Trwa ładowanie...

Imprezy w Łodzi

Avatar placeholder
21.10.2014 16:15
Imprezy w Łodzi
Imprezy w Łodzi

Łódź to ośrodek kulturalny, pełen różnego rodzaju imprez muzycznych, teatralnych i filmowych. Miasto nie bez znaczenia określane jest jako „HollyŁódź”. Kalendarz imprez cyklicznych tego miasta jest pełen festiwali i przeglądów, m.in. Camerimage, Festiwal Dialogów Trzech Kultur, Międzynarodowy Festiwal Fotografii oraz Festiwal Fiesta Libre. Licznie odwiedzanym przez publiczność wydarzeniem artystycznym są Łódzkie Spotkania Baletowe, prezentowane co dwa lata na scenie Teatru Wielkiego.

spis treści

1. Kalendarz imprez w Łodzi do czerwca

W mieście Łodzi rocznie odbywa się kilkadziesiąt festiwali i innych imprez kulturalnych. Z roku na rok powiększa się również liczba imprez cyklicznych rozpoznawalnych nie tylko w Polsce, ale i na świecie, przyciągając coraz większe grono turystów i miłośników teatru, filmu i muzyki. W styczniu 2007 roku powstał pomysł stworzenia programu „Łódź Festiwalowa”. Oto niektóre z łódzkich festiwali i przeglądów – obecne w kalendarium imprez Łodzi:

  • Styczeń i luty

  • Ogólnopolski Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym – impreza cykliczna, odbywająca się corocznie w Łodzi od 1999 roku. Na festiwalu rolę jury pełni publiczność, to ona w plebiscycie wybiera najlepszą aktorkę, aktora i spektakl.

  • Marzec

  • Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA – impreza kulturalna o charakterze konkursu piosenki. Pierwsza edycja odbyła się w 1974 roku, a organizatorami przeglądu są: SKT Płazik, Studencie Radio Żak Politechniki Łódzkiej.

  • Kwiecień

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"
  1. Festiwal Nauk, Techniki i Sztuki – impreza cykliczna, która odbywa się w Łodzi od 2001 roku. Zadaniem festiwalu jest promocja osiągnięć łódzkich środowisk naukowych i artystycznych, popularyzacja nauki i sztuki, a także integracja środowisk akademickich z ogółem mieszkańców miasta. W ramach festiwalu naukowego odbywają się wykłady, pokazy, występy artystyczne, w których udział jest bezpłatny i otwarty dla każdego.
  2. Międzynarodowy Festiwal Odkrywców, Podróżników i Ludzi Aktywnych „Mediatravel” – celem imprez cyklicznych tego typu jest propagowanie idei odkrywania nowych miejsc i kultur, przy jednoczesnym kształceniu umiejętności w dziedzinie filmu, fotografii, Internetu, plastyki i dziennikarstwa. Festiwal „Mediatravel” jest nastawiony na poszanowanie odmienności, tak geograficznej, jak i kulturowej.
  • Maj i czerwiec
  1. Międzynarodowy Festiwal Fotografii – to coroczna, ciekawa impreza, której biuro festiwalowe mieści się w Łódź Art Center, ale wystawy organizowane są w całym mieście. Ekspozycjom towarzyszą warsztaty fotograficzne, koncerty i projekcje filmów o tematyce związanej z fotografią. Od kilku lat FotoFestiwal jest największym w Polsce i jednym z najbardziej znaczących wydarzeń tego typu w Polsce.
  2. Międzynarodowe Triennale Tkaniny – jest to najstarsza i największa w świecie specjalistyczna wystawa – konkurs współczesnej tkaniny artystycznej.

2. Imprezy w Łodzi w drugiej połowie roku

  • Lipiec i sierpień
  1. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Kolory Polski” – zajmuje szczególne miejsce w kalendarium imprez Łodzi, odbywa się co roku w Filharmonii Łódzkiej.
  2. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Muralu – wywodzi się z niemieckiego festiwalu Wall Street Meeting. Główną ideą imprezy jest ukazanie graffiti jako jednego z rozwijających się kierunków w sztuce, ale również umożliwienie młodym ludziom ekspresji ich talentów.
  • Wrzesień
  1. Festiwal Dialogu Czterech Kultur – festiwal został powołany z inicjatywy Witolda Knychalskiego, trwa około 10 dni. Nazwa festiwalu odnosi się do czterech kultur, które wywarły wpływ na historię Łodzi: niemieckiej, żydowskiej, polskiej i rosyjskiej. Idea festiwalu zmierza do odnowienia dialogu i zainspirowania dzieła kreacji.
  2. Łódź Biennale – to intermedialne i interdyscyplinarne wydarzenie, poświęcone sztuce współczesnej.
  3. Vena Festival – to festiwal muzyczny dla amatorów i profesjonalistów.
  4. Boat-City Festiwal – festiwal muzyki klubowej, niejako kontynuacja Parady Wolności.
  • Październik
  1. Międzynarodowy Festiwal Komiksu – w czasie każdego festiwalu odbywają się warsztaty dla rysowników i scenarzystów prowadzone przez doświadczonych twórców i znawców tematu. Odbywają się także prelekcje na temat komiksu i dziedzin pokrewnych, takich jak film i fantastyka oraz spotkania z twórcami i wydawcami komiksów.
  2. Międzynarodowy Festiwal Szkół Filmowych i Telewizyjnych MEDIASCHOOL – na imprezie prezentowane są filmy studentów szkół filmowych z całego świata.
  3. Festiwal Kultury Jidysz jest prezentacją dorobku artystycznego (literackiego, muzycznego, filmowego, plastycznego) żydowskiej diaspory, zamieszkującej do II wojny światowej na terenach państwa polskiego, używającej języka jidisz jako języka potocznego i codziennego.
  • Listopad
  1. Explorers Festiwal – ciekawe imprezy poświęcone tematyce gór, sportów ekstremalnych i przygód. Festiwal prezentuje filmy i pokazy multimedialne związane ze wspinaczką, narciarstwem ekstremalnym i podróżowaniem.
  2. Ogólnopolski Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” – festiwal jest przeglądem twórczości dokumentalnej, prezentuje twórczość filmową, telewizyjną, wideo, a także reportaże radiowe.
  • Grudzień
  1. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage – prestiżowy i największy na świecie festiwal filmowy poświęcony sztuce operatorów filmowych. Podczas Camerimage odbywają się spotkania z operatorami filmowymi, projekcje filmowe, a także warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów.

Kalendarz imprez Łodzi prezentuje kilkanaście festiwali, przeglądów teatralnych i filmowych. Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych imprez miasta, które przecież stanowi największy w Polsce ośrodek produkcji filmowej. W Łodzi, w wielu miejscach można obcować ze sztuką, dzięki coraz większej liczbie imprez plenerowych.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze