Trwa ładowanie...

In vitro na Węgrzech sfinansuje państwo. Małgorzata Rozenek komentuje

Avatar placeholder
23.01.2020 11:36
Małgorzata Rozenek o in vitro
Małgorzata Rozenek o in vitro (East News)

Viktor Orban poinformował, że Węgry uruchomią 1 lutego narodowy program leczenia niepłodności. W sześciu państwowych klinikach w całym kraju leczenie ma być darmowe. Małgorzata Rozenek apeluje do polskiego rządu, aby podjął podobne kroki.

1. In vitro na Węgrzech

- Od 2015 roku na Węgrzech jest ujemny przyrost naturalny – ponad sto tysięcy mniej dzieci się rodzi niż jest rejestrowanych zgonów każdego roku. Tam problem niżu demograficznego zaczął się robić bardzo poważny. Jeżeli nasi rządzący się nie obudzą z finansowaniem procedury in vitro lub z tym, żeby wrócić do stanu z lat 2013 – 2016, czyli tzw. warunkowej refundacji, to w ciągu piętnastu lat będziemy mieli bardzo duży problem z przyrostem naturalnym. I to nie są moje słowa, to są słowa lekarzy, którzy zajmują się leczeniem niepłodności na co dzień – mówi Małgorzata Rozenek w rozmowie z WP abcZdrowie.

Na Węgrzech żyje 9,7 miliona osób. Problem w tym, że od kilku lat liczba ludności nieprzerwanie spada. Dlatego konserwatywny rząd Viktora Orbána postanowił temu przeciwdziałać. Państwo przejęło sześć klinik leczenia niepłodności – cztery w Budapeszcie, jedną w Szeged i jedną w Tapolce. To one mają stanowić trzon narodowego programu.

Zobacz film: "Jak powinna się odżywiać przyszła mama?"
Małgorzata Rozenek walczy o refundację in vitro w Polsce
Małgorzata Rozenek walczy o refundację in vitro w Polsce (Instagram)

Jak to się stało, że Węgry rządzone od lat przez konserwatywną partię Fidesz zdecydowały się na taki krok? Oficjalnie Orbán mówi o tym, jak ważne jest, by w Europie rodziło się więcej Europejczyków. Za kulisami można dostrzec inne oblicze węgierskiej polityki.

- Twórczynią i twarzą całego programu jest Katalin Novak z partii Fidesz. Orbán oczywiście akceptuje to wszystko, natomiast to ona stworzyła ten projekt. Dlatego, że podobno, sama ma historię leczenia niepłodności za sobą – wyjaśnia Małgorzata Rozenek.

Katalin Novak jest ministrem rodziny w obecnym rządzie Orbána. Ma 43 lata i trójkę dzieci. To ona uważana jest za projektantkę zmian zapowiedzianych przez premiera.

Nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach rząd chce pokrywać warunki leczenia metodą in vitro. Orbán zapewnił jedynie, że dostęp do leczenia będzie łatwy, a państwo pokryje wszystkie koszty związane z terapią. Koszt in vitro w Polsce jest zależny od stanu pacjentów i badań potrzebnych do wykonania procedury prawidłowo. Według cenników samych klinik waha się od 10 do 12 tysięcy złotych.

Katalin Novak (po prawej) uważana jest za pomysłodawczynię zmian (East News)
Katalin Novak (po prawej) uważana jest za pomysłodawczynię zmian (East News)

Dziś program in vitro istnieje tylko w kilku miastach i gminach, które zdecydowały się na uruchomienie własnych programów finansowanych z pieniędzy pochodzących z samorządowych budżetów.

Zobacz też Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

2. "In vitro absolutnie nie stoi w sprzeczności z konserwatywnymi poglądami"

Prezenterka telewizyjna podkreśla, że in vitro nie jest problemem światopoglądowym, ani problemem politycznym. Jej zdaniem powinien być to problem wyłącznie naukowy, pozbawiony wpływu polityków.

- Tak samo, jak na świecie mamy kryzys klimatycznym, którego wielu rządzących nie chce dostrzec, tak samo zaczynamy mieć problem z płodnością. Dotyczy to wszystkich wysoko uprzemysłowionych państw. W pewnym momencie dojdziemy do sytuacji, w której spora część ludzi bez pomocy lekarza nie będą w stanie rozmnażać się na taką skalę, by uzyskać dodatni przyrost naturalny.

Zmiany w przepisach zapowiedział premier Viktor Orban (East News)
Zmiany w przepisach zapowiedział premier Viktor Orban (East News)

Jak dodaje, nie powinno się mieszać tej kwestii do debaty politycznej.

- In vitro absolutnie nie stoi w sprzeczności z konserwatywnymi poglądami. Powiem więcej, procedurę in vitro można wykonać na kilka sposobów. Osoby różnych wyznań leczą się z niepłodności. Islam uznawany za konserwatywną religię, na przykład akceptuje leczenie niepłodności. Jeden z najlepszych ośrodków leczenia niepłodności jest właśnie w kraju islamskim – podsumowuje Rozenek.

Państwowy program refundacji in vitro został przerwany 30 czerwca 2016 roku decyzją ówczesnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze