Imprezy w Radomiu

Kalendarz imprez Radomia zawiera wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Jedną z najlepiej znanych imprez w tym mieście jest Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Do tej pory odbyło się już osiem odsłon tej wspaniałej imprezy kulturalnej. Inną, ciekawą imprezą cykliczną jest festiwal o nazwie „Radom Odważny”. W stolicy dawnego województwa wydarzenia te są bardzo cenione. Kalendarz imprez jest na tyle zróżnicowany, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Imprezy w Radomiu

Radom to miasto, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne o rozmaitym charakterze. Największą z nich są z pewnością Międzynarodowe Pokazy Lotnicze „Air Show” – przyciągające rzesze turystów z całego kraju oraz zagranicy. Zanim wybierzesz się do Radomia, sprawdź kalendarz imprez kulturalnych województwa mazowieckiego. Do największych wydarzeń kulturalnych należą:

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

 • W styczniu w Muzeum Wsi Radomskiej organizowane są inscenizacje z czasów powstania styczniowego. Malowniczy krajobraz Muzeum Wsi Radomskiej jest fantastycznym plenerem do organizowania tego typu imprez dla całej rodziny.
 • Dni Radomia – coroczne święto miasta odbywające się na początku czerwca. Składają się na nie: koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, zawody sportowe. Do Radomia zjeżdżają gwiazdy polskiej estrady oraz delegacje z miast partnerskich.
 • Kaziki – imprezy cykliczne ku czci św. Kazimierza, który jest patronem miasta. Uroczystości rozpoczyna msza św. w bazylice św. Kazimierza na Zamłyniu. Na radomskie Kaziki składają się ponadto organizowane w centrum miasta: konkursy, zawody sportowe dla dzieci – Bieg Kazików, koncerty, kiermasz staroci. Wręczana jest również nagroda za popularyzację historii Radomia i Ziemi Radomskiej.
 • Na początku kalendarzowej wiosny organizowana jest rokrocznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną Radomska Wiosna Literacka. Impreza jest okazją do spotkania się ze znanymi i popularnymi ludźmi z całego kraju oraz lokalnymi poetami, pisarzami i dziennikarzami. W ramach imprezy tradycyjnie już odbywają się koncerty poezji śpiewanej. W galeriach biblioteki otwierane są wystawy. Imprezie towarzyszy kiermasz książek.

Wydarzenia kulturalne w Radomiu

 • Noc Muzeów – wstęp tej nocy do każdej z placówek biorących udział w programie jest bezpłatny. Dodatkową atrakcją są koncerty odbywające się tej nocy w muzeach i ich najbliższym otoczeniu oraz zabawy taneczne. Otwierane są wystawy. Tej nocy ożywa radomski rynek, przy którym usytuowane jest Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
 • W czerwcu odbywa się Ogólnopolskie Spotkanie Filmowe – impreza kulturalna organizowana w kinie Helios, Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego oraz na ulicach i placach radomskiego Śródmieścia w pierwszym tygodniu czerwca.
 • Sobótka Świętojańska – impreza organizowana jest w czerwcu w radomskim skansenie w drugiej połowie czerwca. Muzeum Wsi Radomskiej prezentuje tradycyjne obrzędy związane z obchodami Nocy Świętojańskiej. Na stawie puszczane są wianki ze świecami, płonie ognisko, przez które odważni mogą skakać.
 • W lecie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
 • Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – jest organizowany co dwa lata przez Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego. Zjeżdżają na niego teatry prezentujące sztuki Witolda Gombrowicza z Polski i ze świata. Wydarzenie zajmuje szczególne miejsce w kalendarium imprez Radomia.
 • W pierwszą niedzielę sierpnia w radomskim skansenie odbywa się miodobranie. W pobliskiej Puszczy Kozienickiej do niedawna bardzo rozwinięte było bartnictwo. W trakcie trwania imprezy można zobaczyć, jak dawniej bartnicy zdobywali miód, wspinając się na wiekowe drzewa, na których znajdowały się barcie.
 • Międzynarodowe Pokazy Lotnicze „Air Show” organizowane są co dwa lata pod koniec sierpnia lub na początku września na lotnisku wojskowym w dzielnicy Sadków. Podczas „Air Show” prezentowana jest wystawa statyczna samolotów i śmigłowców, lecz najwięcej emocji wzbudzają występy zespołów akrobatycznych. To największa cykliczna impreza jaka odbywa się w mieście i jedna z największych w kraju.
 • W połowie września organizowana jest Uliczka Tradycji – to impreza cykliczna organizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki. Impreza ma na celu przeniesienie gości do Radomia lat dwudziestych i trzydziestych XX w. Ulica Struga na odcinku przy Resursie nabiera wyglądu ulicy z okresu międzywojennego. Kamienice zasłonięte są makietami przedwojennych sklepów, lokali usługowych i nieistniejącego kina „Czary” z ówczesnymi szyldami.
 • W październiku odbywa się w Radomiu Festiwal Muzyki Dawnej. Patronuje mu Mikołaj z Radomia, uważany przez wielu znawców za najwybitniejszego kompozytora polskiego średniowiecza.

Kalendarz imprez Radomia proponuje rozmaite wydarzenia o charakterze kulturalnym. Ciekawe imprezy odbywają się przez cały rok. Jak widać, najwięcej rozrywki i spotkań ze sztuką miasto oferuje w okresie letnim.

Weronika Buczkowska, ponad rok temu

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciekawe wydarzenia w Polsce
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ciekawe wydarzenia w Polsce
Ciekawe wydarzenia w Polsce

Jazz Jamboree - zdjęcia

Jazz Jamboree - zdjęcia

Jazz Jamboree Festival odbywa się w Warszawie. Jest jednym z najpopularniejszych festiwali jazzowych w Polsce.

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Opolu

, także z zagranicy. W ofercie są nie tylko wydarzenia muzyczne, ale i inne ciekawe imprezy . Każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Co warto zobaczyć w Opolu (...) lata. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Ełku

się odbędą. Co roku organizowane są różne ciekawe imprezy, toteż każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Oprócz znanego w całej Polsce Mazurskiego Lata (...) na początku lata znajdują się różne ciekawe...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Kaliszu

odbywa się między innymi znany w Polsce Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum". Mają tu również miejsce różne ciekawe (...) w ciekawe wydarzenia. W lecie organizowany...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Wałbrzychu

teatralne, występy grup artystycznych i zespołów muzycznych. Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń jest uroczysta Wigilia Miejska. Imprezy kulturalne w Polsce (...) Kalendarz imprez w Wałbrzychu oferuje zarówno mieszkańcom...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Bydgoszczy

. W każdym miesiącu dzieje się coś interesującego. Dlatego też warto zajrzeć do kalendarium imprez Bydgoszczy, aby nie przeoczyć najciekawszych wydarzeń (...) i czytelnictwo, w które zaangażowani są m.in. najpoczytniejsi...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Kielcach

. Kalendarz imprez w Kielcach Ciekawe imprezy cykliczne odbywają się przez cały rok. Najwięcej wydarzeń kulturalnych ma miejsce w lecie. Oto kalendarz (...) Kalendarz imprez kulturalnych Kielc zawiera interesujące wydarzenia,...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Sopocie

Kalendarz i mprez w Sopocie jest bogaty i obejmuje wiele wydarzeń kulturalnych. Dominują wydarzenia cykliczne organizowane już od pierwszych dni (...) . Imprezy cykliczne w Sopocie obejmują takie wydarzenia,...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Toruniu

Kalendarz imprez w Toruniu jest bardzo bogaty. Przez cały rok odbywają się wydarzenia kulturalne, które przyciągają wielu mieszkańców miasta (...) do najważniejszych wydarzeń wiosennych należą: w marcu - Alternatywne...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Ostródzie

Kalendarz imprez Ostródy jest bogaty w imprezy kulturalne przypadające na okres wakacji. Ciekawe imprezy cykliczne przyciągają mieszkańców z całej (...) wybierzesz się do Ostródy, zajrzyj do kalendarza imprez , aby nie przegapić ciekawych...