto zapoznać się z jego programem artystycznym i wybrać coś dla siebie. Oprócz wydarzeń blisko związanych z tematyką wodną w Szczecinie mają miejsce ciekawe imprezy kulturalne. (...)...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Lublinie

koncentrują się ciekawe imprezy i kulturalne, i rozrywkowe dla mieszkańców oraz przyjezdnych gości: koncerty, spektakle, uliczne prezentacje artystyczne (...) towarzyszy przedstawienie unikatowych instrumentów muzycznych: cymbałów,...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Łodzi

wydarzeń tego typu w Polsce. Międzynarodowe Triennale Tkaniny - jest to najstarsza i największa w świecie specjalistyczna wystawa - konkurs (...) . Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych imprez miasta,...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Rzeszowie

Rzeszów jest miastem bogatym w wydarzenia o charakterze kulturalnym i rozrywkowym - ma ciekawy kalendarz imprez i festiwali - kilka (...) przed przyjazdem do miasta, by podczas urlopu w Polsce nie przegapić...