Imprezy w Sandomierzu

Kalendarz imprez w Sandomierzu zawiera wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych . Przez cały rok odbywają się tutaj imprezy cykliczne, które przyciągają wielu turystów – nie tylko znad Wisły i okolic, ale i z całej Polski. O każdej porze roku, każdy znajdzie coś dla siebie. Niezmiernie ważne jest to, aby przed wyjazdem do miasta sprawdzić kalendarz imprez kulturalnych, aby nie przegapić wielu festiwali, świąt i corocznych jarmarków, które organizują gospodarze miasta.

Atrakcje Sandomierza Sandomierz nad Wisłą jest miastem o tysiącletniej historii, malowniczo położonym na skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich. Turyści odwiedzający miasto mogą zobaczyć doskonale zachowany układ urbanistyczny. Jego dawny charakter oddają organizowane w okresie sezonu turystycznego pokazy walk rycerskich i renesansowych tańców. Panoramę starówki w promieniach zachodzącego słońca można podziwiać z pokładu wycieczkowych statków, przewożących po Wiśle. W nadwiślańskim grodzie znajduje się wiele zabytków. Najbardziej znane

zabytki w Sandomierzu to: katedra i zamek, Brama Opatowska oraz jedna z najstarszych szkół w Polsce – Collegium Gostomianum.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Ponadto, warto podkreślić walory przyrodnicze miasta – jest położone nad Wisłą na siedmiu wzgórzach, pomiędzy którymi na dłuższe i krótsze spacery zapraszają malownicze lessowe wąwozy. W granicach miasta znajduje się rezerwat przyrody „Góry Pieprzowe”, które są wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich i rezerwatem geologiczno-przyrodniczym. Doskonałym miejscem do wypoczynku rodzinnego jest odnowiony park Piszczele. Zlokalizowano w nim m.in. ścieżki spacerowe i rowerowe, skate park oraz największy walor parku – park linowy. „Ścieżkę Tarzana”, bo taką nazwę nosi wspomniany park linowy, tworzą bazy ulokowane w konarach drzew oraz przejścia między nimi.

Wydarzenia w Sandomierzu Na przyjeżdżających do miasta turystów czekają liczne imprezy kulturalne. Kalendarz imprez obfituje w wydarzenia muzyczne i festyny. Miłośnicy historii i rycerstwa z pewnością znajdą coś dla siebie. Ciekawych wydarzeń w Sandomierzu jest znacznie więcej. Co można znaleźć w kalendarium imprez tego miasta?

Wiosenny kalendarz imprez w Sandomierzu

 • W marcu odbywa się święto św. Patryka – w ramach obchodów tej uroczystości miasto organizuje koncerty oraz pokazy tańców przy muzyce irlandzkiej.
 • W kwietniu odbywa się koncert Piotra Polka – „Mój Film”,
 • Na przełomie kwietnia i maja na Rynku Starego Miasta oraz w Sandomierskim Centrum Kultury odbywa się Festiwal Filmów Niezwykłych – imprezy cykliczne dla miłośników kina, podczas których organizowane są spotkania autorskie ze znakomitymi osobowościami polskiej kinematografii.
 • W maju, jak co roku organizowana jest „Majówka rekreacyjna”, odbywa się w parku Piszczele, jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży.
 • Od maja do września organizowane są imprezy rycerskie pod nazwą „Księstwo Sandomierskie”, które obejmują: widowiska historyczne, musztrę, uroczystą zmianę wart, a także pokazy tańców dawnych.

Kalendarz imprez letnich

 • W czerwcu w parku Piszczele organizowane są Dni Dziecka; najczęściej jest to cykl imprez, festynów i konkursów przy muzyce.
 • W połowie czerwca w kalendarium imprez kulturalnych znajdują się Dni Sandomierza oraz Sandomierska Truskawkowa Niedziela – są to najczęściej imprezy plenerowe, konkursy i zabawy dla dzieci, prezentacja lokalnych zespołów artystycznych oraz koncerty muzyczne gwiazd polskiej estrady.
 • Pod koniec czerwca na bulwarze im. Marszałka Piłsudskiego organizowane są „Wianki – Noc świętojańska” – jest to cykliczna impreza plenerowa, która przyciąga turystów z całej Polski.
 • Na przełomie lipca i sierpnia odbywają się festyny i koncerty pod nazwą „Lato w mieście” – jest to cykl imprez, głównie sportowych, organizowanych dla dzieci i młodzieży.
 • W lipcu w bazylice katedralnej mają miejsce Sandomierskie Wieczory Organowe – to wielka okazja dla miłośników muzyki organowej, której brzmienie we wnętrzu sandomierskiej katedry jest niecodziennym przeżyciem.
 • Na początku lipca odbywa się Jarmark Jagielloński oraz Turniej Rycerski o Miecz Zawiszy Czarnego – impreza zajmuje szczególne miejsce w sandomierskim kalendarium imprez, ponieważ na uroczystość przybywają goście z całej Polski, pasjonaci narodowej tradycji i kultury. Impreza kulturalna oferuje inscenizacje historyczne, pokazy walk rycerskich, żywe szachy, tańce dworskie oraz koncerty muzyczne. Imprezy kulturalne odbywają na Rynku Starego Miasta.
 • W sierpniu organizowany jest festiwal „Dookoła Wody” i „Muzyka w Sandomierzu” – to to wielobarwna, wielokulturowa i fascynująca podróż przez bliskie i dalekie zakątki kuli ziemskiej. Jest interdyscyplinarną imprezą plenerową i największym muzycznym wydarzeniem miasta, prezentującym co roku różne style i gatunki muzyczne, z naciskiem na muzykę klasyczną.

Jesienne imprezy w Sandomierzu

 • Na zakończenie lata we wrześniu ma miejsce festyn na Rynku Starego Miasta. Jest to impreza plenerowa, w czasie jej trwania odbywają się konkursy i zabawy dla dzieci oraz koncerty na pożegnanie wakacji.
 • W październiku miasto oferuje Sandomierską Sferę Rocka – cykliczne, choć nieregularne święto fanów rocka i metalu.
 • W połowie października w Domu Katolickim odbywa się Festiwal Łagodności, znany jako „Bezalkoholowa uczta z piosenką” – to impreza kulturalna dla miłośników piosenki artystycznej.

Zimowy kalendarz imprez w Sandomierzu

 • W listopadzie odbywa się energiczny cykl koncertów jazzowych pod nazwą Witamina Jazz, kończący się koncertem andrzejkowym.
 • W grudniu, jak co roku, miasto organizuje Sylwester pod Gwiazdami – impreza połączona jest z pokazem sztucznych ogni i składaniem noworocznych życzeń.
 • W okresie ferii zimowych odbywa się cykl imprez sportowych pt. Zima w Mieście – jest to impreza sportowa, na którą z niecierpliwością czekają dzieci w czasie zimowego odpoczynku.

Imprezy kulturalne w Polsce zawsze przyciągają wielu miłośników rozrywki. W Sandomierzu każdy znajdzie coś dla siebie – wedle własnych zainteresowań. Z pewnością, w okresie letnim, miasto przygotowało mnóstwo atrakcji i ciekawych wydarzeń kulturalnych. Jak widać, kalendarz imprez Sandomierza jest bardzo bogaty, dlatego miasto to jest doskonałym celem podróży z rodziną i wyjazdów we dwoje .

Weronika Buczkowska, ponad rok temu

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciekawe wydarzenia w Polsce
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ciekawe wydarzenia w Polsce
Ciekawe wydarzenia w Polsce

Jazz Jamboree - zdjęcia

Jazz Jamboree - zdjęcia

Jazz Jamboree Festival odbywa się w Warszawie. Jest jednym z najpopularniejszych festiwali jazzowych w Polsce.

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Opolu

, także z zagranicy. W ofercie są nie tylko wydarzenia muzyczne, ale i inne ciekawe imprezy . Każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Co warto zobaczyć w Opolu (...) lata. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Ełku

się odbędą. Co roku organizowane są różne ciekawe imprezy, toteż każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Oprócz znanego w całej Polsce Mazurskiego Lata (...) na początku lata znajdują się różne ciekawe...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Kaliszu

odbywa się między innymi znany w Polsce Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum". Mają tu również miejsce różne ciekawe (...) w ciekawe wydarzenia. W lecie organizowany...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Wałbrzychu

teatralne, występy grup artystycznych i zespołów muzycznych. Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń jest uroczysta Wigilia Miejska. Imprezy kulturalne w Polsce (...) Kalendarz imprez w Wałbrzychu oferuje zarówno mieszkańcom...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Radomiu

Kalendarz imprez Radomia zawiera wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Jedną z najlepiej znanych imprez w tym mieście jest Międzynarodowy Festiwal (...) imprez Radomia proponuje rozmaite wydarzenia...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Bydgoszczy

. W każdym miesiącu dzieje się coś interesującego. Dlatego też warto zajrzeć do kalendarium imprez Bydgoszczy, aby nie przeoczyć najciekawszych wydarzeń (...) i czytelnictwo, w które zaangażowani są m.in. najpoczytniejsi...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Kielcach

. Kalendarz imprez w Kielcach Ciekawe imprezy cykliczne odbywają się przez cały rok. Najwięcej wydarzeń kulturalnych ma miejsce w lecie. Oto kalendarz (...) Kalendarz imprez kulturalnych Kielc zawiera interesujące wydarzenia,...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Sopocie

Kalendarz i mprez w Sopocie jest bogaty i obejmuje wiele wydarzeń kulturalnych. Dominują wydarzenia cykliczne organizowane już od pierwszych dni (...) . Imprezy cykliczne w Sopocie obejmują takie wydarzenia,...

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Imprezy w Toruniu

Kalendarz imprez w Toruniu jest bardzo bogaty. Przez cały rok odbywają się wydarzenia kulturalne, które przyciągają wielu mieszkańców miasta (...) do najważniejszych wydarzeń wiosennych należą: w marcu - Alternatywne...